Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


29.03.2007   PCTVL deputātu runas, apspriežot likumprojektu "Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā"

 

 

Valērijs Buhvalovs:

Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi deputāti!

 

Apspriežamajā PCTVL frakcijas priekšlikumā tiek piedāvāts paplašināt aktīvo nodarbinātības pasākumu sarakstu. Konkrēti, papildināt to personu sarakstu no noteiktām riska grupām, kuriem ir nepieciešama īpaša pieeja, ar vienu vienīgo grupu. Patlaban šajā sarakstā ir, piemēram, personas no 15 līdz 24 gadu vecuma, personas, kurām līdz valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai atlikuši ne vairāk kā pieci gadi un tam līdzīgi.

Mēs piedāvājam papildināt šo sarakstu ar personām, kuras pieder pie Latvijas mazākumtautībām un ārzemniekiem, jo tieši šīs kategorijas personu saraksta papildināšanai arī ir atklāts izskatīšanai šis likums. Runa iet par personām ar bēgļa statusu, ar alternatīvo statusu un par pārējo tamlīdzīgo eksotiku. Būtu labi vienlaicīgi parūpēties arī par vietējiem iedzīvotājiem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā. Kā demonstrē 1994.- 2004. gadu oficiālā statistika, bezdarba līmenis viņu vidū stabili paliek par vienu trešdaļu augstāks, nekā latviešiem. Diemžēl daudz svaigāku datu mums nav, jo kopš 2006. gada statistikas pārvalde pārstāja publicēt šos ciparus, kas nebūt negrezno Latviju.

Tādēļ lūdzu atbalstīt šo gan statistiski, gan morāli visai pamatoto PCTVL priekšlikumu, vai arī izskaidrot, kas kalpo par pamatu tam, ka šis priekšlikums varētu būt noraidīts.

 

Par balsoja 19 deputāti, pret – 60, atturējās – 1.

 

Jakovs Pliners:

Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi deputāti!

Kā Jums, acīmredzami, zināms, Izglītības likums nosaka, ka visos kvalifikācijas un pārkvalifikācijas kursos, kas tiek finansēti no valsts vai pašvaldību budžeta, pasniegšana notiek valsts valodā.

Mēs piedāvājam izdarīt izņēmumu bezdarbniekiem, turklāt pašā pieticīgākā formā: aktīvos nodarbinātības pasākumus īsteno valsts valodā vai, pēc iespējas, nodrošina to īstenošanu pasākumos iesaistīto personu dzimtajā valodā.

No statistiskiem materiāliem izriet, ka bezdarba līmenis nelatviešu vidū ir apmēram par vienu trešdaļu augstāks , nekā latviešu vidū. Statistiski ir pierādīts, ka viens no galvenajiem šīs atšķirības iemesliem ir tas, ka zaudējušās darbu personas nepietiekami pārvalda valsts valodu. Tādēļ viņu pārkvalificēšana tajā valodā, kuru viņi slikti prot, ir klaja ņirgāšanās par šiem cilvēkiem un valsts līdzekļu tukša izšķērdēšana.

Esmu pārliecināts, ka jebkurš deputāts, kurš nevis vārdos, bet darbos rūpējas par sabiedrības integrāciju, par nelietderīgo budžeta izdevumu samazināšanu to ģimeņu atbalstam, kuras ir spējīgas pašas sevi nodrošināt, atbalstīs šo PCTVL frakcijas priekšlikumu.

 

Par balsoja 17 deputāti, pret – 61, atturējās – 0.

Komentāri


Осталось символов:  4124124