Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


10.12.2009   PCTVL: Latvijas pilsonību - visiem Latvijā piedzimušiem

 

J.Pliners (PCTVL frakcija).

Cienījamās dāmas! Godātie kungi! Es neapsaukšu to spārnu par brūniem, starp citu, arī kreisajiem – vēl daudz vairāk nekā mēs. Es runāšu par konkrēto jautājumu.

Un, pirmkārt, frakcijas „Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” vārdā es gribu jūs apsveikt ar Starptautisko cilvēktiesību dienu un ANO Cilvēktiesību deklarācijas pieņemšanas 61.gadadienu. Kā ir zināms, tā tika pieņemta tieši 1948.gada 10.decembrī.

Ir kāda anekdote, kura, pārfrāzēta atbilstoši Latvijas situācijai, skan šādi. Pār Latviju lido krīze un apakšā redz iznīcinātas mājsaimniecības un ubagu pūļus ielās, kā arī attiecīgo aleju pretī Ministru kabineta ēkai. „Es laikam esmu nomaldījusies,” domā krīze. „Man šķiet, ka es te jau vairākas reizes esmu bijusi.”

Tad, lūk, Vispārējā cilvēktiesību deklarācija, manuprāt, te pat nakšņojusi nav. Par to liecina deklarācijas 15.panta pirmā daļa, kuru Latvija pat tulko nepareizi: „Katram cilvēkam ir tiesības uz tautību.” Pareizs tulkojums ir: „Katram cilvēkam ir tiesības uz pilsonību.”

Protams, jūs varat iebilst, ka Latvijā pastāv ne tikai šādas tiesības, bet pat vesela Naturalizācijas pārvalde, kura šīs tiesības palīdz realizēt. Rūgti un smieklīgi vienlaicīgi to visu klausīties, dāmas un kungi! Tiesības, protams, ir, taču tās ir piešķirtas tādā veidā, ka vairākums atlikušo nepilsoņu nevar tās izmantot. Piemēram, to cilvēku skaits, kuri neizturēja pārbaudi pēdējo desmit gadu laikā, ir pieaudzis 40 reizes un sasniedzis 44 procentus no pretendentu skaita.

Šīs prasības tiek izvirzītas gan tiem cilvēkiem, kas vēlēja Latvijas neatkarību pasludinājušo parlamentu, gan tiem, kas balsoja referendumā „par” neatkarību. Būtu loģiski izvirzīt šādas prasības ne tikai mazākumtautību pārstāvjiem, bet arī pašiem latviešiem, tajā skaitā piecpadsmitgadīgiem pusaudžiem un deviņdesmit gadus veciem cilvēkiem.

Dāmas un kungi! Varat būt pārliecināti, ka pēc šādu pārbaužu rezultātiem Latvijas pilsoņu skaits samazinātos vairākas reizes. Par pilnīgu naturalizācijas procesa neefektivitāti liecina kaut vai tas, ka pirmā pusgada laikā tikai 20 procenti no nepilsoņu skaita samazināšanas

bija saistīti ar naturalizācijas procesu. Divas trešdaļas no nepilsoņu samazināšanas gadījumiem bija saistīti ar mirstību. Deviņu mēnešu laikā no personām, kuras vecākas par 60 gadiem, tika saņemti tikai 80 naturalizācijas pieteikumi. Tas, neskatoties uz to, ka šo personu Latvijā ir 1465 reizes vairāk, nepilsoņu statuss joprojām ir 16 tūkstošiem cilvēku, kas dzimuši jau neatkarīgajā Latvijā. Arī pašu Naturalizācijas pārvaldi ir nolemts likvidēt, izmantojot partizānu metodes un pat neuzklausot Saeimas viedokli. Tas, ka valdība nolēma izslēgt Pilsonības likumu no Budžeta likuma paketes, ir labākais apliecinājums tam, ka tā ir gatava parakstīties par katru manis pateikto vārdu.

Un pēdējais. Mūsu likumprojekts pilnībā atbilst Eiropas Padomes vidējo un reģionālo pašvaldību kongresa rekomendācijām, kas tika dotas Latvijai tieši gadu atpakaļ. Aicinu likumprojektu nodot komisijām. Paldies.

 

Sēdes vadītājs. Paldies.Lūdzu rezultātu! Par – 21, pret – 66, atturas – nav. Likumprojekts komisijām nav nodots.

Komentāri


Осталось символов:  4124124