Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


01.11.2008   Sociālo pabalstu visiem nepalielina, aicina gaidīt līdz 2010. gadam

Inga Paparde,

31.oktobris 10:22, 2008 NRA

 

Lai gan valdošās koalīcijas pārstāvji no Saeimas tribīnes vakar centās pārliecināt, ka sociālā nodrošinājuma pabalsts nav jāpalielina tā, kā to piedāvā Saeimā pārstāvētā partija Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā, kas bija iesniegusi savus grozījumus, šis pabalsts un ilgstošie solījumi to palielināt ir lakmusa papīrs, pēc kā var vērtēt ne tikai valdības, bet arī Saeimas darbu.

Proti, laikā, kad visa Latvija gruzdēja pensiju referenduma priekšnojautās, valdošā koalīcija sūkstījās: ja iedzīvotāji atbalstīs referendumam piedāvātos grozījumus, tad minimālā pensija augs, bet – kas notiks ar sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem? Tika piesaukti gan tie, kuri saņem apgādnieka zaudējuma pensijas šā niecīgā apmēra pabalsta līmenī, gan invaliditātes pensijas saņēmēji.

Taču tagad ir zināms, ka valdība nākamā gada budžeta ietvaros atbalstījusi sociālā pabalsta invalīdiem kopš bērnības un piemaksas par bērna invalīda kopšanu palielināšanu – no 50 uz 75 latiem mēnesī.

Labklājības ministrijas izstrādātie, bet valdībā neakceptētie grozījumi paredzēja invalīdiem vispārējā gadījumā un apgādnieku zaudējušiem bērniem pabalstu palielināt no 45 latiem līdz 60 latiem. Šo pabalstu ņem vērā, aprēķinot minimālās pensijas, kas, saprotams, pieaugtu.

Pēc Saeimas pieprasījuma premjerministram Ivaram Godmanim bija jāsniedz atbilde: kāpēc pabalsts nav palielināms, jo tieši valdības uzdevums ir to darīt – vakar Saeimā tas vēlreiz tika uzsvērts.

Ar sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru ir sasaistīti trīs valsts sociālo pabalstu apjomi un sešu sociālās apdrošināšanas sistēmas pakalpojumu apmēri. No šā pabalsta lieluma ir atkarīgs valsts sociālais pabalsts černobiliešiem un viņu ģimenēm, apbedīšanas pabalsts, valsts vecuma pensijas, invaliditātes pensijas, apgādnieka zaudējuma pensijas minimālie apmēri, apbedīšanas pabalsta apmērs bezdarbnieka nāves gadījumā un citi. Un tāpēc I. Godmaņa arguments ir skaidrs: \"Pat neliels valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra paaugstinājums rada lielus valsts pamatbudžeta un valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta papildu izdevumus.\"

Latvijas Pensionāru federācija un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība nosūtīja vēstuli Saeimai, pieprasot paredzēt līdzekļus sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšanai. To savos grozījumos paredzēja Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL) un ceturtdien piedāvāja deputātiem nodot apspriešanai komisijām. Deputāti to noraidīja, galvenokārt atturoties, pret bija tikai 13 deputāti. Deputāts Vladimirs Buzajevs (PCTVL) paziņoja: kopš pabalsta noteikšanas 45 latu apmērā 2006. gadā cenas ir pieaugušas par trešdaļu.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124