Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


17.12.2009   V.Buzaeva priekšlikums atlīdzības ierobežojumi valdes locekļiem attiecināt uz visām kapitālsabiedrībām

Cienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

 

Diemžēl, atbildīgā komisija noraidīja manu priekšlikumu bez izskatīšanas, kaut gan sēdē bija klāt arī frakcijas pārstāvis. Un tas nav nejauši, jo priekšlikums vienlaicīgi ir gan visnotaļ izpildāms, gan arī ļoti bīstams.

Lieta tāda, ka atlīdzības ierobežojumi valdes locekļiem apspriežamajā likumā tiek attiecināti ne uz visām kapitālsabiedrībām, kur valstij vai pašvaldībai ir izšķiroša ietekme, bet tikai uz tām kapitālsabiedrībām, kur šī  izšķirošā ietekme tiek nodota nevis pa tiešo, bet caur citiem valsts un pašvaldību uzņēmumiem.

Tādā veidā ierobežojumi nav spēkā dažos uzņēmumos, kur valstij un pašvaldībām pieder kontrolpakete, tātad tādos uzņēmumos kā \"airBaltic\", Lattelekom, Parekss banka, „Rīgas Siltums” un daudzos citos. Ja ticēt informācijai TV3 pārraidēs, tad tieši \"airBaltic\" vadītājs Bertolds Fliks ar algu 22 tūkstoši latu mēnesī, ir visaugstāk apmaksājamo uzņēmumu ar valsts kapitāla pārsvaru valžu darbonis.

Neskatoties uz to, valsts vai pašvaldības kapitāla turētājiem ir ne tikai tiesības šo uzņēmumu padomju vai valžu sēdēs iniciēt jautājuma apspriešanu par darba algas ierobežojumu, bet arī balsošanas ceļā sasniegt nepieciešamo rezultātu. Var jau, bet to nedara. Un nedarīs arī, kamēr Saeima caur likumdošanas aktu viņiem neliks to darīt.

Par formālu šķērsli šāda uzdevuma īstenošanas ceļā  valsts vai pašvaldības kapitāla turētājiem var kļūt, piemēram, kapitālsabiedrības dibināšanas protokolā fiksētais nosacījums par to, ka lēmumu par atlīdzības apmēru pieņem nevis ar balsu vairākumu, bet ar konsensusu. Bet, lai sasniegtu šādu konsensusu atlīdzības apmēra ierobežojumā, nepieciešams šo ierobežojumu vispirms piedāvāt.  

Tādēļ, ja Saeima noraidīs manu priekšlikumu, tad tā izteiks dziļu neuzticēšanos, piemēram, tam pašam Bertoldam Flika kungam. Viņš jau varbūt arī vēlas ierobežot savu algu, par kuras apmēru mēs saņemsim precīzu priekšstatu tikai pēc tam, kad viņš zaudēs visus tiesas procesus tēmā par amatpersonas deklarācijas iesniegšanu. Flika kungs vēlas, bet valsts savu pārstāvju personā viņam to pat nepiedāvā! Bet, varbūt, pat traucē.

Ierobežojumus tiek piedāvāts ieviest tikai uz diviem gadiem, kamēr simtiem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju pārtiek no pabalstiem. Tas mīkstinās sociālo spriedzi sabiedrībā, un garantēs gan Flika kungam, gan Saeimas deputātu kungiem to, ka šie trūkumcietēji ļaudis neapmētās viņu mašīnas ar akmeņiem un neaidedzinās viņu savrupmājas. Tiesa gan, pēc daudzu atbildīgās komisijas grozījumu pieņemšanas rodas šaubas par ierobežojumu efektivitāti pat tādiem tīri valsts uzņēmumiem, kā „Latvijas Dzelzceļš”. Bet labāk jau, lai spēkā ir slikti ierobežojumi, nekā vispār nekādi.

Vai Saeimas vairākums uzskata, ka būtu jāmīkstina sociālā spriedze, vai arī uzskata, ka biznesa haizivis būtu jālaiž brīvā peldēšanā - to mēs pārbaudīsim tieši tagad. Aicinu balsot «par».

Komentāri


Осталось символов:  4124124