Galvenā lapa - Arhīvs - 2007


05.02.2007   Apvienības PCTVL Domes paziņojums: Par līgumu ar Krieviju, bet ne uz nepilsoņu rēķina!

Rīga, 2007. gada 3. februārī

 

 

 

Patlaban mēs atrodamies tā likuma pieņemšanas priekšvakarā, kas ir aicināts atvērt ceļu ilggaidītā robežlīguma starp Latviju un Krieviju parakstīšanai. Tādēļ apvienība PCTVL uzskata, ka ir nepieciešams pievērst abu valstu plašas sabiedrības un varas pārstāvju uzmanību tām iespējamām sekām, kuras var izraisīt līguma parakstīšanas veids.

 

1. Likumprojekts, kas piešķir Latvijas valdībai pilnvaras noslēgt robežlīgumu ar Krieviju, satur sevī netiešu norādi uz 1920. gada miera līgumu, saskaņā ar kuru Latvijas Republikai tanī laikā tika nodota Krievijas patreizējā Pitalovas rajona teritorija. Latvijas valdībai pat netiek piedāvāts atsaukt līgumam pievienoto Deklarāciju, kurā Krievijai vēl atklātāk tiek uzstādītas teritoriālās pretenzijas. Apšaubāmas ir izredzes, ka līgums ar šādiem „papildinājumiem” tiks ratificēts Krievijas Valsts Domē. Latvijas valdība, virzīdama šādu likumprojektu Saeimā un vienlaicīgi publiski pauzdama, ka tā cenšas uzlabot attiecības ar Krieviju, apzināti maldina gan savu tautu, gan Krievijas pusi.

2. Likumprojekts satur sevī tiešu norādi uz „starptautiski atzīto Latvijas Republikas valstisko nepārtrauktību”. Tieši ar šo „nepārtrauktību” arī tiek pamatotas masu bezpilsonības „likumība”, krievu valodas atzīšana par svešvalodu, izglītības sistēmas krievu valodā likvidēšana, atteikšanās izmaksāt kompensācijas denacionalizēto namu iedzīvotājiem. Tieši šos rupjos masveida  cilvēktiesību pārkāpumus piedāvā svētīt ar savu balsošanu par likumprojektu LR Saeimas krievu frakciju deputātiem, bet vēlāk arī KF Valsts Domes deputātiem – līguma ratifikācijas brīdī.

 

3.Vēl pirms diviem gadiem robežlīgums bija uzskatīts tikai par vienu no dokumentiem svarīgo starpvalstu līgumu paketē, kuri tika paralēli izstrādāti un virzīti to noslēgšanai. Paketes risinājums bija pareizs, jo dažādiem līgumiem no šīs paketes bija nevienāda vērtība  abām pusēm. Teiksim, robežlīgums bija un arī līdz pat šim laikam ir ļoti svarīgs Latvijas pusei, izejot no tām saistībām, kuras Latvija deva brīdī, kad iestājās ES un NATO.  

Vēlāk notika atteikšanās no paketes risinājuma, un robežlīgums ieguva prioritāti. Mums ir visi pamatojumi uzskatīt, ka pēc robežlīguma parakstīšanas darbs ar pārējiem līgumiem atkal apstāsies uz ilgiem gadiem. Rezultātā cietīs simtiem tūkstošu Krievijas tautiešu – Latvijas nepilsoņu intereses, kuru darba stāžu, kas savulaik bija nopelnīts Krievijas teritorijā, šodien neņem vērā, aprēķinādami darba pensiju Latvijā. Atrisināt šo problēmu arī ir aicināts Līgums par sadarbību sociālajā sfērā, kuru patlaban var upurēt, lai uz ātru roku noslēgt robežlīgumu.

Tikpat bēdīgs liktenis var piemeklēt arī ārkārtīgi svarīgas ekonomiskās vienošanās, piemēram, par divkāršas aplikšanas ar nodokļiem novēršanu un investīciju aizsardzību.

 

4. PCTVL Dome atbalsta savu deputātu pozīciju par nepieciešamību apspriest likumprojektu trijos lasījumos, kā arī mūsu deputātu iesniegtos grozījumus, kas paredz:

 

– izslēgt no likumprojekta teksta netiešas teritoriālās pretenzijas Krievijas pusei un tiešas norādes uz „valstisko nepārtrauktību”;

– iekļaut līguma tekstā tiešu norādi uz EDSO principiem, kas paredz Eiropas robežu nemainīgumu;

–  atsaukt līgumam vienpusīgi pievienoto valdības Deklarāciju;

– atgriezties pie līgumu parakstīšanas paketes principa.

 

PCTVL aicina Latvijas un Krievijas valdības parakstīt un ratificēt līgumu par sociālo palīdzību ne vēlāk par robežlīgumu!

 

Gadījumā, ja Apvienība PCTVL nesaņems no abām pusēm apmierinošu atbildi par pieņemamiem sociālā līguma parakstīšanas termiņiem, tad tā uzskata sevi par tiesīgu mainīt savu attieksmi pret pilnvaru piešķiršanu Latvijas valdībai noslēgt robežlīgumu.

 

Mēs iestājamies par robežlīgumu, bet tikai ne uz mūsu tautiešu interešu ignorēšanas rēķina!

 

PCTVL līdzpriekšsēdētāji

 

                T. Ždanoka  

 

          J. Pliners

Komentāri


Осталось символов:  4124124