Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


07.11.2008   Iesniegts likumprojekts par kompensācijām denacionalizēto namu iedzīvotājiem

Partija PCTVL ir izpildījusi Denacionalizēto māju iedzīvotāju asociācijas novembra konferences prasības un iesniegusi Saeimā likumprojektu, kas paredz šo namu iedzīvotājiem kompensēt pilnu dzīvokļu tirgus vērtību. Likumprojekts paredz kompensēt arī starpību starp dzīvokļa īres maksu denacionalizētā namā un īres maksu attiecīgās pašvaldības namā. Līdzekļi, kurus valsts jau bija iztērējusi, sniegdama palīdzību iedzīvotājam, tiks atskaitīti no kopējās kompensācijas summas.

Tādejādi, denacionalizēto namu iedzīvotāji netiks diskriminēti salīdzinājumā ar tiem iedzīvotājiem, kuriem tika dotas tiesības privatizēt savu dzīvokli par sertifikātiem un kuri atrodas pašvaldību aizstāvībā, jo pašvaldības nosaka „griestus” dzīvokļa īres maksai un apsaimniekošanas izdevumiem.  

Likums paredz kompensāciju ne tikai pašreizējiem denacionalizēto namu iedzīvotajiem, bet arī tiem, kas ar tiesas spriedumu bija izlikti no dzīvokļa par īres nemaksāšanu, sakarā kapitālā remonta nepieciešamību vai nama nojaukšanu.

Saskaņā ar Tiesu administrācijas datiem, kas tika sniegti pēc Rīgas domes deputāta Aleksandra Kuzmina pieprasījuma, laika posmā no 1996. gada līdz 2008. gada 20. oktobrim, kopumā ar tiesas spriedumu no dzīvokļiem bija izliktas 35 556 ģimenes.

Salīdzinājumam: 1949. gada izsūtīšanai tika pakļautas 12 988 ģimenes („Latvijas vēsture, XX gadsimts” - 309.lpp.).

Likumprojekts paredz izveidot pašvaldībās denacionalizēto namu iedzīvotāju reģistru un piešķirt tiem speciālu statusu. Pašvaldības uzņemsies arī īrnieku juridisko aizstāvību.

Pēc likumprojekta autoru aplēsēm valstij nāksies izmaksāt šiem iedzīvotajiem 600 miljonus latus. Ņemot vērā budžeta iespējas, tiek piedāvāts izmaksāt kompensācijas pakāpeniski, izstiepjot izmaksas procesu uz desmit gadiem, savukārt īrnieks, kurš ir atbrīvojis dzīvokli, būs tiesīgs saņemt visu naudu uzreiz.  

Tādā veidā ik gadu izmaksas sastādīs 60 miljonus latus, kas ir četras reizes vairāk, nekā tā summa, kuru, saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu valsts un pašvaldības piešķir kā kompensāciju personām, kuras ir atbrīvojušas dzīvokļus. Piemēram, 2008. gadā šī nauda bija izbeigusies jau vasaras sākumā. Pirmos 30 miljonus latus, kas ir nepieciešami likuma izpildei, PCTVL jau ir iesniegusi kā priekšlikumu 2009. gada budžeta projektā.  

Pirmo reizi PCTVL frakcija bija iesniegusi līdzīgu projektu Saeimā vēl 2006. gada vasarā, pusgadu pirms dzīvokļa īres maksas „griestu” atcelšanas denacionalizētajos namos. Toreiz deputātu vairākums divreiz atbalstīja likumprojektu, pirmo reizi – iesniedzot to komisijās un otro reizi – konceptuāli pirmajā lasījumā. Taču 8. Saeimas pilnvaru termiņš beidzās un 9. Saeima ar nelielu balsu pārsvaru projektu noraidīja. „Liktenīgu lomu šeit nospēlēja TB/LNNK frakcija, kura pirms vēlēšanām nepiedaloties balsošanā netieši atbalstīja likumprojektu, bet pēc vēlēšanām – nobalsoja „pret”, neskatoties uz to, ka vairākums denacionalizēto namu iedzīvotāju ir etniskie latvieši”, - uzsvēra deputāts Vladimirs Buzajevs (PCTVL).

13. novembrī Saeima lems jautājumu par likumprojekta nodošanu komisijām.

Komentāri


Осталось символов:  4124124