Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


24.09.2009   Nepieļaut pensionāru stāvokļa pasliktināšanos

Frakcija PCTVL ir iesniegusi savus priekšlikumus likumprojektam „Grozījumi likumā „Par valsts pensijām”, kurus Saeima konceptuāli atbalstīja šī gada 27. augustā.

Galvenais valdības iesniegtā likumprojekta mērķis ir atņem vēlētājiem tiesības uz pensiju par padomju stāžu, kas uzkrāts ārpus Latvijas robežām, lai „novērstu” nepilsoņu diskrimināciju, kuriem jau kopš 1996.gada nav tiesību uz šo stāžu. Valdība ir apstiprinājusi tik oriģinālu „antidiskriminācijas” pasākumu vēl februārī pēc toreizējo ministru Ivara Godmaņa un Aināra Šlesera priekšlikuma (abi - partijas LPP/LC līdzpriekšsēdētāji). Atbildot uz PCTVL deputātu jautājumiem, valdība nespēja nosaukt nevienu starptautisku precedentu, kur Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums tiktu izpildīts šādā oriģinālā veidā.

PCTVL piedāvā piešķirt tiesības uz padomju stāža uzkaiti pensijas aprēķinā visām Latvijas iedzīvotāju kategorijām. Līdzīgu pozīciju ir paudusi arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča pēc likumprojekta pieņemšanas pirmajā lasījumā.

Bez tam, PCTVL piedāvā pensijas stāža aprēķinā iekļaut arī dienesta laiku armijā, neatkarīgi no tā, vai kara daļa atradās vai neatradās bijušās PSRS teritorijā. Tas attiecas, piemēram, uz personām, kuras dienēja Afganistānā, kur arī šodien ir Latvijas karavīri.

PCTVL piedāvā atstāt beztermiņa statusu pensijas piemaksai (70 santīmi par katru gadu, kas nostrādāts līdz 1996. gadam), tas ir, neatbalstīt valdības lēmumu atcelt šo piemaksu personām, kas aiziet pensijā no 2012. gada. Arī tiek piedāvāts nepiemērot jūlijā ieviestos pensiju samazinājumus minimālajām pensijām.

Deputāti piedāvā attiekties no likumprojekta normām, kas pasliktina apgādnieku zaudējušo ģimeņu un invalīdu stāvokli. Atgādināsim, ka invalīdi, kas saņem vecuma pensijas un izdienas pensijas, pateicoties Saeimas apstiprinātajam PCTVL priekšlikumam, ne tikai saņems pilnu (bez jūlijā apstiprinātajiem ieturējumiem) pensiju, bet viņiem tiks atgriezti atpakaļ arī tie ieturējumi, kurus valsts 3 mēnešu laikā jau paspēja paņemt.

PCTVL priekšlikumus atbildīgā komisija izskatīs oktobrī.

 

 

 

Informāciju sagatavoja frakcija PCTVL

Komentāri


Осталось символов:  4124124