Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


15.03.2007   Deputātu J. Plinera un V. Buzajeva runas, apspriežot antifašistiskās deklarācijas projektu

Deputāta Jakova Plinera runa 

Cienījamais Prezidij! Godātie deputāti! Saeimas vairākumam nedara godu vēlēšanās atstāt bez izskatīšanas PCTVL un „Saskaņas Centra” piedāvāto deklarāciju „Par nacistiskā režīma noziegumu attaisnošanu, nacistu pusē karojošo personu slavināšanas un nacisma atdzimšanas mēģinājumu nepieļaujamību”. Kad televīzijā tiek translēti neonacistu gājieni un Latviju kārtējo reizi apvaino pretdabiskās tieksmē uz fašismu, tad augsta ranga ierēdņi skaidro: tā nav valdība, tā nav Saeima, tie ir atsevišķi ekstrēmisti. Mēs, lūk, esam demokrātiska valsts, pie mums pastāv uzskatu daudzveidība un mēs neesam tiesīgi aizliegt cilvēkiem brīvi izteikt savus uzskatus.

Kā gan var atteikties izskatīt deklarāciju, kuras pamatā ir 2006. gada 19. decembra ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcija – nepieļaujamība veikt noteiktas darbības, kas veicina mūsdiena rasisma, rasu diskriminācijas, ksenofobijas un ar to saistītas neiecietības formu eskalāciju. Tas nozīmē kārtējo reizi pretstatīt Latviju visai civilizētajai pasaulei un netiešā veidā atbalstīt visu to, ko ir nosodījis ANO lēmums. Un proti, nepieļaujamību veikt noteiktas darbības, kas veicina mūsdienu rasisma, rasu diskriminācijas, ksenofobijas un ar to saistītās neiecietības formu eskalāciju. Tas nozīmē neatzīt Ninrbergas tribunāla spriedumu, saskaņā ar kuru SS organizāciju un visas tās sastāvdaļas tika atzītas par noziedzīgām un vainīgām kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

Balsošana pret mūsu sagatavotās deklarācijas izskatīšanu – tas ir daudz lielāks ieguldījums nacisma slavināšanas lietā nekā tiešā dalība organizācijas ar visai raksturīgu nosaukumu „NSS” maršos. Tā ir 80 miljonu cilvēku dzīvību, kuri gāja bojā un tika iznīcināti Otrajā pasaules karā, piemiņas ciniskā ignorēšana. Tā ir nacistiskās nāves fabrikas attaisnošana, kas darbojās arī okupētajā Latvijas Republikas teritorijā, kur, saskaņā ar dažiem datiem, tika iznīcināti aptuveni 600 000 karagūstekņu un civiliedzīvotāju. Tajā skaitā aptuveni 100 000 Latvijas pilsoņu.

Atteikties izskatīt antinacistisko deklarāciju, kas pamatojas uz ANO rezolūciju un Nirnbergas tribunāla spriedumu, tas nozīmē atzīt, ka patlaban neonacistiskās idejas eksistē arī Latvijas Saeimā.

Masu bezpilsonība un pretdabiska svešvalodas statusa piešķiršana krievu valodai, tautas valodai, kura uzvarēja Hitlera brūnos ordas… Vai tas nav Hitlera lietas turpinājums šodien? Nav jau nejaušība, ka deklarācija par latviešu leģionāriem Otrajā pasaules karā, kuru mēs piedāvājām atcelt, tika pieņemta 1998. gadā 29. oktobrī, tieši tajā dienā, kad tika pieņemti grozījumi Izglītības likumā, kas paredz izglītības sistēmas krievu valodā vardarbīgu likvidēšanu.

Dāmas un kungi! Pietiek! Nost ar nacismu! Hitler kaputt jau 62 gadus atpakaļ! Pat Vācija šodien plāno atņemt no viņa pilsonību!

Lūdzu atbalstīt piedāvāto deklarāciju un izskatīt šo deklarāciju nākošajā Saeimas plenārsēdē.

Paldies jums par uzmanību!

 

 

Deputāta Vladimira Buzajeva runa

 Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi! Kādēļ es piedāvāju nodot Deklarāciju par nacistiskā režīma noziegumu attaisnošanas, nacistu pusē karojošo personu slavināšanas un nacisma atdzimšanas mēģinājumu nepieļaujamību Saeimas Ārlietu un Iekšlietu, aizsardzības un korupcijas novēršanas komisijai? Tādēļ, ka neviens cits notikums Latvijā neizsauc tik negatīvu starptautisku reakciju un tādu sasprindzinājumu sabiedrībā valsts iekšienē kā ik gadu notiekošā Waffen SS leģiona slavināšana.

Iznāk, ka tā ir ļoti savdabīga Latvijas tēla reklamēšana pasaulē, kura piesaista Latvijai daudz vairāk uzmanības nekā runājošie akmeņi, zilās govis un Rīgas lētās prostitūtas. Viena diena gadā padara par neauglīgiem visus Ārlietu ministrijas centienus pārējo 365 dienu laikā veidot pozitīvu Latvijas tēlu. Varētu likties, ka Latvijā pastāvošā masu bezpilsonība un krievvalodīgās kopienas pārstāvju diskriminācija, kas eksistē jau vairāk nekā 15 gadus, – tās ir lietas, kuras pelna daudz vairāk uzmanības. Bet uz tām izglītotā Eiropa piever acis, dodot priekšroku apsekot vienīgi čigānu minoritātes bēdīgo stāvokli Austrumeiropas valstīs.

Toties nacisms savā tīrā veidā – tā ir pavisam cita lieta. Tos „labumus” (pēdiņās), kurus nacisms nesa cilvēkiem, dabūja izbaudīt visi Eiropas iedzīvotāji teritorijā no Volgas līdz Atlantijas okeāna krastiem. Latviešu leģionāru varoņdarbi, kuri turpināja aizstāvēt reiha kanceleju vēl pēc tam, kad rokas gaisā pacēla pārējie esesieši, nekad netiks aizmirsti. Varat pat necerēt!

Pēc tam kad pirms trim mēnešiem ANO Ģenerālā Asambleja pieņēma kārtējo rezolūciju par nepieļaujamību veikt noteiktas darbības, kas veicina mūsdienu rasisma, rasu diskriminācijas, ksenofobijas un ar to saistītās neiecietības formu eskalāciju, būtu laiks izskatīt to arī mūsu Saeimas Ārlietu komisijā.

Kas attiecas uz otro no minētajām komisijām, tad tā sēde būtu visai interesanti novērtēta, kādus pasākumus derētu veikt, lai izskaustu tādus darbības veidus, kā nacistiskās kustības un bijušās organizācijas Waffen SS biedru slavināšanu, tajā skaitā atklājot pieminekļus un memoriālus, kā arī publisku demonstrāciju organizēšanu ar mērķi slavināt nacistisko pagātni, nacistisko kustību un neonacismu. Tieši šīs darbības veidus arī pieprasa nepieļaut jau minētā ANO rezolūcija.

Protams, es varu izdarīt pieņēmumu, ka dažiem komisijas locekļiem it īpaši tās priekšsēdētājam, izskatot deklarāciju, var rasties interešu konflikts, jo daudzi no tiem piedalījās 16.martā apšaubāmos gājienos, bet komisijas priekšsēdētājs pat šādas rīcības dēļ tika atstādināts no Latvijas armijas komandiera posteņa.

Tomēr, neskatoties uz to, Latvija pagaidām negrasās brīvprātīgi izstāties no ANO. Acīm redzami valsts valdība gaida to brīdi, kad Latviju par tās pronacistiskajām simpātijām izslēgs no šīs visā pasaulē cienījamās organizācijas, kas arī dibināta tikai uzvaras pār nacismu rezultātā. Kā gan tas nebūtu, bet deklarācijas, kas aicina nepieļaut nacisma atdzimšanu un pamatojas uz attiecīgas ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūcijas nodošanu komisijām, kļūtu par pirmo soli, kurš būtu sperts, lai atteiktos no tās netradicionālās politiskās orientācijas, kas padara Latviju par izsmieklu visas pasaules acīs.

Aicinu balsot „par”!

Komentāri


Осталось символов:  4124124