Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


31.10.2008   Arodbiedrības un pensionāri atbalsta PCTVL priekšlikumu

28. oktobrī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Peteris Krīgers un Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aina Verze ir nosūtījuši Saeimai vēstuli, pieprasot paredzēt līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta palielināšanai no 45 līdz 60 latiem.

Tieši šī prasība ir ietverta PCTVL sagatavotajā likumprojektā \"Grozījums „Valsts sociālo pabalstu likumā””. Jautājums par tā nodošanu izskatīšanai komisijām tiks izlemts 30.oktobra Saeimas plenārsēdē.

 Pabalstu saņem gandrīz 6 000 sirmgalvji, kuriem nav tiesību uz pensiju, un kuriem šis pabalsts ir vienīgais eksistences avots. Kopš pabalsta noteikšanas 45 Ls apmērā (2006. gada 1.janvārī) cenas ir pieaugušas par 1/3. Arī pabalsta proporcionāla paaugstināšana diemžēl nodrošinās tikai un vienīgi iepriekšējā zemā dzīves līmeņa saglabāšanu, taču pašreiz valdība šiem nabadzīgajiem ļaudīm liedz pat to.

Sociālā nodrošinājuma pabalstam ir piesaistītas arī minimālās vecuma un invaliditātes pensijas, kā arī apgādnieka zaudējuma pensijas. Tas nozīmē, ka līdz ar šī pabalsta paaugstināšanu attiecīgi, par 1/3 pieaugs arī citu Latvijas nabadzīgāko iedzīvotāju ienākumi. Starp šiem cilvēkiem ir 1 500 atraitnes un bērni bāreņi, 26 tūkstoši invalīdu, 50 tūkstoši vecuma pensionāri, no kuriem 80% \"izpelnījās\" minimālo pensiju, nostrādājot vairāk nekā 30 gadus. Bez tam divreiz gadā tiks indeksētas tās pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 180 Ls, bet reizi gadā indeksēs pensijas līdz 300 latiem.

Ar šī pabalsta paaugstināšanu saistītie izdevumi sastādīs tikai 20 miljonu Ls, jeb 9% no sociālā budžeta pārpalikuma, kuru valdība novirza neproduktīvu izdevumu kompensācijai, un tikai 1,5% no prognozējamā pievienotās vērtības nodokļa apmēra. Pie tam PVN iekasēšana, no \"dzīvās\" naudas ievadīšanas ekonomikā, tikai palielināsies. Tiks ietaupīti arī pašvaldību sociālie līdzekļi.

Tāpat arodbiedrības un pensionāri pieprasa neaplikt ar nodokļiem pensijas, bet strādājošos pensionārus aplikt ar ienākuma nodokli uz vispārīgiem pamatiem.

Komentāri


Осталось символов:  4124124