Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


20.10.2008   Frakcija PCTVL jautā Latvijas Bankas prezidentam par lata stabilitāti

      Latvijas Bankas  prezidentam

Ilmāram Rimšēvičam

 

 

 

 

2008. gada 17.septembris Par iespējamo lata devalvāciju

 

Intervijā telekompānijas LNT raidījumam „900 sekundes” premjerministrs Ivars Godmanis minēja, ka ja sabiedriskajā sektorā strādājošo algas gadu no gada tiks palielinātas uz budžeta deficīta rēķina, tas var ietekmēt nacionālās valūtas - lata stabilitāti.

Pagaidām valdībā joprojām notiek diskusijas par iespējamo 2009. gada budžeta modeli un iespējams tā ietvaros notiks arī premjera minētais algu palielinājums (vismaz atsevišķām strādājošo kategorijām), tāpat visdrīzāk 2009. gada budžets tiks pieņemts ar lielāku vai mazāku budžeta deficītu pret kuru Jūsu personā iebilst Latvijas Banka.

Šajā sakarā gribētu uzdot Jums sekojošus jautājumus:

1. Vai Premjera apgalvojumi atbilst patiesībai un budžeta deficīta palielināšana neizbēgami novedīs pie lata devalvācijas? Kāda Jūsuprāt šajā gadījumā ir lata stabilitāti apdraudošā budžeta deficīta robeža, konkrēti, vai lata stabilitāti apdraud 3% budžeta deficīts?

2. Kādi ir tie nosacījumi, kuri var novest pie neizbēgamas lata devalvācijas un kādi pasākumi var tikt veikti (tajā skaitā no Latvijas Bankas puses), lai no tā izvairītos?

3. Vai pieņemot budžetu ar deficītu 1,85%- 3% robežās, Latvija nepārkāpj savas starptautiskās vienošanās un kā šāds budžets var ietekmēt Latvijas kredītreitingu?

4. Pagājušā gadsimta 90-to gadu sākumā tādas valstis kā Zviedrija un Somija izmantoja savu nacionālo valūtu devalvāciju kā vienu no instrumentiem, lai cīnītos ar ekonomisko krīzi (tajā skaitā augsto inflāciju). Vai šāds scenārijs ir iespējams arī Latvijā un vai tas varētu nest pozitīvus rezultātus?

 

Ar cieņu,

 

LR Saeimas frakcijas

PCTVL priekšsēdētājs                                                                 Jakovs Pliners

 

 

 

Latvijas Bankas Prezidenta I.Rimšēviča k-ga atbilde

 

\"\"

 

\"\"

\"\"

Komentāri


Осталось символов:  4124124