Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


01.03.2007   Deputāta V. Buhvalova runa, apspriežot likumprojektu "Grozījumi likumā "Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām"

 

Cienījams Prezidij! Godātie deputāti!

 

            Šodien mēs pirmajā lasījumā sākam izskatīt ne jau tikai grozījumus, kas noņem  priekšvēlēšanu kampaņu finansēšanas ierobežošanu, vien. Šodien Saeimā mēs, politiķi, nosakām savu attieksmi pret Latvijas pilsoņiem. Iesniedzēji piedāvā noteikt, ka no Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma tiek izslēgts 84. pants, kas paredz ierobežojumus priekšvēlēšanu izdevumiem izlietot summu, kas nepārsniedz 0,20 latus uz katru vēlētāju iepriekšējās Saeimas, pašvaldību domes (padomes) vai Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Ko nozīmē priekšvēlēšanu pasākumu finansēšanas ierobežošana? Tas nozīmē, ka visas politiskās partijas tiek nostādītas aptuveni vienādos apstākļos attiecībā uz iespēju ietekmēt vēlētājus. Kaut gan pēdējās Saeimas vēlēšanas demonstrēja, ka dažas valdošās partijas neņēma vērā šos ierobežojumus un, acīmredzami, arī nākotnē negrasās ar tiem rēķināties.

Šis likuma pārkāpums pagaidām nekādi neietekmēja vainīgo likteni. Līdz ar to pie varas esošie spēki kārtējo reizi demonstrēja, ka taisnība nav tam, kas pilda likumu, bet gan tam, kam maciņš ir biezāks. Šādā situācijā ir vienīgi  žēl vēlētājus, viņi kārtējo reizi noticēja tiem, kuri daudzkārt neizpildīja savus solījumus, ieguldīdami lielu naudu priekšvēlēšanu aģitācijā, kas tiek vērsta uz to, lai sasolītu pēc iespējas vairāk. 

            Finansiālo ierobežojumu priekšvēlēšanu aģitācijai noņemšana novedīs tikai pie viena rezultāta – velētāji tiks zombēti ar tukšiem solījumiem. Mēs visi saprotam, ka televīzija un radio, internets spēlē izšķirošo lomu vēlētāju priekšvēlēšanu simpātiju un antipātiju veidošanā. Un ja mēs noņemsim likumā pastāvošos ierobežojumus, tad tas sagraus visu līmeņu deputātu demokrātiskās izvēles no iedzīvotāju puses pamatus. Sāksies priekšvēlēšanu finansiālais drudzis ar mērķi „skalot smadzenes” cilvēkiem. Šajā maratonā uzvarēs nevis tie, kas ir gudrāki, godīgāki un taisnīgāki, bet gan tie, kas ir bagātāki. Mūsu valstī jau tā pastāv demokrātijas deficīts, bet pēc šāda grozījuma pieņemšanas demokrātijas kļūs vēl mazāk, toties pieaugs politiķu pērkamības līmenis. Šis ir radikāls lēmums, kuru nekādā ziņā nedrīkstētu pieņemt.

            Mūsu partijas Saeimas frakcija piedāvā pāriet pie partiju valsts finansēšanas, kā tas ir pieņemts daudzās civilizētās pasaules valstīs. Šāda pieeja ļaus padarīt partiju finansiālo darbību caurspīdīgu un strikti kontrolējamu.

Dāmas un kungi!

Demokrātija ir tautas vara, bet nevis naudas maisu vara! Doto grozījumu nedrīkst pieņemt. Aicinu balsot „pret”.

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124