Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


04.04.2007   Deputāta J. Plinera runa, pamatojot PCTVL likumprojektu «Grozījumi Saeimas Kārtības rullī»

 

Cienījamais Prezidij! Dāmas un kungi!

 

PCTVL frakcija ir iesniegusi Saeimas Prezidijam likumprojektu «Grozījumi Saeimas Kārtības rullī», kas ļauj bez īpašiem izdevumiem četrkārtīgi uzlabot Saeimas darbību likumdošanas jomā.

9. Saeimas pilnvaru laikā deputāti jau paspēja iesniegt 45 likumprojektus. Bet tikai 11 no tiem tika nodoti komisijām, bet pārējie 34 – noraidīti tā saucamajā nulles lasījumā, respektīvi, praktiski bez jebkādas apspriešanas. Tādejādi gandrīz trīs ceturtdaļas no likumdevēju centieniem zuda vējā. Līdz ar to deputātiem bija liegta iespēja saņemt Saeimas komisiju speciālistu un ieinteresēto ministriju pārstāvju kvalificētas atsauksmes, tāpat deputātiem ir liegta iespēja pilnvērtīgi aizstāvēt savus likumprojektus, kas ir iespējams tikai pie to izskatīšanas pirmajā lasījumā.

 PCTVL likumprojekts paredz, ka jebkurš likumprojekts nododams komisijām bez balsošanas. Saeima lemj tikai par grozījumiem Prezidija atzinumā ietvertajā Saeimas lēmuma projektā. Atbildīgā komisija izskata likumprojektu pirms pirmā lasījuma Saeimas noteiktajā termiņā. Likumprojekts arī paredz, ka atbildīgā komisija iesniedz izskatīto likumprojektu Prezidijam divu nedēļu laikā pēc izskatīšanas.

 

Dāmas un kungi!

Jūs, protams, nojaušat, kas ir tie laimīgie, kuru likumprojekti tika nodoti komisijām.

Pareizi, tie pirmām kārtām ir pieci likumprojekti, kurus parakstīja deputāti no Tautas partijas, ZZS un LPP/LC partiju frakcijām. Vēl pa vienam likumprojektam deputāti no ZZS un LPP/LC frakcijām iesniedza patstāvīgi. Pārējos četrus likumprojektus no nodotajiem komisijās sagatavoja deputāti no  TB/LNNK frakcijas. Bet piecos gadījumos no deviņiem viņu likumprojekti bija noraidīti pašā ceļa sākumā.

Visi divdesmit septiņi likumprojekti, kurus sagatavoja trīs opozīcijas frakcijas, bija noraidīti bez jebkādas izskatīšanas. Piecos gadījumos šis bēdīgais liktenis piemeklēja Saskaņas Centra frakcijas likumprojektus, deviņos – visai kvalificētās Jaunā Laika frakcijas un  trīspadsmit gadījumos – čaklās „bišu” frakcijas.

Tā rezultātā, pašreiz Satversmes Piektajā un Sešdesmit ceturtajā pantā  nostiprinātās likumdošanas iniciatīvas tiesības ir būtiski ierobežotas četrdesmit vienam deputātam un daļēji ierobežotas septiņiem no 100 Saeimas deputātiem.

Tomēr, saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmes 5.pantu Saeima sastāv no simts, bet nevis no piecdesmit viena, tautas priekšstāvjiem. Kā arī saskaņā ar Satversmes 64.pantu likumdošanas tiesības pieder Saeimai, bet nevis tikai Saeimas valdošās koalīcijas daļai.

 

Dāmas un kungi!

Mēs piedāvājam tūlīt pat uzsākt darīt labos darbus un nodot komisijām PCTVL frakcijas sagatavoto likumprojektu.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124