Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


26.04.2007   Deputāta V. Buhvalova runa, apsriežot PCTVL priekšlikumu Izglītības likumam

Cienījamais Prezidij! Godātie kolēģi!

 

            Patlaban izskatāmā priekšlikuma būtība ir visai vienkārša, parādīt sabiedrībai, ka valsts ir ieinteresēta skolu izglītības sistēmas attīstība. Galvenais nosacījums, lai risinātu šo problēmu, ir nodrošināt pedagogu algu viens komā trīs apmērā attiecība pret vidējo algu sabiedriskajā sektorā. Šo attiecību nepieciešams nostiprināt likumā, lai atjaunotu taisnīgumu un piesaistīt talantīgo jaunatni iestāties pedagoģijas augstskolās.

            Kā Jums zināms, Latvijā jau sešpadsmit gadus turpinās izglītības reforma, tiek izstrādāti jauni standarti, programmas, mācību grāmatas. Tomēr galvenais nosacījums, lai reforma noritētu sekmīgi, netiek izpildīts — pedagogu alga paliek pārāk zema. Jaunie standarti un programmas prasa no skolotājiem daudz kvalitatīvāku darbu.  Izglītības un Zinātnes  ministrija cer, ka reforma būs sekmīga arī pie patreizējā algu līmeņa. Veltīgas cerības. Ja tiek paaugstinātas prasības attiecībā pret darba kvalitāti, tam būtu jāseko algu palielināšanai. Tādi ir efektīvas administrēšanas un pārvaldes likumi. 

            Gribētos vēlreiz parādīt Jums pedagogu aicinājumu Saeimai ar 6 557 parakstiem ar prasību saskaņot pedagogu algu ar dzīves līmeni. Šeit tiek minēti nepieciešamās pedagogu materiālās nodrošinātības aprēķini.

            Mēs visi vēlamies, lai mūsu bērni iegūtu kvalitatīvu skolas izglītību. Bet nez kāpēc valdošās partijas nevēlas saprast vienkāršu patiesību, ka tikai labi un kvalificēti pedagogi ir spējīgi labi apmācīt bērnus. Bet labie pedagogi strādāt par tiem nieka grašiem, kurus šodien saņem skolotāji, nevēlas. Viņi aiziet un aizies uz citām sfērām, pirmām kārtām, uz komercijas kompānijām, vai brauks strādāt ārzemes.  Valdošo partiju solījumi ievērojami pacelt skolotajiem algas 2010. gadā ir milzīga stratēģiska kļūda. Skolu pedagoģiskie kolektīvi ātri noveco, jaunieši neiet strādāt uz skolām, nav iespējams izdzīvot par skolotāja algu. Jau tagad ir novērojams skolotāju deficīts, kas vēl pieaugs. Tikai paaugstinātas stipendijas šeit nepalīdzēs, ja pēc augstskolas absolvēšanas ir jādzīvo uz nabadzības robežas. Skolotājiem taču ne tikai jāēd un jāģērbjas, bet arī jāpērk grāmatas, jāapmeklē teātri un muzeji, jāceļo.              Izlabot negatīvo stāvokli var tikai tad, ja tiks pieņemts grozījums Izglītības likumā par to, ka pedagogu alga būs piesaistīta vidējai algai sabiedriskajā sektora ar koeficientu 1,3. Aicinu atbalstīt mūsu grozījumus.

Komentāri


Осталось символов:  4124124