Galvenā lapa  -  Viedoklis


02.08.2006   Miroslavs Mitrofanovs: Būt par kreiso nav negods

Mūsu mazās Briseles vēstniecības pamatmisija ir kontaktu nostiprināšana ar Eiropas politiķiem. Šodien mūsu partija realizē sevi kā sadarbības un radīšanas partija.

 

Viens par visiem un...

 

Pēc pusotra Eiropas Parlamentā nostrādātā gada jau var izdarīt dažus secinājumus. Mēs neesam kļūdījušies izvēloties par partneri partiju “Zaļie un Eiropas Brīvā alianse”. No Latvijas zaļajiem viņi atšķiras kā dižciltīgs lauva atšķiras no slima, nacionālisma un homofobijas cērmju nomocīta, kaķa. Zaļie Eiropā, atšķirībā no Latvijas zaļajiem ir viskonsekventākie cilvēktiesību aizstāvji. Tur kur vadoties no “reālās politikas” apsvērumiem citi kreisie (piemēram, tie paši sociāldemokrāti) atkāpjas, Eiropas zaļie iet līdz galam.

Taču mums pašiem priekš sevis ir jātiek skaidrībā par to, ka katrai tautai Eiropā ir sava drāma, sava sāpe un aizvainojums pret kaimiņiem. Latvijas pilsoņu vēsturiskie aizvainojumi, krievu mazākuma aizvainojumi par valsts attieksmi pret mūsu valodu un mūsu skolām, Eiropas un pasaules kontekstā ir vērtējami tikai kā atsevišķs gadījums. Šis gadījums nobāl salīdzinājumā ar Francijas un Grieķijas mazākumtautību nelaimēm, kuras valsts vara pat atteicās atzīt. Mūsu nelaime pilnībā nobāl uz Centrāleiropas čigānu traģēdijas fona, kuri tika pakļauti piespiedu sterilizācijai un apmācībai skolās, kas paredzētas atpalikušiem bērniem. Mūsu nelaime nobāl Turcijas kurdu nelaimju priekšā, pret kuriem turpinās karš, tā nobāl Kipras turku nelaimes priekšā, kuriem draud 40 gadus atpakaļ iegūtās neatkarības zaudēšana...

Lai mūs atbalstītu Eiropas partneri ir nepieciešams solidāri atbalstīt mazākumtautību un zaļo partijas citās valstīs. Mūsu pienākums ir atsaukties uz Eiropas reģionu un citu tradicionālo mazākumtautību vajadzībām un nenoraidīt sadarbību ar neeiropeiskas izcelsmes imigrantu kopienām.

Lai varētu cerēt uz Eiropas zaļo atbalstu, mūsu partijai ir jāfokusē uzmanība uz apkārtējās vides, enerģētikas un pārtikas piegāžu drošības problēmām.

“Viens par visiem un visi par vienu” - šis musketieru princips darbojas arī Eiropas politikā. Neviens to nav atcēlis arī attiecībā uz Latviju. Ja PCTVL, būdama stipra krievu partija, nepievērsīs uzmanību mūsu latviešu līdzpilsoņu vajadzībām, mēs nevaram rēķināties ar to, ka tiks atrisinātas neapšaubāmi asas un krievu kopienai svarīgas, taču neskatoties uz to, tikai atsevišķas, problēmas. Lūk, kāpēc PCTVL nevar palikt tikai krievu partija, mums ir jāparūpējas par sevi un saviem draugiem. Šeit slēpjas jēga mūsu pagriezienam uz jauno stratēģiju, kura ieguva nosaukumu “Kreisā alternatīva”.

 

Attieksme pret ES 

Vēl viens secinājums: izrādās būt par kreiso Eiropā nav nekāds negods. Eiropas Parlamentā absolūtais vairākums kreiso deputātu pieder sociāldemokrātu frakcijai un mūsu zaļo un reģionālistu frakcijai. Citur pasaulē būt par kreiso ir normāli. Tā ir izvēle, kuru sabiedrība ciena. Laiks arī mums šeit Latvijā pārvarēt postkomunistisko sindromu un atgriezt pozitīvo nozīmi jēdzienam “kreisā partija”. Acumirklī to izdarīt nav iespējams, taču mūsu spēkos ir sākt izmaiņas ar sevi.

Darbs Eiropas Parlamentā pusotra gada garumā lika pārskatīt attieksmi pret Eiropas Savienību. Ja pirms Latvijas iestāšanās ES, šī savienība šķita neviennozīmīgs, taču ievērojams ārējs spēks, kas ir spējīgs savest kārtībā mūsu valsti, tad tagad Eiropas Savienība tiek uztverta drīzāk kā milzis uz māla kājām. Ja tagad kādas trešās valsts varas pārstāvji mums jautātu padomu par dalību ES, mēs rekomendētu nesteigties ar integrāciju. Eiropas Savienība atrodas krīzes stāvoklī un nav skaidrs ar ko šī krīze beigsies. Taču šis konstatējums nenozīmē, ka jāsēž saliekot rokas klēpī un ar ļaunu prieku jāgaida, kamēr šī konstrukcija sagrūs. Vēl vienas savienības sagrūšanu mūsu tauta nepārdzīvos. Spēku atjaunošanai ir nepieciešami ilgstoši stabili apstākļi, tāpēc mēs noteiksim savu pozīciju katrā ar ES reformēšanu saistītajā jautājumā un aizstāvēsim savu redzējumu Eiropas līmenī.

 

No Miroslava Mitrofanova uzstāšanās PCTVL konferencē šī gada jūlijā

Komentāri


Atlikuši simboli: