Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


08.10.2009   PCTVL uzstājas par augstākās izglītības eksportu

Deputāta Valērija Buhvalova runa

Kā zināms, patlaban valsts pārdzīvo ne pašus labākos laikus. Līdzās ar saprātīgu izdevumu samazināšanu, nepieciešams izdomāt un veikt steidzamus un enerģiskus soļus, kas ir vērsti uz ienākumu palielināšanu.

Viens no šādiem soļiem varētu būt augstākās izglītības eksports. Latvijas augstākā izglītība, neskatoties uz krīzi, ir visai konkurētspējīga. Pirmām kārtām, runa ir par inženiertehnisko, medicīnas augstāko izglītību un augstāko izglītību dabaszinātņu nozarēs. Padomju laikos studēt tieši šīs profesijas pie mums lielā daudzumā brauca studenti un, pirmām kārtām, no Krievijas un bijušajām Padomju Savienības republikām. Līdz pat šim laikam saglabājās Krievijas pilsoņu interese iegūt augstāko izglītību Latvijas augstskolās.

PCTVL frakcija piedāvā atteikties no tiem ierobežojumiem Augstskolu likumā, kas attiecas uz krievu apmācības valodu studentiem no ārvalstīm. Latvijas augstskolās ir visi nepieciešamie resursi , lai varētu īstenot piedāvāto grozījumu: pasniedzēji, kuri pārvalda krievu valodu, mācību līdzekļi un nepieciešamie uzskates līdzekļi.

Šodien mums saka, ka Latvijā ir pārāk daudz augstskolu. Apgalvo, ka daļu augstskolu nepieciešams optimizēt, veicot to apvienošanu vai pat  samazināšanu. Mūsuprāt, tā ir iztēles nabadzības psiholoģija lēmumu pieņemšanas jomā.  

Mēs aicinām domāt ne tikai par izdevumiem, bet arī par to, kā varētu saņemt papildu ienākumus. Un šeit arī slēpjas viens no ceļiem, kas būtu ejams – augstākās izglītības eksports, kas ir orientēts uz bijušās Padomju Savienības valstīm. Tā ir iespēja reāli atbalstīt augstskolas un jūtami uzlabot Latvijas tēlu pasaulē. Viegli un vienkārši ir samazināt augstskolu finansējumu, kā arī samazināt augstskolu pasniedzēju algas. Daudz grūtāk ir atrast veidus, kā  saglabāt un finansēt šīs augstākās mācību iestādes.  

Vai tad beidzot nav pienācis laiks eksportēt to, kam vēl pastāv pieprasījums pasaules tirgū?!

 

 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124