Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


13.11.2008   PCTVL priekšlikumi likumprojektam „Grozījumi likumā „Par pilsētu, rajonu, novadu un pagastu vēlēšanu komisijām un vēlēšanu iecirkņu komisijām”

 

 

V.Buzajevs (PCTVL frakcija).

Cienījamais Prezidij! Godātie kolēģi! Apspriežamā likumprojekta 6.panta pirmā daļa skan sekojoši: „Vēlēšanu komisijas un iecirkņu komisijas izveidojamas no Latvijas pilsoņiem, kuri prot latviešu valodu un kuriem ir vismaz vispārējā vidējā izglītība.” Mēs piedāvājam mainīt šeit vārdkopu „Latvijas pilsoņiem” pret vārdu „personām”.

Jāatzīmē, ka saskaņā ar pašreiz spēkā esošo likuma redakciju ne visi vēlētāji var strādāt vēlēšanu komisijās. Vēl vairāk. Latvijas pilsonības kritērijs uzstāda vēlēšanu komisiju locekļiem līdz pat iecirkņa komisijas līmenim daudz striktākus noteikumus nekā pat kandidātam Eiropas Parlamentā, jo par pēdējiem var kļūt ārvalstnieki, kuri nodzīvojuši Latvijas teritorijā 10 mēnešus.

Jāatzīmē arī, ka vēlēšanu komisijas veido pašvaldības un tas ir vienīgais komisiju veids, kurās var darboties tikai Latvijas pilsoņi. Visās pārējās komisijās var strādāt jebkurš attiecīgās pašvaldības iedzīvotājs, ja vien tikai viņš nes labumu un ar galvu viņam viss ir kārtībā. Turklāt vēlēšanu komisiju locekļu darbība tiek apmaksāta no nodokļu maksātāju līdzekļiem. Komisijās darbojas kādi desmit tūkstoši Latvijas pilsoņi, kuri saņem naudu uz nodokļu maksātāju rēķina. Mēs bijām aprēķinājuši, ka to 14 gadu laikā, kopš Latvijas nepilsoņiem tika atņemtas balsstiesības, no viņiem tikai iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā vien pašvaldību budžetos bija iekasēts 1,5 miljardi latu. Tajā gadījumā, kad nepilsoņi netiek pielaisti darbam vēlēšanu komisijās, tas izskatās kā tieša laupīšana, un tieši tāda pēc savas būtības tā ir.

Nepilsoņu pielaišana darbam vēlēšanu komisijās varētu sekmēt viņu iesaistīšanos sabiedriskajā dzīvē, it īpaši, ja ņem vērā, ka likums neaizliedz nepilsoņiem būt par novērotājiem vēlēšanās. Šīs tiesības viņi tad arī aktīvi izmanto.

Tādēļ aicinu balsot „par”.

 

V.Buhvalovs

Cienījamie kolēģi! Mēs piedāvājam dot tiesības izvirzīt un pieteikt savus pārstāvjus vēlēšanu komisijā ne tikai jebkuriem desmit pilsoņiem, bet arī jebkuriem desmit Latvijas iedzīvotājiem. Atzīmējot, ka runa ir par Latvijas pilsoņa izvirzīšanu komisijā. Mūsu priekšlikuma noraidīšana liecinātu, ka Saeimas vairākums tieši atbalsta aparteīdu sadzīves līmeni. Pats interesantākais šeit ir tas, ka pagaidām šāds aparteīds nepastāv. Latvieši un krievi, pilsoņi un nepilsoņi dzīvo kopā vienos un tajos pašos namos, kas pārsvarā bija uzbūvēti padomju laikos, sasveicinās cits ar citu kāpņu telpās un lieliski cits citu pazīst. Tādēļ nav jau nekāds brīnums, ja desmit kaimiņi sanāks kopā un izvirzīs komisijas locekļus, to, kuru viņi labi pazīst. Tikai problēma ir tāda, ka gan Rīgā, gan Liepājā, gan Jelgavā šo desmit kaimiņu vidū noteikti vismaz kādi divi, trīs izrādīsies nepilsoņi. Kā tad izprast šo aizliegumu viņiem izvirzīt kandidātus. Kad šim aizliegumam ir leģitīms mērķis? Kā šis aizliegums veicina Latvijas valsts neatkarības, drošības un labklājības nostiprināšanu? Esmu dziļi pārliecināts, ka neviens no klātesošajiem deputātiem nespēs atbildēt uz šiem jautājumiem. Aicinu atbalstīt mūsu priekšlikumu. Paldies.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124