Galvenā lapa  -  Partija  -  Partijas kongress


11.06.2008   Partijas PCTVL 2008. gada kongresa rezolūcija

Jau ir pagājis gads, kopš Latvijas ekonomika atrodas krīzes stāvoklī. Tomēr pats zemākais ekonomisko rādītāju lejupslīdes punkts vēl nav sasniegts, un sociālie satricinājumi vēl ir priekšā. Straujš pārtikas un degvielas cenu pieaugums, daži krasi maksas par komunālajiem pakalpojumiem kāpumi, iedzīvotāju reālo ienākumu pazemināšanās, ražošanas izdevumu padārdzināšanās – tas viss jau tuvākajā ziemā draud novest pie daudzu vietējo uzņēmumu bankrota, pie kapitāla un darbaspēka aizplūšanas uz ārzemēm, pie nespējas dzēst kredīta maksājumus un daudzu desmitu tūkstošu mājsaimniecību izputēšanas.

 

Ārējie cēloņi, tādi kā bezprecedenta energoresursu un pārtikas cenu pieaugums, kā arī globālā nekustamā īpašuma tirgus sabrukums var tikai daļēji izskaidrot krīzes dziļumu Latvijā. Tās Eiropas valstis, kuras bija saglabājušas rūpniecību un preču lauksaimniecību, kā arī savu tradicionālo nišu pasaules ekonomikā, pārdzīvo pašreizējo krīzi daudz vieglāk, nekā mūsu valsts. Latvijas īpaši nelabvēlīgās situācijas cēlonis ir meklējams tajā ekonomiskajā stratēģijā, kurai tika dota priekšroka valstiskās neatkarības atjaunošanas brīdī. Valdošie nacionālisti mērķtiecīgi sagrāva Latvijas rūpniecību un lauksaimnieciskās ražošanas nozares. Etnokrātu analfabētiskās politikas dēļ valsts  zaudēja savu tradicionālo nišu - būt par ekonomisko tiltu starp Rietumiem un Krieviju. Jaunā Latvijas ekonomika tika balstīta uz nedrošiem pamatiem - spekulatīviem darījumiem finanšu un nekustamā īpašuma sfērās. 2006. – 2007. gadu labvēlīgajos ārējos apstākļos šāda ekonomika darbojās, bet jau pie pirmā nopietnā pārbaudījuma tā sāka brukt kā kāršu namiņš.

 

Pašreizējā valdība līdz pat šim brīdim nav piedāvājusi nekādus adekvātus, situācijas nopietnībai atbilstošus pasākumus, lai mīkstinātu krīzes izraisītās ekonomiskās un sociālās sekas. Valdošā elite pat negrasās atzīt savas kļūdas un mainīt stratēģiju ar mērķi atbrīvot Latviju no spekulatīvās ekonomikas slazda. Ivara Godmaņa valdība atrodas dziļā prostrācijā un ir nodarbināta ar koalīcijā ietilpstošo partiju savstarpējām cīņām, kā arī ar visu šo partiju kopīgo cīņu pret KNAB. Kā parasti, krīzes brīdī nacionālisti cenšas novērst tautas uzmanību, vajādami „iekšējos ienaidniekus”. Pastiprinās represijas, kas vērstas pret krievvalodīgo minoritāti. Katru dienu tiek saņemti arvien jauni ziņojumi no „valodas frontes” - ļauna prieka pilnas atskaites par jauniem naudassodiem, kurus piespriedusi valsts valodas inspekcija. Tiek izgudroti jauni naudassodu veidi, apspriests aizliegums lietot krievu valodu privātajās augstskolās, aktivizējas profesionālie rusofobi un naida valoda atgriežas vadošo laikrakstu slejās. 

                     

Latvijas Saeima beigu beigās ir kļuvusi par paklausīgu ieroci valdošās koalīcijas rokās. Pie šāda rezultāta noveda galvenā latviskās opozīcijas spēka sašķelšanās un lielākās daļas „it kā opozīcijas partiju” sacenšanās izrādot lojalitāti valdībai.

  

Principiālās opozīcijas nometnē, ieskaitot PCTVL deputātus, ir palikuši apmēram 20 deputāti, ar ko nepietiek pat valdības kursa koriģēšanai. Valsts politiskajā dzīvē ir iestājusies stagnācija, kas neļauj īstenot radikālus pasākumus, ar mērķi glābt ekonomiku un novērst sociālo katastrofu. Ņemot vērā to, ka Saeima nav spējīga aizstāt pašreizējo neizdarīgo, ekonomiski atpalikušo un bezatbildīgo valdību, acīmredzot ir pienācis laiks nomainīt arī pašu Saeimu. Labējo partiju deputāti kategoriski atsakās dot tautai tiesības atlaist Saeimu, taču šādas tiesības, saskaņā ar spēkā esošo Satversmi, ir Valsts Prezidentam. 

 

Partijas PCTVL kongress vēršas pie Valsts Prezidenta Valda Zatlera ar uzstājīgu lūgumu – realizēt politisko gribu un atlaist 9. Saeimu. Lai panāktu politiskās elites atveseļošanos, lai pie varas varētu nākt politiķi, kuri ir spējīgi glābt Latvijas ekonomiku, nepieciešams sarīkot jaunas Saeimas vēlēšanas un tām ir jānotiek godīgos apstākļos. Mēs aicinām visus no kuriem tas ir atkarīgs – Latvijas sabiedrību, latviešu un krievu valodās iznākošos masu informācijas līdzekļus, godīgus ierēdņus un politiķus, izvērst vispārēju nacionāla mēroga kampaņu pret naudas diktātu priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Teiksim nē vēlētāju „smadzeņu skalošana”, nē – vēlētāju uzpirkšanai! Jā - pārmaiņām! Jā – godīgām vēlēšanām! Jā – Latvijas rūpniecībai un lauksaimniecībai! Pietiek spekulēt, pienācis laiks atjaunot tranzītu un būvēt jaunas rūpnīcas! 

 

Vērtējot situāciju starptautiskajā kontekstā, partija PCTVL ar gandarījumu konstatē pozitīvas pārmaiņas Eiropas Parlamentā, kur pateicoties mūsu eirodeputātei Tatjanai Ždanokai un desmitiem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kas piedalījās petīcijas nosūtīšanas kampaņā, ir izdevies iniciēt speciālu ziņojumu par Latvijas krievu minoritātes stāvokli. Tagad vairs nav nekāda pamata apgalvot, ka Eiropas Savienību pilnībā apmierina situācija ar cilvēktiesībām Latvijā. Un var skaidri saskatīt sakarību starp mūsu atbalstītāju aktivitāti un starptautisko institūciju vēlmi palīdzēt mums cilvēktiesību aizstāvībā. Partija PCTVL aicina visus Latvijas iedzīvotājus aktīvi iesaistīties jaunā kampaņā, kura sāksies uzreiz pēc kongresa un kuras mērķis ir panākt, ka Latvijas nepilsoņiem tiek dotas tiesības vēlēt vietējās pašvaldības un Eiropas Parlamentu.

 

  

2008. gada 7. jūnijā, Rīgā

Komentāri


Atlikuši simboli: