Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


19.04.2007   Deputāta J. Plinera runa, aizstāvot PCTVL likumprojektu "Grozījumi Augstskolu likumā"

 

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcijas priekšlikums ir ļoti vienkāršs un ļoti patriotisks. Es nolasīšu to visu:

„Valsts dibinātās augstskolās studiju programmas īsteno valsts valodā. Citu valodu lietošana studiju programmu īstenošanā iespējama tikai šādos gadījumos:

           1) atsevišķās studiju  programmu daļās;

           2) ja attiecīgā programma dotajā augstskolā vai koledžā ir pieejama arī valsts valodā.”

Apspriežot deputāta Vladimira Buzajeva analoģisko priekšlikumu likumprojekta otrajam lasījumam, lielu troksni izsauca jautājums par valodas izvēli augstskolā vai koledžā.

Toreiz deputāts Šadurskis, bijušais izglītības ministrs un augstskolas pasniedzējs, pamatoti iebilda, ka pietiks ar to, ja kādā no augstskolām ieviesīs programmu latviešu valodā, tad Buzajeva grozījums ļaus visām pārējam augstskolām, īstenojot to pašu programmu, lietot angļu valodu, un, ak, šausmas, pat krievu valodu.

Mēs ņēmām vērā kritiku, un precizējām šo priekšlikumu: tagad pasniegšana citā valodā būs iespējama vienīgi tajā gadījumā, ja attiecīgā programma ir pieejama arī valsts valodā ne kaut kur nebūt citur, bet tieši dotajā augstskolā vai koledžā.

Deputāts Buzajevs, pagājušo reizi aizstāvēdams savu priekšlikumu, atzīmēja, ka šāda bija Latvijas Tautas Frontes programmas prasība, un no LTF, kā zināms, ir izgājis patreizējās Saeimas latviskais vairākums.

Līdzās tam Buzajeva kungs bija uzsvēris, ka šis priekšlikums pilnībā aizstāv latviešu valodas nesēju intereses. Bet atteikums to pieņemt, nebūt nav cenšanās aizstāvēt latviešu valodu, bet gan apzināta krievu valodas pazemošana. Turklāt tas ir šķērslis valsts finansēto augstskolu attīstībai, jo pazemina to konkurētspēju salīdzinājumā ar privātajām augstskolām, kurās valodas izvēle ir brīva.

Lūk, vēl viens jauns arguments par labu PCTVL frakcijas priekšlikumam, kas līdz pat šim laikam nebija skanējis Saeimā. Pērnā gada oktobrī Valsts sekretāru sanāksme izteica atzinību Augstākās Izglītības likuma projektam. Lūk, kā skan tā 6. pants „Augstākās izglītības ieguves valoda”:

Augstākās izglītības programmas īsteno valsts valodā. Augstākās izglītības programmu īstenošana citās valodās iespējama tad, ja tajā pašā augstākās izglītības institūcijā tā pati programma ir pieejama arī valsts valodā.

Absolūti sakrīt ar PCTVL priekšlikumu. Vai tad šajā gadījumā, Rugātes kundze, vēl ir nepieciešamas klīrēties un, ākstīdamies aizbildināties nez ar kādām tukšām valodām, kā Jūs to darījāt pagājušo reizi?!

Vienīgā, bet ļoti būtiskā atšķirība starp PCTVL frakcijas priekšlikumu un Izglītības ministrijas priekšlikumu, slēpjas tanī, ka ministrija vēlas piemērot šo normu ne tikai attiecībā uz valsts finansētajām augstskolām, bet arī privātajām augstskolām. Kas ir rupjš un klajš Satversmes normu pārkāpums.  

Mēs piedāvājām valdošā vairākuma deputātiem ieklausīties saprāta balsī un, sekojot laika prasībām, atbalstīt PCTVL frakcijas priekšlikumu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124