Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


04.04.2007   Deputāta J. Plinera runa, aizstāvot PCTVL grozījumus Latvijas Administratīvo Pārkāpumu kodeksā

 

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi!

23. novembrī Satversmes Tiesa apmierināja pieteikumu, kuru sagatavoja PCTVL frakcijas deputāti, un pieskaņoja tiesības uz sapulču brīvību Latvijā eiropeiskam līmenim, jo līdz šim laikam tās atradās aziātiskā līmenī.

Kā Jūs, droši vien atceraties, absolūti aziātiskus grozījumus likumam par sapulcēm…Saeima pieņēma 2005. gada novembrī. Bet ar to vien Saeima neaprobežojās. Tajā pašā novembrī tā ieviesa grozījumus Latvijas Administratīvo Pārkāpumu kodeksa 174.3. pantā, dažas reizes palielinot soda naudas apmērus par likuma "Par sapulcēm…" pārkāpumiem.

Soda naudas apmēru pieauguma dinamika ir sekojoša. 1998. gadā par pirmo likuma pārkāpumu bija jāmaksā līdz 25 latiem, kopš 2000. gada – 100 latus, kopš 2005. gada fiziskai personai – 250, bet juridiskai – 2000 latus. Septiņu gadu laikā soda nauda palielinājās 80 reizes!

Par atkārtotu gada laikā pārkāpumu 1998. gadā bija jāmaksā 50 latus, kopš 2000. gada 150 latus, kopš 2005. gada, attiecīgi, fiziskām personām – 500 latus un 5000 – juridiskām personām. Soda naudas palielināšanās – 100 reizes!

 Dāmas un kungi!

Ja tādos tempos pieaugtu mūsu budžeta apmērs un tautas labklājības līmenis, tad mēs jau sen apdzītu ASV, Japānu un pārējo Eiropas Savienību kopumā, bet dzīves līmenis pie mums jau pārsniegtu Tā Kunga noteikto Ēdenes dārzos.

Vai šāds soda naudas apmēra pieaugums ir salīdzināms ar iedzīvotāju ienākumu pieaugumu un ir samērīgs ar nepieciešamību aizstāvēt Satversmē garantētās tiesības uz sapulču brīvību? Jautājums ir tīri retorisks.

Lai pārnestu to praktiskajā plāksnē, varētu ielūkoties Internetā KNABa  mājas lapā. Un Jūs ieraudzīsiet, ka sešpadsmit politiskajām partijām no divdesmit trijām 2006. gadā gada ienākumi bija mazāki, nekā maksimālais soda naudas apmērs, kas paredzēts par „Likuma par sapulcēm …” pārkāpumu. Varbūt 2005. gada grozījumu autori vēlējās likvidēt daudzpartiju sistēmu Latvijā?

Piezīmēsim, ka autoritārā impēriskā Krievijā maksimālā soda nauda par viņu sapulču likuma pārkāpumu sastāda 446 latus, tātad ir 11 reizes mazāka , nekā brīvā Latvijā, bet, jūsuprāt, totalitārajā Baltkrievijā, kas ir kļuvusi par Eiropas izraidīto, - tikai 381 lats – tātad 13 reizes mazāk, nekā pie mums, Eiropas Savienības pašā demokrātiskākajā valstī.

Tādēļ deputāta Vladimira Buzajeva priekšlikumi kaut vai nedaudz samērot soda naudas apmērus ar veselo saprātu visādi pelna atbalstu.

Viņa piedāvātie soda naudas apmēri ir nedaudz augstāki, nekā tie bija līdz 2005. gadam un augstāki, nekā Krievijā un Baltkrievijā. Bet ne pārāk. Pieņemdami  viņa priekšlikumus, mēs vienalga kaimiņvalstu izpratnē paliksim par policistu valsti. Bet toties, vismaz neizskatīsimies kā pilnīgi idioti!

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124