Galvenā lapa  -  Viedoklis


18.01.2006   Kam stažēšanās Eiroparlamentā negāja par labu

  

Martijans Bekasovs (ilggadējais daudzu sasaukumu LR Saeimas deputāts no LSP) sociālistu partijas kongresā teica, ka Eiroparlamenta deputāte Tatjana Ždanoka “iestājās galēji labējā “zaļo” frakcijā, kurā ir pārstāvēti mazo tautu nacionālisti.”

 

Bet kā tad ir patiesībā? Īstenībā Tatjana Ždanokas kundze ietilpst frakcijā Zaļie/Eiropas Brīvā Alianse (EBA). Šī frakcija sastāv no divām daļām – viena pārstāv Eiropas Zaļo partiju, bet otra – partiju Eiropas Brīvā Alianse (EBA). Eiropas zaļajiem, atšķirībā no Latvijas zaļajiem, galvenās prioritātes ir cilvēka tiesības, stabilas un apkārtējai videi draudzīgas ekonomiskās attīstības nodrošināšana, diskriminācijas un nevienlīdzības globālo problēmu risināšana. Partijai Eiropas Brīvā Alianse, kuras individuālā dalībniece tieši ir Ždanokas kundze, ļoti svarīgas ir ne tikai cilvēktiesību un dabas aizsardzības prioritātes, bet arī Eiropas autonomo reģionu statusa celšanas prioritātes, reģionālo un minoritāšu valodu saglabāšana un attīstība. Saukt par “mazām tautām” pārstāvētos frakcijā kataloniešus (6 miljoni) vai skotus (4 miljoni) Eiropas kontekstā nebūtu visai pareizi. Bet tas nav pats lielākais Bekasova kunga grēks.

 

Gan EBA, gan Eiropas Zaļie atbalsta T. Ždanokas pozīciju attiecībā uz masu bezpilsonības problēmas risināšanu un Latvijas krievu minoritātes aizstāvēšanu no diskriminācijas.

 

Skaitliskā ziņā Zaļo/EBA frakcija ir ceturtā Eiropas Parlamentā. Politiskajā spektrā tā ieņem kreisi centrisko stāvokli (pa labi no sociāldemokrātiem, bet pa kreisi no liberāļiem). Parasti, kad Eiroparlamentā notiek balsošana par svarīgiem cilvēktiesību jautājumiem, vienādi balso trīs kreisās frakcijas – Zaļie/EBA, sociāldemokrāti un komunisti. Nereti tiem pievienojās arī liberāļi.

 

Šādas vienkāršās patiesības Martijans Bekasovs varētu iegaumēt pa to laiku, kamēr viņš kā novērotājs 2004. gadā atradās Eiropas Parlamentā. Tomēr, nez kāpēc, būdams tur, viņš maz ko ir iemācījies, jo līdz pat šim laikam nopietni jauc Eiropas partijas pēc tās piederības politiskajam spektram un līdz ar to maldina sabiedrību. 

 

Miroslavs Mitrofanovs  (no Briseles) 

 

Komentāri


Atlikuši simboli: