Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


15.03.2007   Deputāta V. Buhvalova runa pret sankciju ievešanu par valsts valodas "vāju zināšanu"

 

Cienījamie kolēģi deputāti!

 

            Valsts valodas lietošana dažādās profesijās nevar tikt stingri reglamentēta ar vienu likuma normu. Viena lieta, ja valoda tiek lietota tirdzniecībā, cita lieta – valsts valodas lietošana tās skolas pedagoga darbā, kas strādā pēc mazākumtautību programmām.

Ja skolotājs pasniedz savu priekšmetu skolnieka dzimtajā valodā vai bilingvāli un to nosaka izglītības programma, kuru ir licencējusi Izglītības un Zinātnes ministrija, tad kā var šādā situācijā pielietot piedāvāto grozījumu likumam? Nekādi.

Bet kas tad šobrīd notiek skolās? Atnāk valodas inspektori un uzsāk pārrunas ar visiem skolotājiem, neatkarīgi no tā, kādā valodā šie skolotāji pasniedz savus priekšmetus. Šāda izturēšanās pret skolotājiem ir antihumāna! Tā izsauc vienīgi negatīvu attieksmi pret valsti, kurā pastāv normas, kas ļauj jebkurā mācību stundas brīdī izsaukt skolotāju un sarīkot viņam kārtējās pārrunas, lai pārbaudītu valsts valodas prasmi. Piedāvātais grozījums vēl vairāk pasliktinās situāciju, cilvēkus sāks sodīt par to, ka dotajā brīdī viņi nespēja atbildēt uz uzdoto jautājumu. Faktiski viens cilvēks – valodas inspektors – izlemj jautājumu par cita cilvēka – pedagoga – sodīšanu ar soda naudu. Tā ir nenormāla situācija. Tādēļ aicinu balsot „pret”.

           

Komentāri


Осталось символов:  4124124