Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


21.06.2007   Saeima nolēma likumprojektu „Rīgas Svētā Pētera baznīcas likums” nodot komisijām

 

Deputāts Juris Sokolovskis uzstājās pret to.

Godātie deputāti! Ir ļoti viegli dažu minūšu laikā iznīcināt to, kas veidojies desmitiem gadu. Tāpēc pirms atbildīgu lēmumu pieņemšanas ir vērts padomāt, kādus mērķus mēs sasniegsim ar to, kādu labumu iegūs sabiedrība. Vai mēs neizdarām nopietnu kļūdu, pieņemot šo lēmumu?

Šis likumprojekts paredz atdot īpašumā Rīgas Svētā Pētera baznīcas ēku Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai. Pirms balsošanas uzdosim sev septiņus svarīgus jautājumus par šo likumprojektu.

Jautājums pirmais. Vai notiek vēsturiskās taisnības atjaunošana? Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca nevarēja atgūt Svētā Pētera baznīcas ēku saskaņā ar likuma „Par īpašumu atdošanu reliģiskajām organizācijām”, jo šī ēka nekad tai nepiederēja. Pēdējais īpašnieks bija vācu luterāņu draudze, bet izbraucot uz Vāciju 1939. gadā draudze saņēma kompensāciju no Repatriācijas fonda. Un baznīcas ēka pārgāja uz pilsētas bilanci.

Jautājums otrais. Vai pilsēta un valsts nevar uzturēt vēsturisko ēku? Un lai to saglabātu ir atraduši jaunu īpašnieku, kurš var nodrošināt pienācīgu remontu un uzturēšanu. Vai tiešām mūsu valstī ir tik dramatiska situācija ar finansēm? Pēdējo gadu rādītāji par to neliecina.

Es gribētu pievērst jūsu uzmanību likumprojekta 6.pantam, kurā ir teikts, ka baznīcas izpētes konservācijas un restaurācijas finansēšanā piedalās valsts un pašvaldība.

 

Jautājums trešais. Vai ir radīts labs juridiskais precedents? Manuprāt, ja likumprojekts tiks pieņemts, būs radīts bīstams precedents, ka apejot esošo likumdošanu, notiek slēpta bezmaksas privatizācija.  Kas dos garantiju, ka rīt Saeima nepieņems likumu, piemēram, par Doma laukumu un neatdos to kādai juridiskai personai un tur nebūs uzbūvēta kāda jauka ēka no stikla un betona.

Jautājums ceturtais. Vai Latvijas evaņģēliski luteriskajai baznīcai tagad būs iespēja rīkot dievkalpojumus šajā baznīcā?

Jau daudzus gadu Svētā Pētera baznīcā regulāri notiek Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas dievkalpojumi un esošais saimnieks — pilsēta — neliedz to darīt. Ja kāds pieprasītu papildus laiku, neviens neatteiktu. Tas nozīmē, ka šī ēkas nodošana baznīcas īpašumā nav vajadzīga, lai atjaunotu dievkalpojumus, bet ir vajadzīga citiem mērķiem. 

Jautājums piektais. Vai pastāv iespēja, ka Svētā Pētera baznīca būs pārdota? Godātie kolēģi! Šajā likumprojektā nav pateiks, ka jaunais Svētā Pētera Baznīcas īpašnieks nevar to pārdot. Tātad jebkurā brīdī Svētā Pētera baznīcu var pārdot.

Es neapgalvoju, kas tas obligāti notiks. Bet paskatieties, neviena ierobežojuma šajā likumprojektā nav.

Jautājums sestais. Vai ignorēt to faktu, ka ēka bija atjaunota par pilsētas naudu? Svētā Pētera baznīca Otrā pasaules kara laikā bija gandrīz pilnībā iznīcināta un pilsēta to atjaunoja par saviem līdzekļiem. Tātad pilsēta gan uzbūvēja šo ēku, gan atjaunota pēc kara, gan pēc ēkas nodošanas īpašumā remontēs un restaurēs par nodokļu maksātāju naudu?

Cienījamie kolēģi! Vai tas ir loģiski? Atdot to juridiskai personai, kurai tā nekad nepiederēja un kas neieguldīja nevienu santīmu ēkas atjaunošanai?

Jautājums septītais. Vai jūs esat pārliecināti, ka šo izmaiņu rezultātā nebūs iznīcināts unikāls kultūras centrs? Tagad Svētā Pētera baznīcā notiek bezmaksas koncerti, izstādes un daudzi no jums ir apmeklējuši tos. tā ir vieta, kur jaunie talanti dod savus pirmos koncertus vai rīko izstādes, tā ir vieta, kur pulcējas inteliģences pārstāvji. Tas īsts kultūras centrs mūsu galvaspilsētas pašā sirdī, kas eksistē jau ilgu laiku.

Godātie kolēģi! Tagad no jums ir atkarīga šī kultūras centra eksistēšana. Neticiet tam, ka ar īpašnieka maiņu nekas nemainīsies. Mainīsies ļoti daudz. Un šī likuma pieņemšana būs milzīga kļūda.

Atcerieties! Ļoti viegli ir dažu minūšu laikā iznīcināt to, kas veidojies desmitiem gadu.

Lūdzu balsot „pret”!

 

Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi, viens deputāts runājis „pret”, viens — „par”. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Balsojam par likumprojekta nodošanu komisijām! Lūdzu rezultātu! Par — 57, pret — 20, atturas — nav. Likumprojekts nodots komisijām.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124