Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


13.11.2008   PCTVL deputātu runas aizstāvot likumprojektu "Par kompensācijām īrniekiem, kuri lietojuši dzīvojamās telpas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā dzīvojamā mājā līdz īpašuma tiesību atjaunošanai bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiemJ.Pliners

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL ir izpildījusi Latvijas Māju īrnieku asociācijas novembra konferences prasības un iesniegusi Saeimā likumprojektu, kas paredz šo namu iedzīvotājiem kompensēt pilnu dzīvokļu tirgus vērtību. Likumprojekts paredz kompensēt arī starpību starp dzīvokļa īres maksu denacionalizētā namā un īres maksu attiecīgās pašvaldības namā. Līdzekļi, kurus valsts jau bija iztērējusi, sniegdama palīdzību iedzīvotājam, tiks atskaitīti no kopējās kompensācijas summas.

Gribētos atgādināt, ka kopš 2007. gada 1. janvāra ir atcelti īres maksas „griesti” denacionalizētajos namos. Tā rezultātā īres maksa vidēji ir paaugstinājusies līdz pat 1,50—3 latiem par kvadrātmetru un lielai daļai ģimeņu tā nav pa kabatai.

Latvijā denacionalizēja ap 10 tūkstošu dzīvojamo namu ar apmērām 80 tūkstošiem dzīvokļiem. Denacionalizētajos namos dzīvo aptuveni 3% no Latvijas iedzīvotājiem.

Likums paredz kompensāciju ne tikai pašreizējiem denacionalizēto namu iedzīvotajiem, bet arī tiem, kas ar tiesas spriedumu bija izlikti no dzīvokļa par īres nemaksāšanu, sakarā ar kapitālā remonta nepieciešamību vai nama nojaukšanu. Saskaņā ar Tiesu administrācijas datiem, laikposmā no 1996. gada līdz 2008. gada 20.oktobrim, kopumā ar pirmās instances tiesas spriedumu no dzīvokļiem bija izliktas ap 35 tūkstošu ģimeņu.

Likumprojekts paredz izveidot pašvaldībās denacionalizēto namu iedzīvotāju reģistru un piešķirt tiem speciālu statusu. Pašvaldības uzņemsies arī īrnieku juridisko aizstāvību.

Tādejādi, denacionalizēto namu iedzīvotāji netiks diskriminēti salīdzinājumā ar tiem iedzīvotājiem, kuriem tika dotas tiesības privatizēt savu dzīvokli par sertifikātiem un kuri atrodas pašvaldību aizstāvībā, jo pašvaldības nosaka \"griestus\" dzīvokļa īres maksai un apsaimniekošanas izdevumiem.

Cienījamās dāmas un kungi!

 

Acīmredzami, ka apspriežamo likumprojektu jau no paša  sākuma bija jāiekļauj budžeta paketē, kuru iesniedza valdība. Mēs piedāvājam labot valdības izdarīto kļūdu un nodot likumprojektu komisijās šodien, dienu pirms budžeta apspriešanas.  

Pēc mūsu aplēsēm valstij nāksies izmaksāt likumprojekta subjektiem 600 miljonus latus. Ņemot vērā budžeta iespējas, tiek piedāvāts izmaksāt kompensācijas pakāpeniski, pagarinot  izmaksas procesu uz desmit gadiem, savukārt īrnieks, kurš ir atbrīvojis dzīvokli, būs tiesīgs saņemt visu naudu uzreiz.

Tādā veidā ik gadu izmaksas sastādīs 60 miljonus latus, kas ir četras reizes vairāk, nekā tā summa, kuru, saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu valsts un pašvaldības piešķir kā kompensāciju personām, kuras ir atbrīvojušas dzīvokļus. Piemēram, 2008. gadā šī nauda bija izbeigusies jau vasaras sākumā. Pirmos 30 miljonus latus, kas ir nepieciešami likuma izpildei, PCTVL jau ir iesniegusi kā priekšlikumu 2009. gada budžeta projektā.

Gribētu arī atgādināt, kā PCTVL frakcija bija iesniegusi līdzīgu projektu Saeimā vēl 2006. gada vasarā, pusgadu pirms dzīvokļa īres maksas \"griestu\" atcelšanas denacionalizētajos namos. Toreiz deputātu vairākums divreiz atbalstīja likumprojektu, pirmo reizi - iesniedzot to komisijās un otro reizi - konceptuāli pirmajā lasījumā. Piedāvāju arī šodien balsot «par».

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124