Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


17.12.2008   Satversmi reformē Gulbis, vēzis un līdaka

16. decembrī Saeimas Juridiskā komisija atgriezās pie  LR Satversmes grozījumu apspriešanas par   tiesībām pirms termiņa atlaist Saeimu. Savus priekšlikumus gan par iespēju atlaist Saeimu tautas nobalsošanas rezultātā, gan pēc Valsts Prezidenta iniciatīvas komisijā iesniedza visas Saeimas frakcijas, izņemot Tautas Partiju un TB/LNNK.

Rezultātā komisijai bija jāizdara sarežģīta izvēle, jo priekšlikumi par vēlētāju pilnvarām tika iesniegti sešos Satversmes pantos, bet par Prezidenta pilnvaru grozījumiem – četros Satversmes pantos.

Galvenās domstarpības radās sakarā ar kvorumu, kas ir nepieciešams, lai varētu pieņemt lēmumu par Saeimas atlaišanu. PS, Jaunā Laika un PCTVL frakcijas uzstāj, lai tiktu pieņemts kvorums, kas sastāda pusi no iepriekšējās Saeimas vēlēšanās balsojošajiem pilsoņiem (450 tūkstošus). Saskaņas Centrs piedāvā noteikt kvorumu 2/3 no iepriekšējās Saeimas vēlēšanās balsojošajiem pilsoņiem (600 tūkstoši), bet ZZS un LPP/LC frakcijas uzstāj, ka kvorumam jābūt pusei no balsstiesīgajiem (725 tūkstoši).  

Komisija noraidīja PCTVL frakcijas priekšlikumu par Satversmes grozījumu sadalīšanu divās paketēs – tautas tiesības atlaist Saeimu un Valsts prezidenta tiesības atlaist Saeimu. PCTVL uzskata, ka jautājums par vēlētāju pilnvarām atlaist Saeimu jau guva atbalstu 2. augusta referendumā, savukārt jautājums par Prezidenta pilnvarām ir diskutabls. Tieši referenduma rezultāti  bija par pamatu tam, ka parlaments, tomēr, bija spiests izveidot speciālu komisiju, lai iestrādātu likumdošanā normu Saeimas atlaišanai. 

 Visi apskatāmie priekšlikumi saistībā ar Prezidenta pilnvarām atlaist Saeimu, patiesībā nevis palielina, bet gan samazina Saeimas pirmstermiņa atlaišanas iespējas. Prezidenta tiesības tiek saistītas ar noteiktiem nosacījumiem, termiņiem vai praksē nerealizējamu kvorumu, kas nepieciešams lēmuma pieņemšanai referendumā. Pašreiz saskaņā ar spēkā esošo Satversmi, Prezidents var iniciēt Saeimas atlaišanu jebkurā brīdī, bez jebkādiem nosacījumiem, bet lēmuma pieņemšanai par Saeimas atlaišanu pietiek ar vienkāršu referenduma dalībnieku balsu vairākumu.

Izskatot vienā paketē vēlētāju tiesības atlaist Saeimu un ierobežojumus Prezidenta tiesībām iniciēt Saeimas atlaišanu, tiek mēģināts iebarot kaķim sinepes, uzsmērējot tās desmaizei – uzskata deputāts Vladimirs Buzajevs, kas sēdē pauda PCTVL viedokli.

 Juridiskā komisija ir paredzējusi apkopot visus iesniegtos priekšlikumus vienā tabulā un nākamgad turpināt to izskatīšanu.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124