Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


05.11.2009   Deputāta Vladimira Buzajeva uzstāšanas apspriežot budžeta likumprojektu

 

V.Buzajevs (PCTVL frakcija).

Cienījamie klātesošie! Es negribu šeit runāt par tādām milzīgām lietām, par kurām runāja, teiksim, Urbanoviča kungs vai Agešina kungs.

Attiecībā pret nodokļu politikas pilnveidošanu par PCTVL priekšlikumiem, kas varētu gan nodrošināt budžeta ieņēmumus, gan sociālo taisnīgumu, gan uzņēmējdarbības attīstību, gan pašvaldību budžeta neatkarību, jūs saņemsiet informāciju pirmdien.

Attiecībā pret ministriju skaita samazināšanu. Tas bija PCTVL priekšlikums, kas bija iesniegts Saeimā vēl jūnijā. Un tas bija viens oficiālais priekšlikums, kas varētu nodrošināt patiešām strukturālo reformu.

Es gribētu pievērst jūsu uzmanību dažiem samērā lētākām, bet ļoti jūtīgām lietām, kuras ir iekļautas budžeta paketē. Par lietām, par kurām pagaidām nerunāja neviens.

Pirmkārt, par valodas politiku. Šīs politikas īstenošana ir sadalīta galvenokārt starp Izglītības un zinātnes ministriju un Tieslietu ministriju. Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā ir tāda budžeta aile, kā izglītības satura un vērtēšanas nodrošināšana, kurai finansējums, salīdzinot ar 2009.gadu ir samazināts uz vienu ceturtdaļu. Starp citu, tieši minētās programmas nodrošināšana valsts valodas atestācijai cittautiešiem attiecas uz trim nominācijām: lai pildītu savus darba pienākumus, saņemt pastāvīgās uzturēšanas atļauju vai Eiropas Kopienas pastāvīgā iedzīvotāja statusu. No vienas puses valdība ir ignorējusi visas mazākumtautību pārstāvju lūgumus. Tiesībsarga un Darba devēju konfederācijas iebildumus nepalielināt 25 reizes to amatu un profesiju sarakstu privātajā sfērā, kas ir pakļauti valodas atestācijai, atcelt vai vienkāršot pārējos eksāmenus.

No otras puses, tā pati valdība uz vienu ceturtdaļu samazinājusi attiecīgo finansējums. Jau šodien Rīgā pieteikties valodas eksāmenam tikai var sākot ar 5.jūniju. Bet dažas jaunas prasības attiecībā pret amatiem un profesijām ir spēkā jau no 1.septembra šogad. Cilvēks, kas pretendē uz pastāvīgās uzturēšanās atļauju un nevar nokārtot eksāmenu mākslīgās rindas izveidošanās dēļ, rezultātā nesaņem dažas vitāli svarīgus sociālus pakalpojumus. Tāda politika.

No vienas puses izvirzīt cilvēkam prasības, no otras – liegt viņam iespēju šīs prasības izpildīt. Tikt piemērotais ne tikai pret mazākumtautībām, tas diemžēl ir visu Latvijas valdības darba stils.

Dāmas un kungi! Izglītības un zinātnes ministrijas budžetā ir vēl viena aile, kas skar valodas politiku, tā ir valsts valodas politika un pārvalde. Arī šeit mēs redzam samazinājumu uz 27 procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Starp citu, šīs programmas ietvaros tik veicināta valsts valodas pamācība pieaugušajiem. Šī programma ir pilnīgi likvidēta, kā arī nav paredzēta arī sabiedrības integrācijas fonda ietvaros, kur attiecīgais finansējums arī nav paredzēts.

Pavisam cita aina ir redzama Tieslietu ministrijas budžetā. Valsts valodas centra finansējums salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinās četras reizes. Viena valsts iestāde, uz kuru krīze ietekmē tikai pozitīvi. Protams, šis finansējuma palielinājums formāli ir saistīts ar valsts valodas centra un terminoloģijas centra apvienošanu un tikai cienījamais Segliņa kungs (?) kāda budžeta daļa tiks izmantota uz terminoloģijas pilnveidošanu, kāda uz valsts valodas pārbaužu stiprināšanu.

Ja ņem vērā, ka iepriekšējais tieslietu ministrs no „Tēvzemes un Brīvības” jau palielināja valsts valodas centra finansējumu četras reizes divu gadu laikā. Bet tas bija, tā saucamajos, treknajos gados. Tautas partijas vadītājs nodrošina to pašu rezultātu laikā, kad šis uzdevums formāli nav izpildāms, tātad Tautas partijas efektivitāte galvenā rasistiskā vērtējuma aizstāvībai ir būtiskai augstāk nekā TB/LNNK efektivitāte. Abu partiju darbības rezultātā Valsts valodas centrs pārveidojās no neliela entuziastu pulciņa uz milzīgu un bīstamu monstru.

Vēl viena šī budžeta īpatnība. Satversmes aizsardzības biroja finansējuma pieaugums ir 26 procenti un Tiesībsarga biroja samazinājums ir 38 procenti. Acīmredzami, ka valdība uzskata, ka Satversmi nepieciešams aizstāvēt tikai ar spēku un izlūkdienestam raksturīgajām metodēm. Bet Satversmes pārkāpšana

Saeimas un valdības darbības izmeklēšanas iespēja, ja minimizē.

Trešais piemērs, tās ir pensiju lietas. Budžeta paketē ir iekļauts viens vienīgais priekšlikums likumam „Par valsts pensijām” – atcelt pensiju indeksāciju. Ņemot vērā, ka šodien valstī ir deflācija, saskaņā ar kuru pensiju indeksācijas mehānisms nav rīcībspējīgs, šim priekšlikumam ir zināma taisnība. Bet tomēr valdība ir aizmirsusi par to, ka pēc diviem mēnešiem beidzas minimālo pensiju aprēķināšanas termiņš. Ja šis termiņš netiks pagarināts, tad nākamgad daži topošie pensionāri saņems pensiju mazāku nekā sociālo pabalstu.

Jā, protams, Labklājības ministrija vēl jūlijā iesniedza Saeimai grozījumus likumā „Par valsts pensijām”, kuri būtiski skar arī budžeta jautājumu un lemj arī minēto problēmu. Diemžēl, ņemot vērā, ka mūsu un Krievijas ierēdņi nevar atrast kopēju valodu, gandrīz gadu pēc sociālā līguma ar Krieviju ratifikācijas likumprojekts guļ bez virzības Sociālo un darba lietu komisijā. Tātad mums jālemj tādi budžeta rakstura jautājumi kā padomju darba stāža, kas ir uzkrāts ārpus Latvijas, uzskaite vai Eiropas Komisijas ieteikumi attiecībā uz pensijas piemaksām cilvēkiem, kas dzīvo ārzemēs, jau pēc budžeta apstiprināšanas, kas ir acīmredzams absurds.Nu un pēdējais jautājums – denacionalizēto māju īrnieku liktenis. Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem Ekonomikas ministrijai jāapkopo un jāiekļauj budžeta pašvaldību pieteikumi attiecīgiem dzīvokļa atbrīvošanas pabalstiem. 2008.gadā Ekonomikas ministrijas budžetā eksistēja attiecīga aile – atbalsts mājoklim, dotācijas pašvaldībām 20 miljonu latu apmērā. 2009.gada sākumā šiem pabalstiem bija paredzēti tikai 8 miljoni latu, un pēc pēdējām budžeta izmaiņām – tikai 2 miljoni. Diemžēl 2010.gada projektā šī aile vispār neeksistē, it kā šie īrnieki jau būtu pārcēlušies aizsaulē. Bet viņi joprojām dzīvo un gaida palīdzību no valsts!

Komentāri


Осталось символов:  4124124