Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


17.12.2009   PCTVL piedāvā izsvītrot no likuma ierobežojumus valodas jomā valsts augstskolām

Vladimirs Buzajevs

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

Jau paustā atbildīgās komisijas nevēlēšanās un iespējamā Saeimas vairākuma nevēlēšanās atbalstīt PCTVL frakcijas priekšlikumu un izsvītrot no likuma ierobežojumus valodas jomā valsts augstskolām – tā, bez šaubām, pirmām kārtām ir neuzticēšanās izteikšana to vadītājiem. Lūk, mēs izsvītrosim, un viņi tūdaļ pat sāks pasniegt nevis latviešu, bet angļu valodā, vai , vēl jo sliktāk, krievu valodā.

Mūsu valsts ir maza, un ir viegli pārbaudīt, kam tieši Saeima grasās personāli izteikt neuzticēšanos. Internetā var atrast ziņas par 20 valsts augstskolām, tai skaitā arī par Policijas akadēmiju, kuru apspriežamais likumprojekts piedāvā likvidēt.

Tad lūk, 16 augstskolās, vai 80 procentos, rektori ir sekojošie: Daugavpils Universitāte - Arvīds Barševskis, Latvijas Lauksaimniecības universitāte - Juris Skujāns, Latvijas Universitāte - Mārcis Auziņš, Liepājas Universitāte - Oskars Zīds, Rīgas Stradiņa universitāte - Jānis Gardovskis, Rīgas Tehniskā universitāte - Ivars Knēts, Mūzikas akadēmija - Artis Sīmanis, Jūras akadēmija - Jānis Brūnavs, Kultūras akadēmija - Jānis Siliņš, Nacionālās aizsardzības akadēmija - Gunārs Upītis, Policijas akadēmija - Vitolds Zahars,  Sporta pedagoģijas akadēmija - Jānis Žīdens, Rēzeknes Augstskola - Leonārs Svarinskis, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskola - Dace Markuss, Ventspils Augstskola - Jānis Vucāns,   Vidzemes Augstskola - Vija Daukšte.

Visi viņi ir uzticāmi pamatnācijas pārstāvji un nebūt nav mazāki patrioti, nekā zālē sēdošie deputāti.

No pārējiem minēšu sākumā divu sekojošu augstskolu rektorus: Rīgas Ekonomikas augstskola - Lars Anders, Rīgas Juridiskā augstskola - John Burke. Šie divi, spriežot pēc uzvārdiem, pieder pie mūsu stratēģiskajiem sabiedrotajiem.

Nu un pavisam tādu aizdomīgu ir palicis tikai divi vien, vai  10% no kopējā skaita. Atzīmējiet, ka tas situācijā, kad nacionālo minoritāšu pārstāvju iedzīvotāju sastāvā ir 40%!

Tad, lūk, tie ir  Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs   un Banku augstskolas rektore Tatjana Volkova. Bet gadījumā, ja pēc uzvārdiem pārbaudīt šo augstskolu padomju sastāvu, tad esiet droši, ka ar patriotismu tur viss ir kārtībā.

Es, atšķirībā no Jums, esmu dziļi pārliecināts, ka arī ar patriotismu šī vārda patiesā nozīmē visiem iepriekšminētajiem nacionālās elites pārstāvjiem viss ir kārtībā. Manuprāt, ja viņi sēdētu šeit Saeimā dažu pašreizējo deputātu vietā, tad deputātus nelamātu sliktiem vārdiem katrā trolejbusa pieturā.

Tādēļ, ja uzticēt šiem augstskolu vadītājiem pašiem izvēlēties apmācības valodu, tad esiet droši, ka latviešu valoda saglabāsies šinīs augstskolās vismaz padomju laiku līmenī, kad latviešu valodā varēja iegūt augstāko izglītību visās specialitātēs, izņemot tās ļoti retās, kuras valsts likvidēja kopā ar tai nevajadzīgajām ražošanu un zinātni.

Aicinu balsot par uzticēšanos, par PCTVL frakcijas priekšlikumu.

            Balsojums: par - 21,  pret - 61, atturās - 3.

Komentāri


Осталось символов:  4124124