Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


27.11.2008   PCTVL ierosina paplašināt personu loku, kuras saņem pabalstu sakarā ar bezdarbu

 

Deputāta Valērija Buhvalova runa

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL priekšlikuma būtība ir ļoti vienkārša – pavisam nedaudz paplašināt to personu loku, kuras saņem pabalstu sakarā ar bezdarbu. Un proti, dot šo pabalstu ne tikai Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju dzīvesbiedriem, kuriem ir termiņuzturēšanās atļauja , bet arī citiem ģimenes locekļiem.  

Priekšlikums nebija radies tukšā vietā. Relatīvi neseno grozījumu likumā rezultātā tiesības apdrošināt no bezdarba jebkurus ģimenes locekļus ar  termiņuzturēšanās atļauju izmanto tādas personu grupas, kā  Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, vai Šveices Konfederācijas pilsoņi, personas ar alternatīvo statusu. Bet Latvijas pilsoņi šādas tiesības nebauda.

Tā ir klaja Latvijas pilsoņu diskriminācija salīdzinājumā ar ārvalstniekiem, diskriminācija, kas tiek īstenota, akli izpildot Eiropas Savienības direktīvas.  

Izskaidrojiet man, lūdzu, ar ko tad persona ar alternatīvo statusu, vai, teiksim, Portugāles pilsonis ir labāks par Latvijas pilsoni?! Kādēļ Polijas pilsoņa, kas apmeties uz dzīvi Latvijā, dēls ir apdrošināts pret bezdarbu, bet Latvijas pilsoņa dēls – nē?!

Imigrācijas likums ļauj pusmūža gadu Latvijas pilsoņa pieaugušajam dēlam, kas to vai citu iemeslu dēļ bija kļuvis par citas valsts pilsoni, saņemt pastāvīgo uzturēšanās atļauju un uzturēt savus vecākus pelnot naudu strādājot. Bet, saskaņā ar likumu, pirms saņemt pastāvīgo uzturēšanās atļauju, viņam ir piecus gadus jānodzīvo Latvijā ar termiņuzturēšanās atļauju. Pieci gadi – tas ir pārāk daudz. Šai laikā Latvijas pilsoņa ģimenes apgādnieks var dažas reizes zaudēt un atkal atrast darbu. Bet mūsu humānie likumi apdrošināšanu pret bezdarbu Latvijas pilsoņa ģimenei neparedz. Toties pilnīgi analoģiskajā gadījumā Islandes pilsoņa ģimenei - lūdzu!

Dāmas un kungi, kur tad šeit ir loģika? Jo ne jau Islandes pilsonis, bet tieši Latvijas pilsonis, pirms nebija izgājis pensijā, maksāja Latvijā visus nodokļus, tai skaitā arī sociālās apdrošināšanas maksājumus, no kuriem arī tiek izmaksāts bezdarba pabalsts.

Un pēdējais. Cik stipri tas varētu ietekmēt finanses, zināms izejot no mūsu jautājuma iekšlietu ministram. Latvijā šā gada 1. jūlijā bija uzturējušies tikai apmēram kādi 4 tūkstoši ārvalstnieku, Latvijas pilsoņu ģimeņu locekļi ar termiņuzturēšanās atļauju. Tas sastāda tikai 0,2% iedzīvotāju, un attiecīgi, gadījumā, ja PCTVL priekšlikums tiks pieņemts, tā ietekmi uz sociālās apdrošināšanas budžetu pat nebūtu iespējams fiksēt. Tiesa gan, būtu visai taisnīgi kaut vai nedaudz samaksāt, lai palīdzētu kādiem dažiem desmitiem ģimeņu un tiktu vaļā no Latvijas pilsoņu salīdzinājumā ar ārvalstniekiem pazemojošās diskriminācijas.

 

                           Deputāta Vladimira Buzajeva runa 

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcijas priekšlikums ir papildināt Aktīvo nodarbinātības pasākumu noteiktām personu grupām sarakstu vēl ar vienu riska grupu – personām ar nepietiekamu valsts valodas zināšanu līmeni.

Priekšlikums pats par sevi ir saprotams, jo jau šodien bezdarbnieku līmenis nelatviešu vidū ir par 40% augstāks, nekā latviešu vidū. Un ja mēs patiesi vēlamies izpildīt ES direktīvas par iedzīvotāju maksimālo iesaisti darba tirgū, tad būtu vien jābrīnās, ka šādu priekšlikumu piedāvā opozīcijas partija, bet nevis Ministru kabinets.

Kaut gan, Ministru kabinetam ir pavisam citi mērķi. Šai ziņā visai zīmīgi ir jūlija Ministru kabineta grozījumi valodas Noteikumiem, kuri paplašina amatu un profesiju privātajā sfērā sarakstu no 48 līdz 1200. Kā tas izriet no tieslietu ministra un Ministru Prezidenta izvairīgām atbildēm uz PCTVL deputātu jautājumiem, nav paredzēti nekādi pasākumi no valsts puses, lai apmācītu tās personas, kurām negaidīti tā pati valsts bija uzstādījusi pavisam jaunas prasības.

Lūk, arī šoreiz atbildīgā komisija bija noraidījusi mūsu priekšlikumu mīkstināt jaunieveduma sekas personām, kuras riskē zaudēt darbu. Lūk, arī Saeimas vairākums ir gatavs šo lēmumu atbalstīt.

 

Dāmas un kungi - valdošo partiju pārstāvji!

Ja Jūs to izdarīsiet, tad mūsu rokās nonāks neapstrīdams pierādījums tam, ka ar Ministru kabineta lēmumu tuvākajā nākotnē izprovocētās masu atlaišanas no darba un mākslīgi radītais bezdarbs nacionālo minoritāšu pārstāvju vidū , tā nebūt nav kaut kāda nejēdzīga kļūme, bet gan rūpīgi izplānota akcija.   

Starptautisko tiesību valodā šādu lietu dēvē par etnocīdu, bet personas, kuras, darbojoties šajā virzienā, ir nonākušas pārāk tālu, agri vai vēlu nokļūst uz apsūdzēto sola.  Kolēģi deputāti! Tad reiz saņemsimies un pierādīsim gan Eiropas Savienībai, gan Amerikas Savienotajām Valstīm, ka Latvija nebūt nav rasisma perēklis, bet gan visai civilizēta valsts.

Komentāri


Осталось символов:  4124124