Galvenā lapa - Arhīvs - 2009


14.09.2009   Juris Sokolovskis - par valdības Nodomu protokolu

Godātie kolēģi! Valdības Nodomu protokols, kas adresēts Starptautiskajam Valūtas fondam, atgādina man situāciju, kurā kolhoza priekšsēdētājs uzņemas papildu saistības pārpildīt šā gada plānu gaļas piegādēm un, lai to izdarītu, atdot uz kautuvi visus kolhoza lopus, tai skaitā piena govis. Jautājums par to, ka nākotnē nebūs vairs ne piena, ne gaļas, viņu neinteresē, jo tā būs jau nākamā kolhoza priekšsēdētāja problēma. Taču ordeni par plāna izpildi var saņemt jau tagad.

Dīvaini liekas arī tas, ka mēs apspriežam Nodomu protokolu, kur lielākā daļa no tajā ietvertajiem pasākumiem ir jāapstiprina parlamentam ar savu balsojumu tikai tagad, kad dokuments jau sen ir parakstīts.

Vai godājamiem ministriem nešķiet, ka šis dokuments bija jāapspriež parlamentā vēl pirms tā parakstīšanas, nevis jānostāda deputāti fakta priekšā?

Gribu norādīt, ka, pieņemot jebkādus lēmumus, ir nepieciešams ņemt vērā to bēdīgo pieredzi, kura valdībai jau ir, pieņemot steidzīgus un nepārdomātus lēmumus ar mērķi izdabāt Starptautiskajam Valūtas fondam. Ir skaidrs, ka mūsu kreditori gaida no mums reālus rezultātus, nevis procesu vai procesa imitāciju. Nodomu protokola 12.punktā ir teikts: kā valdības panākums tiek atzīmēts budžeta ieņēmumu palielināšanās, balstoties uz akcīzes nodokļa paaugstināšanu alkoholam un cigaretēm.

Taču statistika parāda, ka ienākumi budžetā no šo nodokļu paaugstināšanas ne tikai nav palielinājušies, bet ir pat samazinājušies par 16 miljoniem salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un līdz gada beigām nesaņemtie nodokļu ienākumi var pieaugt līdz 27 miljoniem latu. Šī summa dīvainā kārtā sakrīt ar to, ko valdība plāno iegūt, apliekot ar nodokli pensionāru „hruščovkas”. Varētu taisnoties, ka ieņēmumu kritums ir skaidrojams ar ekonomisko krīzi, taču, ja mēs paskatāmies uz citām akcīzes preču grupām, kuru patēriņu nevarēja kompensēt kontrabanda, piemēram, alu, tad mēs redzam, ka ienākumi pārsniedz valdības plānotos. Tas nozīmē, ka patēriņš būtiski nesamazinājās, taču valdība ar savu nepārdomāto lēmumu sāka liet ūdeni uz kontrabandistu dzirnavām un uzdāvināja viņiem 27 miljonus budžeta naudas. Krīze te nav vainīga, tika pieņemti kļūdaini - es pat teiktu, neatgriezeniski kļūdaini - lēmumi. Jo, pat pazeminot šo akcīzi, mēs automātiski nelikvidēsim šogad uzplaukušo kontrabandas tīklu.

Gribētu saņemt finanšu ministra vai premjera redzējumu par to, cik daudz šādu eksperimentālu ekonomisku risinājumu ir iekļauts šajā Nodomu protokolā. Risinājumu, kuru fiskālo efektu valdība nekad nevar garantēt un kuru ieviešanas rezultātā situācija var izveidoties līdzīgi kā ar akcīzes nodokļa paaugstināšanu. Vai kāds var garantēt, ka Nodomu protokolā piedāvātajos ekonomiskajos risinājumos ir ņemti vērā visi riski: ekonomikas ēnu sektora ietekme, darba un kapitāla aizplūšana, ārējie ekonomiskie faktori? Lasot šo Nodomu protokolu, rodas priekšstats, ka valdība tagad cenšas imitēt vagona kustību, vienkārši šūpojot to no vienas puses uz otru. Tajā pašā laikā neviens pat necenšas noskaidrot, uz kurieni braucam, vai mums pietiks degvielas un kas mūs sagaidīs nākamajā pieturā.

 

Godātie kolēģi! Cilvēku attieksme ir ļoti vienkārša! Ja mēs paskatīsimies, cik tagad darba devējs gatavs maksāt darba ņēmējam, ja mēs pēc tam paskatīsimies, cik liels ir nodokļu slogs, tad var atņemt 24 procentus sociālo nodokli, kuru maksā darba devējs, pēc tam 9 procentus sociālo nodokli, kuru maksā darba ņēmējs, pēc tam 23 procentus iedzīvotāju ienākuma nodokli… Iznāk apmēram puse no tā, ko darba devējs principā gatavs maksāt par darbu. Pēc tam atlikušo daļu apliek ar 21 procentu lielu pievienotās vērtības nodokli, jo visu atlikušo daļu cilvēks tērē. Cilvēks maksā akcīzes nodokli, maksās nekustamā īpašuma nodokli, un iznāk tā, ka vara pārdala vairāk nekā 70 procentus no viņa algas - principā atņem.

Un ko cilvēks var saņemt? Mēs redzam, ka gatavojas kārtējais sociālo garantiju samazinājums. Līdz ar to mēs sagaidīsim ēnu ekonomikas pieaugumu - tik strauju, ka mēs tagad pat nevaram iedomāties. Cilvēki gatavi saņemt algu aploksnē, cilvēki gatavi neņemt čekus, cilvēki gatavi pirkt kontrabandas cigaretes… Tātad tas viss atspoguļosies nākamā gada budžetā, un līdz ar to pēc kāda laika mums nāksies atkal atgriezties tajā pašā vietā un atkal spriest par to, kā mēs varam samazināt budžeta izdevumus.

Līdz ar to neizdarīsim kļūdas… un tomēr domāsim par nākotni.

Komentāri


Осталось символов:  4124124