Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


11.12.2008   PCTVL priekšlikums – automātiski atzīt par Latvijas pilsoņiem

 

V. Buhvalovs

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL priekšlikums – automātiski atzīt par Latvijas pilsoņiem tos nepilsoņus, kuri ir vecāki par sešdesmit gadiem, un tos nepilsoņus, kuri dzimuši Latvijā. Tā ir tikai tās rekomendācijas izpilde, kuru 2. decembrī Latvijai deva Eiropas Padomes Vietējo un reģionālo pašvaldību kongress. Tiesa gan, Kongress rekomendēja Latvijas varas institūcijām padomāt par šo iespēju, bet nedz pārdomu formu, nedz termiņu nebija precizējis. Mūsuprāt, labākā pārdomu forma – attiecīgā likumprojekta apspriešana Saeimā, bet termiņš – no likumprojekta nodošanas komisijās līdz Saeimas pieņemto likumu parakstīs Valsts Prezidents.

Dāmas un kungi!

 

Kā tas izriet no anotācijas, kas pievienota Kongresā pieņemtajam dokumentam, Kongresa dalībnieki Strasbūrā bija lieliski informēti par nacionālās naturalizācijas īpatnībām. Proti, par to, ka naturalizācija pilnībā ir izgāzusies, ka tās tempi salīdzinājumā ar 2004. gadu samazinājās astoņas reizes, ka nepilsoņu skaits pārsvarā sarūk uz emigrācijas un mirstības rēķina, ka trīspadsmit naturalizācijas norises gados bija spējīgi naturalizēties tikai 8% nepilsoņu vecumā virs 60 gadiem. Trīspadsmit gadu laikā – astoņi procenti, toties 130 gadu laikā  – 80%! Un šādā situācijā gan valdība, gan Tiesībsargs Romāns Apsītis, aci nepamirkšķinādami, apgalvo, ka galvenais valsts uzdevums it kā būtu nevis pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību samazināšana, bet gan pašu nepilsoņu skaita samazināšana.

Tas, ka Latvija šo savu galveno uzdevumu izpildīt negrasās, kļuvis skaidrs jau visai Eiropai. No tā izriet arī rekomendācija.

Tagad par nepilsoņu skaitu, kuri kļūs par pilsoņiem gadījumā, ja Latvija izpildīs kaut vai daļu no Kongresa rekomendācijas. Šā gada 1. jūlijā kopējais nepilsoņu skaits sastādīja ap 360 tūkstošus. No tiem, pēc Iedzīvotāju Reģistra datiem, aptuveni 1/3 ir vecāki par 60 gadiem. Tādā veidā, Eiropas viedokļa ievērošana novedīs pie tā, ka Latvijas pilsoņu skaits uzreiz palielināsies par 120 tūkstošiem, tas ir tik pat daudz, cik bija pieaudzis visā naturalizācijas procesā.

Tagad par tiem, kuri šeit dzimuši un kuriem Eiropas Padome, redzēdama visu Latvijā izveidojušās situācijas nejēdzību, arī piedāvā piešķirt pilsonību automātiski. Šo statistiku valsts mēdz slēpt, bet pēc Iedzīvotāju Reģistra datiem par 1993. gadu, to arī bija aptuveni 1/3. Lūk, Jums vēl  120 tūkstoši Latvijas dēlu un meitu, attiecībā pret kuriem Latvija izturas nevis kā mātei pieklājas, bet gan kā pamāte. Vislielākais skaits nepilsoņu, kuri dzimuši Latvijā, sanāk 1983. gadā dzimušo vidū – 7 tūkstoši. Viņi bija iestājušies pamatskolā tieši tajā gadā, kad tika pieņemta Deklarācija \"Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu\" un absolvēja vidusskolu 2002. gadā. Vai, Jūsuprāt, šiem cilvēkiem vēl ir vajadzīgi kādi eksāmeni?

Lūk, Jums, par piemēru, kāda nepilsoņa atbilde uz publiski uzdoto jautājumu attiecībā par naturalizāciju: „Mums ir četras nepilsoņu paaudzes. Turklāt,  mēs visi esam dzimuši šajā zemē, bet naturalizācijas gaitā pieprasa atbildēt uz šādu jautājumu: «Kad jūs ieceļojāt Latvijā?» – Lūk, kur ir absurds, bet mēs negrasāmies tajā piedalīties.” Savā atbildē viņš vēl bija konkrēti norādījis, no kāda bērnus radošā orgāna viņš bija ieceļojis Latvijā, bet es šo atbildes daļu necitēšu, lai nepārkāptu deputāta ētiku.

Aicinu Jūs balsot «par».

 

Par balsoja 20 deputātu, pret 69, atturējās  1.

Komentāri


Осталось символов:  4124124