Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


12.10.2009   Saeima atzīmēs nepilsoņa dienu

Tuvākā Saeimas plenārsēde notiks šī gada 15. oktobrī un šajā datumā apritēs tieši 18.gadi, kopš tika pieņemts Augstākās Padomes lēmums „Par Latvijas Republikas pilsoņu tiesību atjaunošanu un naturalizācijas pamatnoteikumiem”. Šī lēmuma rezultātā Augstākās Padome atņēma politiskās tiesības trešdaļai savu vēlētāju un Latvijā radās masveida bezpilsonības institūts.

 

No brīža, kad tika pieņemts šis Augstākās padomes lēmums, kas vēlāk tika ņemts par pamatu pašreiz spēkā esošajam Pilsonības likumam, LR normatīvajos aktos nepilsoņiem salīdzinājumā ar pilsoņiem tika piemērots 131 tiesību ierobežojums. 2007. gada oktobrī PCTVL nosūtīja Latvijas Tiesībsargam pētījumu, kurā tika analizētas tās 80 atšķirības starp nepilsoņu un pilsoņu tiesībām, kuras vēl joprojām ir spēkā.

 

Tiesībsargs pamatojoties uz šo vēstuli ierosināja pārbaudes lietu, kuras ietvaros veselu gadu tika apkopoti dažādi, par konkrētajiem ierobežojumiem atbildīgo, valsts iestāžu paskaidrojumi šajā sakarā.

 

2008. gada 30.septembrī šajā pārbaudes lietā tika publicēts 30 lapaspušu biezs atzinums, kurā Tiesībsargs atzina, ka 7 no 80 tiesību atšķirībām ir neproporcionālas un tās ir jāatceļ. Nākamā gada laikā PCTVL vairakkārt mēģināja panākt, lai valdošā koalīcija un pats Tiesībsargs iniciē atbilstošo atšķirību atcelšanu, tajā skaitā vēršoties pie Pilsonības likuma izpildes komisijas un Saeimas priekšsēdētāja.

 

Beigu beigās PCTVL pati sagatavoja un iesniedza 7 likumprojektus, kuri Saeimā tiks izskatīti 15.oktobrī. Tie ir grozījumi Apsardzes darbības likumā, Detektīvdarbības likumā, Patentu likumā, Latvijas Republikas advokatūras likumā, likumā Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās, likumā Par zemes reformas pabeigšanu pilsētās, likumā Par Eiropas Kopienas pastāvīgā iedzīvotāja statusu Latvijas Republikā”.

 

Pirmie četri likumprojekti paredz atcelt tiesību ierobežojumus nepilsoņiem atsevišķās profesijās. Tādi paši ierobežojumi, kādi pastāv nepilsoņiem šajos likumos ir attiecināti arī uz Latvijas pilsoņiem, kuri ir narkomāni, alkoholiķi un noziedznieki. Vēl divi likumprojekti paredz atcelt ierobežojumus nepilsoņiem attiecībā uz dažādiem darījumiem ar zemi, kuri jau ir atcelti ārzemniekiem - ES pilsoņiem. Pēdējais likumprojekts paredz atcelt obligātu valsts valodas eksāmenu tiem nepilsoņiem, kuri pretendē uz Eiropas Kopienas pastāvīgā iedzīvotāja statusu un līdz ar to arī uz uzturēšanās atļauju jebkurā no šīm valstīm.

 

PCTVL neprasa neko vairāk par to, ko ir vēlējies Tiesībsargs un likumprojekta anotācijās plaši tiek citēts Latvijas galvenais cilvēktiesību aizstāvis. Tāpat anotācijā ir atsauce uz Tiesībsarga vēstuli Valsts prezidentam Valdim Zatleram, kurā Tiesībsargs uzskata, ka valsts galvenais uzdevums ir nevis ierobežojumu atcelšana nepilsoņiem, bet nepilsoņu skaita samazināšana.

 

Likumprojekta anotācijā, balstoties uz 2009. gada pirmā pusgada datiem ir arī raksturota šī „galvenā mērķa” izpilde. Nepilsoņu skaits šajā laikā ir samazinājies par 6676 cilvēkiem, vai par 1,9%. Tajā skaitā 61,7% no nepilsoņu skaita ir samazinājies uz mirstības rēķina, 21,6% iegūstot LR pilsonību un 16,7% emigrējot vai iegūstot citas valsts pilsonību. Vecāka gadu gājuma cilvēku naturalizācijas tempi ir tādi, ka lai visi viņi iegūtu Latvijas pilsonību būtu jāpaiet 1000 gadiem.

 

Šī gada 6.oktobrī likumprojekts ir izskatīts un apstiprināts Latvijas Sabiedrisko organizāciju padomē, kura apvieno 50 mazākumtautību organizācijas.

 

 

Informāciju sagatavoja frakcija PCTVL

Komentāri


Осталось символов:  4124124