Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


02.09.2007   Aizliegums rīkot „Krievu maršu” tiek pārsūdzēts tiesā



31. augustā marša organizētāji Eduards Gončarovs (biedrība „RODINA”) un Jevgeņijs Osipovs (LNDP) stājās Rīgas Domes komisijas priekšā. Ar Drošības policijas vēstuli, kura arī kļuva par pamatu aizliegumam rīkot maršu, organizētājus iepazīstināt atteicās. No Rīgas Domes puses netika piedāvāti nekādi kompromisa varianti, tai skaitā attiecībā uz pasākuma rīkošanas vietu, maršrutu vai laiku.

Oficiālā aizlieguma rīkot maršu saīsināts saturs ir sekojošs.

Pasākumu bija pieteikuši „sliktie puiši ar nelabiem lozungiem”. 2005. gadā Krievijā un Ukrainā citi „sliktie puiši” bija sarīkojuši pasākumus ar līdzīgiem nosaukumiem, kuru laikā arī sakāvās savā starpā un ar apkārtējiem ļaudīm. Tiesa gan, uz „puišiem” arī nevar attiecināt likumā paredzētos ierobežojumus, un arī viņu lozungus likums neaizliedz. Bet ir pamats uzskatīt, ka gadījumā, ja „sliktiem puišiem” neaizliegs rīkot maršu, tad viņi uzvedīsies vēl sliktāk un propagandēs pavisam citus lozungus.



Aizliegums rīkot maršu tiek pārsūdzēts tiesā. Pieteikums tiesa tika nosūtīts pa pastu jau 31. augustā plkst. 19.00. Šajā pieteikumā, tostarp, ir norādīts, ka saskaņā ar 2006. gada 23. novembra Satversmes tiesas spriedumu tika atcelti sapulču brīvības ierobežojumi, un nebija neviena gadījuma, kad kāda no pašvaldībām būtu aizliegusi rīkot mītiņu. Visas „Krievu marša” organizētāju problēmas, kas pastāvēja attiecībās ar sapulču likumu, ir saistītas ar to, ka viņi piedalījās iepriekš pieteiktajās, bet antikonstitucionāli aizliegtajās akcijās pirms Satversmes tiesas sprieduma pieņemšanas.

Tas, ka marša organizētājiem apriori tiek piedēvēti ļaunprātīgi nodomi un lozungi ir pretrunā ar LR Satversmes 100. pantu (Cenzūra ir aizliegta) un 92. pantu (Ikviens ir uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu).

Policijas bažas par iespējamām sadursmēm starp marša dalībniekiem un pretiniekiem ir nepamatotas. Līdz šim savu negatīvo attieksmi pret „Krievu maršu” bija paudusi tikai viena organizācija — apvienība „TB”/LNNK, kas ir partija ar senām parlamentārisma tradīcijām, tā ir pārstāvēta gan Eiroparlamentā, gan Saeimā, gan maršu aizliegušajā Rīgas domē (tās pārstāvis ieņem mēra amatu).

Tika norādīts arī tas, ka pieteikuma, kas bija iesniegts vēl 9. augustā, izskatīšana tika tīšuprāt novilcināta.

Aizstāvība uzskata, ka ar savu atteikumu Rīgas dome pārkāpa uzreiz trīs Satversmes pantus un virkni Administratīvā procesa likuma pantu, ieskaitot arī vienlīdzīgas attieksmes pret pieteicējiem, neatkarīgi no viņu politiskajiem uzskatiem, etniskās piederības un dzimtās valodas, principu.

Saskaņā ar likumu, tiesai ir jāizskata pieteikums ne vēlāk kā līdz 4. septembrim.



Vladimirs Buzajevs, biedrības „RODINA” un LNDP pārstāvis šajā procesā, Saeimas Juridiskās komisijas loceklis

Komentāri


Осталось символов:  4124124