Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


19.11.2009   PCTVL deputātu runas apspriežot „Grozījumus Krimināllikumā”V.Buzajevs (PCTVL frakcija).Cienījamais Prezidijs! Cienījamās dāmas un kungi!

Mans priekšlikums ir ļoti vienkāršs – izslēgt Krimināllikuma 194.1 pantu nepatiesu datu vai ziņu izplatīšana par Latvijas Republikas finanšu sistēmas stāvokli. Šis punkts ir iekļauts likumā aizpērn decembrī, krīzes priekšgalā. Divu gadu laikā panta piemērošanas prakse ir sekojoša. Pērn novembrī aizdomās par nepatiesu ziņu izplatīšanu drošības policija bija aizturējusi Ventspils augstskolas lektoru Dmitriju Smirnovu. Tāpat šajā sakarā drošībnieku aizdomu lokā ir nonācis arī grupas „Putnu balle” dalībnieks Valters Frīdenbergs. Saistībā ar abiem augstākminētajiem gadījumiem, publiskajā telpā gan no krimināltiesību speciālistiem, gan no masu mediju pārstāvjiem gan no politiķiem ir izskanējusi pamatota kritika par nepieļaujamu cenzūru un Satversmē nostiprinātās vārda brīvības ierobežojumu.

Reakcija uz notikušo varētu tikt salīdzināma tikai ar telefona (?) meteorīta nokrišanu Moricsalā. Nobeļa prēmiju ekonomikā ieguvušais amerikāņu ekonomists Pols Krūgmens, ironizēdams par Smirnova aizturēšanu pēc tam, kad viņš bija paudis kritisku informāciju par Latvijas Banku un lata stabilitāti, savā blogā raksta: „Arestēt jebkuru ekonomistu, kurš piedāvā pesimistisku analīzi. Kāpēc gan Buša administrācija par to neiedomājās?”

Šim notikumam plašu aprakstu veltījis ir laikraksts The Wolstreeet Journal, savā žurnālā akcentējot, ka Latvija izvēlējusies nebijušu soli, kā apturēt krīzi, aizturēdama ekonomistu par to, ka viņš bijis pārlieku pesimistisks. Pagaidām drošībnieku redzeslokā nav sastopams Tautas partijas ierindas biedrs Andris Šķēle, kurš jau šogad 29.augustā savu biedru konferencē arī pauda viedokli par lata vēlamo devalvāciju.

Runājot par bijušajiem premjeriem jāatzīmē, ka viņi pārsvarā izplata pilnīga pretēja rakstura nepatiesas ziņas par valsts finanšu sistēmas stāvokli, būdami pārāk optimistiski. Īpaši tas ir raksturīgs viņu pirms jaungada vai pirmsvēlēšanu uzstāšanās. Piemēram, lūk, ko teica mums Aigars Kalvītis, apsveikdams mūs Jaunā 2006.gada priekšvakarā: „Mīļie tautieši! Ja netiks sadarītas kādas muļķības, tad mums priekšā ir septiņi bagāti gadi. Trekni gadi, ja atceras stāstu par Jāzepu.”

Diemžēl Kārtības rullis neļauj man arī tālāk citēt mūsu cienījamo valsts vadītāju runas, kuras arī varētu klasificēt tā kriminālā panta ietvaros, kuru es piedāvāju no likuma izslēgt. To es daru, būdams mūsu vakardienas brīnišķīgo valsts svētku iespaidā un vienīgi patriotisku mērķu vadīts: nodrošināt valdības stabilitāti un pārmantojamības principu valsts politikā. Lai tad mūsu valsts vadītāji arī turpmāk Jaunā gada svinību priekšvakarā iepriecina mūs ar savām runām, neriskēdami nokļūt cietumā aiz restēm, kuru uzturēšanas finansēšanai, viņiem starp citu nolēma samazināt par 20 procentiem.

Aicinu balsot „par”!

 

V.Buhvalovs (PCTVL frakcija).

Cienījamie  kolēģi! Nepatiesu ziņu izplatīšanas par Latvijas Republikas finanšu sistēmas stāvokli analīzes ietvaros ļaujiet tad man atgādināt, ko bija paziņojis tautai Ivars Godmanis, vēlot tai daudz laimes Jaunajā 2008. – krīzes – gadā. Citēju: „Pēc neatkarības atgūšanas Latvija ir panākusi būtisku izaugsmi un patlaban no vadošajām Eiropas valstīm atpaliek aptuveni desmit gadus. Daudzi saka – tagad ir krīze un Godmanim uzdots to izstrēbt. Ziniet, nav ā. Salīdzinot ar 1990.gadu, 2007.gads ir tikai viegla vēja pūsma.” (Citāta beigas)

Godmanis solīja, ka, lai atvieglotu iedzīvotāju dzīvi, valsts maksimāli rūpēsies par trim sabiedrības grupām: bērniem, pensionāriem un invalīdiem. Punkts.

„Tur nav diskusiju,” sacīja premjers. „Valdība ieviesīs brīvpusdienas pirmklasniekiem, turpinās palielināt pensijas par nostrādātajiem gadiem, pabalstus invalīdiem. Būs lielāks ar nodokli neapliekamais minimums, būs lielāka minimālā alga. 

Būs atbalsts arī uzņēmējiem, darba ņēmējiem, skolotājiem, policistiem, eksportam, kultūrai iespēju robežās un šīs robežas aug. Solīja valdības vadītājs. Atzīmēsim, ka visu to Godmaņa kungs bija teicis trīs dienas pēc tam, kad Prezidents jau bija izsludinājis likumu ar apspriežamu pantu, bet divpadsmit dienas pirms šī panta stāšanās spēkā. Tādēļ mēs nevaram notiesāt Godmani saskaņā ar šī panta otro daļu, kas paredz atbildību par atkārtotu nepatiesu ziņu izplatīšanu, vēlēdams mums daudz laimes jaunajā 2009.gadā, premjers bija teicis: „Ekonomikas straujās bremzēšanas bankas krīzes dēļ mums nācās aizņemties naudu Starptautiskajā Valūtas fondā un Eiropas Komisijā. SVF mums uzdeva jautājumus: „No kā jūs neesat gatavi atkāpties, prasot mūsu atbalstu ?” Mēs atbildējām: „No sava stabilā lata līdz pat ieiešanai eirozonā, no pensiju palielināšanas, no algu nesamazināšanas ārstiem, māsiņām, sanitāriem. No algu nesamazināšanas mūsu skolotājiem, no pabalstu palielināšanas invalīdiem, no brīvpusdienām pirmās un otrās klases skolēniem, no bērnu kopšanas pabalstiem.”

Gads vēl nav beidzies, bet mēs jau zinām, ka Godmanis it kā tīšām neaizskaramu vērtību vidū bija minējis tieši visu to, no kā nācās atteikties. Šis premjers demonstrē, ka apspriežamais likuma pants bija morāli novecojis vēl pirms tā pieņemšanas un tas ir jāizslēdz no likuma un to varētu atgriezt likumā tika tajā gadījumā, kad valsts finanšu sistēmas stāvoklī varēs droši un pārliecinoši prognozēt vismaz pus gadu uz priekšu.

Paldies.

 

J.Pliners (PCTVL frakcija).

Cienījamais Prezidij! Godātie deputāti! Iepriekš citētajām runām nevar piemērot apspriežamā panta trešo daļu, kas paredz atbildību par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu par valsts finanšu sistēmas stāvokli, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā. Šai sakarā kļūst visai interesanti. Patlaban pie varas esošā premjera Valda Dombrovska izteikumi 6.jūnijā, pēdējā vēlēšanu dienā.

Savā intervijā laikrakstam „Neatkarīgā” premjers uzsver, ka valdība līdz šim sociālo sfēru ir maksimāli pasargājusi. Arī sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem, valdībai ir uzstādījums, ka sociālā sfērā ir jāpasargā, kas nozīmē nemazināt pensijas. Kā atzīst Dombrovskis, sarunas ar Starptautisko Valūtas fondu šī tēma parādījās un noņēmās. Tā paša 6.jūnija vakarā premjers deva interviju arī televīzijai. Jautāts, vai pēc vēlēšanām sabiedrību nesagaida kādi nepatīkami pārsteigumi, premjers uzsvēra, ka par tādiem nevar būt runas.

To, ka būs nepieciešami papildus budžeta izdevumu samazinājumi, mēs pateicām jau pirms vēlēšanām. Valdība turpina sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem, lai vienotos par konkrētu samazinājuma summu un vienošanās tiks panākta nākamās nedēļas sākumā. Skaidroja Dombrovskis. Pēc viņa teiktā, budžeta samazinājumi skars praktiski visas jomas. Valdība aizsargā sociālo jomu un pensijas iespējas robežās centīšoties saglabāt. Jau pēc astoņām dienām, svētdienas vakarā Ministru kabinets bija apstiprinājis un nākamajā dienā iesniedzis Saeimā likumprojektu „Par valsts pensiju un valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009.gada līdz 2012.gadam”. Likumprojekts, kā jums ir zināms, paredzēja būtisku veselas virknes pabalstu samazināšanu, kā arī pensiju pazemināšanu strādājošiem pensionāriem – par 70, bet pārējiem – par 10 procentiem.

Novērtējot, vai ziņas, kuras publiski bija izplatījis Dombrovska kungs, ir apzināti nepatiesas, jāņem vērā arī tas, ka bija nepieciešams laiks, lai šo likumprojektu sagatavotu, kā arī šo likumprojektu pavadošie grozījumi vēl kādos desmitos likumdošanas aktu. Tādēļ visticamāka man šķiet varbūtība, ka tad, kad premjers bija uzstājies televīzijā, likumprojekts jau bija viņa portfelī.

Nu, bet kādēļ šo likumprojektu nedrīkstēja izņemt no portfeļa pirms vēlēšanām, to jau saprot ikviens bērns, kura uztura pabalsts tika būtiski samazināts.

Dāmas un kungi! Es neesmu vienisprātis ar mana kolēģa Buzajeva, kas bija iesniedzis šo priekšlikumu, bažām un nedomāju, ka Drošības policija uzreiz pēc manas uzstāšanās dosies uz Brīvības ielu. Drīzāk tā atkal piemēros šo pantu kaut kādam Smirnovam, Ivanovam vai Sidorovam. Un šāda izlases metode apspriežamā panta piemērošanā ir vēl viens arguments par labu šī panta izsvītrošanai no likumprojekta.

Lūdzu atbalstīt mūsu priekšlikumu.Paldies.

Komentāri


Осталось символов:  4124124