Galvenā lapa  -  Viedoklis


02.08.2006   Juris Sokolovskis: Nesūdzies par likteni - ņem to savās rokās

Juris Sokolovskis, LR Saeimas deputāts no frakcijas PCTVL

 

Vai ir iespējams atņemt cilvēkam ar zemiem ienākumiem 50-60 tūkstošus eiro? Mūsu valstī – bez jebkādām grūtībām! Vienkārši ir jāpieņem tāds likums par īpašuma denacionalizāciju nelielas ieinteresēto personu grupas labā, kas atņemtu lielu naudu, liedzot 70 000 ģimenēm iespēju privatizēt dzīvojamo platību.

 

Bet kas ir autori?

 

Denacionalizēto namu iemītniekiem, pat tiem, kas visu mūžu nodzīvojuši savos dzīvokļos, atšķirībā no pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, bija liegta iespēja privatizēt savu dzīvojamo platību par sertifikātiem. Pēc pašreizējās tirgus vērtības tā maksā aptuveni 50-60 tūkstošus eiro. Šādu apaļu summu katrai no šīm ģimenēm neizmaksāja politiskā korupcija, kas realizēta neatkarīgās Latvijas Augstākajā Padomē vēl pirms 14 gadiem.

Pirms drīzajām kārtējām vēlēšanām derētu atgādināt, ka denacionalizācijas likuma autori ir labējie spēki, ka to virzīja un īstenoja Latvijas Ceļš, un pēc tam stafeti pārņēma Tautas Partija.

Visus šos gadus valdošās labējās partijas meloja apkrāptajiem cilvēkiem, sakot, ka viņu dzīve neatšķiras no tās, kāda ir municipālo māju iemītniekiem. Taču 2001. gadā pieņēma grozījumus likumā “Par dzīvojamo telpu īri”, kas paredz īres maksas palielināšanu un īres griestu atcelšanu. Tādējādi denacionalizēto māju īrnieki palika bez jebkāda valsts atbalsta un aizsardzības pret neierobežoto namīpašnieku varu. Un šo netautisko grozījumu autorus var nosaukt – tā ir Tautas Partija.

Ilgu laiku pie varas atradās labējie no citas partijas – Jaunais Laiks. Viņi tāpat neko neizdarīja, lai mainītu situāciju, neskatoties uz to, ka bija pasludinājuši sevi par galvenajiem korupcijas apkarotājiem. Kas viņiem traucēja? Dabas katastrofas? Citi ārējie spēki? Nē, tikai pilnīga vienaldzība pret pašu tautas vajadzībām un profesionālisma trūkums.

Visus šos gadus praktiski necēla municipālos dzīvokļus. Ja to darītu vismaz tādos pašos tempos kā laikā, kad Rīgas domē pie varas bija kreisā koalīcija, tad 14 gadu laikā problēma varētu būt vismaz pa pusei atrisināta. Jo viens no nosacījumiem kreisās koalīcijas izveidošanai iepriekšējā Rīgas domē bija municipālo dzīvokļu celtniecība un denacionalizēto namu iemītnieku problēmas risināšana.

 

Ledus sakustējies...

 

Labējie spītīgi negribēja apstiprināt finansējumu šiem mērķiem. Kreisā opozīcija (PCTVL) jau likuma pieņemšanas laikā sāka celt trauksmi. Visus šos gadus mēs iesniedzām grozījumus likumā, virzījām tos apspriedei, vācām pilsoņu parakstus apkrāpto denacionalizēto namu iemītnieku aizsardzībai, taču labējās partijas visu ignorēja. Tām bija citas rūpes, Latvijā notika valsts īpašuma privatizācija...

 Un beidzot ledus ir sakustējies. Kā jau zināt, nesen nulles lasījumā ir pieņemts PCTVL likumprojekts par naudas kompensāciju izmaksām denacionalizēto namu iemītniekiem. Šeit runa ir nevis par žēlastības dāvanām, par kurām šodien vairs neko nevar nopirkt. Kompensācijai ir jāatbilst dzīvojamās platības tirgus vērtībai. Mēs piedāvājam to izmaksāt ne tikai maznodrošinātajiem vai personām, kas saskaņā ar tiesas lēmumu tiek izliktas no dzīvokļa par komunālajiem parādiem, bet visiem cilvēkiem, kas uz likuma pieņemšanas brīdi dzīvo saimnieku mājās. Taisnīgums ir jānodrošina visiem denacionalizēto namu iemītniekiem, arī tiem, kas bija spiesti pamest savus dzīvokļus, nesaņemot neko no namīpašniekiem vai valsts. Tādējādi ar jaunā likuma palīdzību tiktu atzītas iepriekš pielaistās kļūdas un valsts uzņemtos finansiālas saistības to cilvēku priekšā, kas cieta privatizācijas gaitā.

Jā, viena gada laikā šo jautājumu atrisināt nevar. Parāda dzēšanai mēs piedāvājam 10 gadu programmu. Tā paredz sava veida valsts sertifikātu vai kādu citu dokumentu, kas garantētu, ka valsts dzēsīs savu parādu. Šis dokuments var arī kalpot par pamatu bankas kredīta piešķiršanai jauna dzīvokļa iegādei.

 

Domā, par ko balso

 

Likumprojekts pašreiz ir iesniegts Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, taču priecāties agri. Tas ir tikai pirmais solis. Mēs paredzam lielu pretestību, it sevišķi no Tautas Partijas puses. Šī pretestība patiesībā jau ir jūtama. Labējie centīsies aprakt mūsu likumprojektu komisijās. Bez tam jebkurš projekts, kas saistīts ar tādām lietām kā kompensācija, bez finansiālā nodrošinājuma nevar dzīvot.

Mēs piedāvājām izdarīt grozījumus jau šī gada budžetā un piešķirt 25 miljonus latu dzīvojamās platības celtniecībai un kompensācijām, taču labējais vairākums mūsu priekšlikumu noraidīja. Kad es jautāju Reģionālās attīstības ministram Kučinska kungam (Tautas Partija), cik tad līdzekļu viņi grasās piešķirt kompensācijām nākamajā gadā, viņš nosauca summu – 4 miljoni. Šie nožēlojamie graši problēmu neatrisinās. Tas nozīmē, ka mums priekšā ir grūts ceļš līdz finansējuma iegūšanai vajadzīgā apjomā.

Tāpēc es nolēmu vērsties pie vēlētājiem, kuri nav vienaldzīgi pret 70 000 Latvijas ģimeņu likteņiem. Patiesībā viss ir ļoti vienkārši: lēmumu pieņem 100 deputāti, un ja par taisnīguma atjaunošanu attiecībā pret denacionalizēto namu iemītniekiem balsos vismaz 51 cilvēks, mūsu likumprojekts tiks pieņemts un to varēs īstenot. Gribu teikt, ka nevajag sūdzēties par likteni, jo likteni cilvēki izvēlas paši. Piemēram, balsojot par tiem, kas skaisti runā par mīlestību pret savu tautu, taču nepakustina ne pirksta, lai reāli palīdzētu desmitiem tūkstošiem cilvēku.

 

Cik liels nākamajā Saeimā būs deputātu un partiju skaits, kas aizstāv iemītniekus, tik pozitīvs būs arī rezultāts attiecībā uz kompensāciju apmēru, dzīvokļu celtniecības apjomu un pašu denacionalizēto namu iemītnieku likteni. 

 

 Denacionalizēto māju īrnieki palika bez jebkāda valsts atbalsta un aizsardzības pret neierobežoto namīpašnieku varu. Un šo netautisko grozījumu autorus var nosaukt – tā ir Tautas Partija.

Komentāri


Atlikuši simboli: