Galvenā lapa - Arhīvs - 2008


07.10.2008   TIESĪBSARGS IESTĀJAS PAR NEPILSOŅIEM 

Latvijas Tiesībsargs Romāns Apsītis informēja PCTVL par 30. septembrī pabeigtās pārbaudes lietas rezultātiem, kas ierosināta saistībā ar 80 Latvijas pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību sarakstu. Saraksts, kuru sagatavoja Latvijas Cilvēktiesību komiteja, bija iesniegts Tiesībsargam 2007. gada 15. oktobrī, 16.-tajā gadadienā kopš Latvijas sabiedrība tika sadalīta pilsoņos un nepilsoņos.

Tiesībsargs atzina, ka virknei atšķirību trūkst leģitīma mērķa, tās ir nesamērīgas, un tātad būtu jāatceļ. Starp šīm atšķirībām ir aizliegumi strādāt par detektīviem, advokātiem un profesionālajiem patentpilnvarotajiem, kā arī nodarboties ar apsardzes darbību.

Tiesībsargs pieprasa atcelt eksāmenu latviešu valodā tiem nepilsoņiem, kuri pretendē uz Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu.

Apsīša kungs uzskata, ka kopš tā laika, kad Eiropas Savienības pilsoņiem ir atļauts noslēgt darījumus ar nekustamo īpašumu Latvijā, arī attiecīgie ierobežojumi nepilsoņiem ir zaudējuši savu leģitīmo mērķi. Nepilsoņiem saikne ar Latviju ir daudz ciešāka, nekā Eiropas Savienības pilsoņiem, apgalvo Tiesībsargs, citēdams Satversmes Tiesas spriedumu.

Apsīša kungs, komentēdams 17 atšķirības, kad nepilsoņiem ir mazāk tiesību salīdzinājumā ar ārzemniekiem, pieprasa, lai katrā no gadījumiem, kad Eiropas Savienības direktīva piešķir ārzemniekiem kaut kādas tiesības Latvijas teritorijā, varas institūciju pārstāvji apsvērtu, vai šīs tiesības nebūtu jāpiešķir arī nepilsoņiem. Līdz šim netika fiksēts neviens gadījums, kad nepilsoņiem tiktu piešķirtas šādas tiesības.  

PCTVL pauda gandarījumu par atšķirību saraksta nopietnu juridisko analīzi, ko nav izdevies panākt Saeimā. Tajā pat laikā PCTVL nevar piekrist dažiem Tiesībsarga vēstulē minētajiem apgalvojumiem.

Tā, Apsīša kungs par leģitīmu atzīst liegumu nepilsoņiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās, motivējot to ar naturalizācijas stimula zudumu. Šāds secinājums ir izdarīts neskatoties uz to, ka visas starptautiskās institūcijas rekomendē Latvijai likvidēt nepamatotos ierobežojumus nepilsoņiem paralēli naturalizācijas tempu paātrināšanai un nepretstatot šos procesus citu citam. 2008. gadā visticamāk tiks iesniegti tikai aptuveni 2800 naturalizācijas pieteikumi, kas ir 7 reizes mazāk, nekā 2004. gadā. Lai šādos tempos piešķirtu pilsonību pārējiem 374 tūkstošiem nepilsoņu, būs nepieciešami 130 gadi.

Tiesībsarga viedoklis nebūt nenozīmē, ka nekavējoties tiks atcelti viņaprāt neapmierinošie ierobežojumi. PCTVL ir gatava atbalstīt valsts galvenā cilvēktiesību aizstāvja centienus gan iesniedzot pieprasījumus, gan sagatavojot likumdošanas priekšlikumus, gan  nepieciešamības gadījumā  vēršoties Satversmes tiesā.  

 

 

 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124