Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


22.10.2009   PCTVL deputāti attiecībā uz likumprojektu „Grozījumi likumā „Par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu””

 

 

V.Buzajevs.

Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Šī strīda būtība ir visiem šeit sēdošajiem skaidra.

Likumprojekta būtība – atņemt lielpilsētas iedzīvotājiem daļu naudas un palīdzēt cilvēkiem, kas dzīvo laukos. 4., 5. un 6.priekšlikums – tas ir zināms kompromiss, lai tomēr lielpilsētniekiem atņemti drusciņ mazāk naudas.

4.priekšlikuma iesniedzēji aizstāv Rīgu un Daugavpili, kuri viņi ir pie varas, bet 6.priekšlikuma iesniedzēji aizstāv Rīgu un Rēzekni un 5.priekšlikuma – ļoti retais viesis šajā tabulā – aizstāv ventspilniekus. Un iznāk ļoti dīvaina  situācija, ka lielpilsētās dzīvo vairāk iedzīvotāju nekā visā pārējā Latvijā, bet tomēr deputātiem vairākumā atbalstīja mazākumu. Tā iznāk tikai tāpēc, ka mums nav vispārējās vēlēšanu tiesības cilvēkiem, jo nepilsoņi, kas nekur nebalso, viņi dzīvo lielpilsētās – Rīgā puse un kopā ar visiem pērējām lielām pilsētām 90 procenti cilvēku, kas nebalsoja un kuru intereses vispār Saeimā nav pārstāvētas. Saskaņā ar to mēs nevaram pat naudas sadalīt pareizi. Tāda ir situācija un PCTVL frakcija šajā situācijā, protams, atbalsta 4., 5. un 6.priekšlikumu. 

 

M.Mitrofanovs.

Cienījamie kolēģi! Protams, ka PCTVL frakcija nobalsos par deputāta Bērziņa priekšlikumu un atbalstīs arī, ja šis priekšlikums netiks atbalstīts arī sekojošos priekšlikumos. Bet man godīgi ir jāatzīst, ka pēc būtības šie priekšlikumi nevar atrisināt netaisnīgu situāciju, kura ir saistīta ar līdzekļu izlīdzināšanos starp dažāda vieda pašvaldībām.

Saskaņā ar spēkā esošo likumu un arī ar likumprojektu par kuru mēs šodien runājam, visas pašvaldības tika sadalītas divās lielās grupās. Vienā ir republikas pilsētas, otrā ir – novadi. Problēma ir tāda, ka abas grupas ir gan, tā saucamās, trūcīgās pašvaldības un arī tajās pašās grupās ir nosacīti bagātas pašvaldības. Piemēram, starp lielpilsētām ir gan Daugavpils, kur ienākumi uz vienu iedzīvotāju ir vismazākie vispār Latvijā un tajā pašā grupā ir arī Ventspils un Rīga, kur situācija ir daudz labāka. Tāda paša situācija ir starp lauku pašvaldībām.Teiksim, lauku pašvaldības grupā ir, teiksim, Zilupe vai Ludza, kur ienākumi ir diezgan zemi, rēķinot uz vienu iedzīvotāju un diezgan zemi, salīdzinot ar vidēji līmeni. Bet arī tur ir tādas pašvaldības, kuras ir apkārt Rīgai, nu, tātad Garkalne, teiksim, vai tur, kur dzīvo bagātie cilvēki, kuri strādā Rīgā un tur ienākumi uz vienu iedzīvotāju ir visaugstākie. Pat vairāk nekā salīdzinot ar Ventspili un Rīgu. Un nedrīkst runāt tagad, ja mēs atbalstīsim Bērziņa kunga priekšlikumu, tad mēs izdarīsim lielu pakalpojumu visai Latgalei. Tas ir nepareizi. Mēs drusciņ palīdzēsim divām pilsētām – Daugavpilij un Rēzeknei un tikai. Un vispār šis likums prasa ļoti nopietnu darbu, lai atrisinātu šo principu, kura ir netaisnīga, kad visi – gan bagātie, gan nabagie… nabagās pašvaldības sacenšas savā starpā divas grupas. Bet es atzīšos, ka šoreiz mums nav cita priekšlikuma un es aicinu deputātus atbalstīt Bērziņa kunga ierosinājumu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124