Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


19.04.2007   Deputāta V. Buzajeva runa, aizstāvot PCTVL likumprojektu Profesionālās izglītības likumā

 

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcijas priekšlikums Profesionālās izglītības likumā ir ārkārtīgi pieticīgs un tolerants: „Profesionālās izglītības programmā var paredzēt no valsts arodizglītības standartā vai valsts profesionālās vidējās izglītības standartā noteiktā valodu lietojuma atšķirīgus noteikumus, ja šo noteikumu mērķis ir bezdarba profilakse un samazināšana pie mazākumtautībām piederošo personu vai Latvijā dzīvojošo ārzemnieku vidū”.

Dāmas un kungi!

Arodizglītībai piemīt  ārkārtīgi svarīga loma valsts dzīvē. Ja jaunais cilvēks iegūst labu arodizglītību, viņš kļūst par sabiedrības pilnvērtīgu locekli, kas nes labumu gan savai valstij, gan apgādā savu ģimeni. Ja viņš šo izglītību neiegūs, tad labākā gadījumā papildinās bezdarbnieku aprindas, bet sliktākā — nonāks organizētās noziedzības aprindās.

Saprotams, ka arodizglītību iegūst tie, kurus nevar saukt par jauniem ģēnijiem. Un šajā gadījumā ir īpaši svarīgi neizveidot mākslīgas grūtības tā cilvēka ceļā, kas vēlas nodrošināt savu nākotni, piespiežot viņu mācīties valodā, kuru viņš pilnībā nepārvalda.

Šeit mēs nepieprasām veikt kaut kādus revolucionārus pasākumus, bet vienīgi lūdzam izdarīt zināmus izņēmumus no ārkārtīgi striktiem standartiem atsevišķas  personības un sabiedrības interešu labad.

PCTVL vēlas pievērst Jūsu uzmanību attiecīgajai ārkārtīgi satraucošai statistikai, kas paliek ārpus sabiedrības ievērības, ārpus izpildvaras ievērības.

Pirmām kārtām, tā ir bezdarba statistika. 2004. gadā nelatviešu daļa bezdarbnieku vidū bija par 35 % augstāka, nekā pamatnācijas pārstāvju vidū. Pēdējo 10 gadu laikā vidēji — par 33 % augstāka.  

Tanī pat laikā iespēja kaut vai daļēji iegūt arodizglītību krievu valodā samazinās ārkārtīgi ātriem tempiem.

1998. gadā krievu valodā mācījās 28% arodskolu audzēkņu,  2004. gadā — tikai 15%. Un tas apstākļos, kad  40% procentiem krievu valoda ir dzimtā.

Un vēl viens sašutumu izraisošs fakts — kopš 2006. gada pārstāja publicēt statistiskos datus, kas attiecas uz bezdarbnieku etnisko sastāvu un arodizglītību, šī statistika, acīmredzami, kļuva par īpašu valsts noslēpumu. Šāda datu apslēpšana ir visai raksturīga totalitārajiem režīmiem. Šāda datu slēpšana atrodas tiešā pretrunā ar Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību rekomendācijām, dotajām Latvijai: komisija mudina Latvijas valdību veikt turpmākus pētījumus par patieso bezdarba līmeni Latvijā, ieskaitot to personu nodarbinātību, kas pieder pie dažādām minoritāšu grupām.

Bet pretēji šīm rekomendācijām vesela statistikas nozare ir vienkārši slēgta, tīri staļiniskā garā: ir cilvēks — ir problēma, nav cilvēka — nav problēmas.

PCTVL piedāvā pārtraukt šo amorālo praksi, kad mākslīgi tiek radīts bezdarbs mazākumtautību pārstāvju vidū un noņemt apzināti izveidotos šķēršļus, kas tiek likti mazākumtautību pārstāvju ceļā uz pilnvērtīgas arodizglītības iegūšanu.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124