Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


08.02.2007   Saeima lēma par PCTVL frakcijas priekšlikumu par to, lai no ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem netiktu prasīta valsts valodas zināšanu 3. pakāpes kategorija

 

 

Saeima lēma par PCTVL frakcijas priekšlikumu par to, lai no ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem netiktu prasīta valsts valodas zināšanu 3. pakāpes kategorija

 

Deputāta Jakova Plinera uzruna

Godātai prezidijs! Dāmas un kungi!

 

Kāpēc mēs pieprasām steidzami iekļaut šo likumprojektu darba kārtībā? Tāpēc, ka jau šodien Ministru kabineta noteikumi, kas pieņemti, neņemot vērā reālo situāciju, draud pilnībā paralizēt mūsu ugunsdzēsības dienesta darbu. Negaidītu Ministra Kabineta noteikumu izmaiņu rezultātā, 545 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem, jeb gandrīz piektajai daļai no ierindas ugunsdzēsējiem, latviešu valodas zināšanas ir atzītas par nepietiekamām. Vai tad viņi ir slikti dzēsuši ugunsgrēkus? Jautājumu par latviešu valodas zināšanu līmeni policijas darbiniekiem, ugunsdzēsējiem ieslodzījuma vietu darbiniekiem, regulē nesen pieņemtais Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. Šīs prasības likumā ir noformulētas ļoti vienkārši: dienestā var pieņemt personas, kuras prot latviešu valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo un amata pienākumu veikšanai. Diemžēl Ministru kabinets paplašināti tulko šo pienākumu: vajag gan ugunsgrēku dzēst, gan vienlaicīgi lamāties gramatiski pareizā latviešu valodā.

Mēs piedāvājam nekavējoties nodod komisijām grozījumus likumā, kas dod iespēju reglamentēt latviešu valodas zināšanu līmeni. Komandējošajam sastāvam prasības augstākas, ierindniekiem valoda jāpārvalda līmenī, kas dod iespēju glābējiem sazināties ar tiem, kas jāglābj. Gadījumā, ja tiks pieņemts mūsu piedāvātais likumprojekts, Ministru kabineta pārmērīgi paaugstinātās prasības nekavējoties zaudēs spēku.

Kolēģi! Ministru kabinets ir nepamatoti paaugstinājis latviešu valodas zināšanas prasības ne tikai ugunsdzēsējiem, bet arī policistiem un ieslodzījumu pārvaldes darbiniekiem. Ja mēs likumdošanā steidzami neaizliegsim šādas lietas, tad drīz ne tikai viss sadegs, bet uz ielām iznāks laupītāji un citi noziedznieki.

Nu un pēdējais. Mēs piedāvājam nostiprināt likumā tiesības strādāt šajās bīstamajās profesijās arī Latvijas nepilsoņiem. Vēl jo vairāk tāpēc, ka saskaņā ar patreiz likumā esošajiem pārejas noteikumiem, tie nepilsoņi, kuri šajos dienestos jau strādā ir tiesīgi turpināt darbu. Lai tad vienlaicīgi ar saviem tēviem šīs tiesības iegūst arī viņu bērni. Piedāvāju balsot par likumprojekta iekļaušanu darba kārtībā.

 

Par balsoja 24 deputāti, pret – 70, atturējās – 1.

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124