Galvenā lapa - Arhīvs - 2006


19.10.2006   Saeima atteicās ieskaitīt nepilsoņiem apdrošināšanas stāžu, kas tika nopelnīts ārpus Latvijas robežām

 

 

PCTVL frakcijas grozījumu aizstāvēja deputāts Vladimirs Buzajevs.

 

            Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi likumdevēji!

 

            PCTVL priekšlikums paredz ieskaitīt apdrošināšanas stāžā darba laiku no 1991. gada ārpus Latvijas ne tikai pilsoņiem, bet arī visiem Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem. Es minēšu tikai četrus pamatojumus, uzklausīdams jebkuru no tiem jebkurš saprātīgi domājošais cilvēks nekavējoties atbalstīs PCTVL priekšlikumu.

            Pirmkārt, nepilsoņus diskriminējošos priekšlikumus pieņēma 5. Saeimas deputāti viņu pilnvaru pēdēja mēnesī, tātad jau pēc 6. Saeimas vēlēšanām. Tas ir, šo lēmumu pieņēmušie deputāti atradās tādā pašā stāvoklī, kā mēs tagad. Viņi domāja nevis par likumdošanu, bet vairāk par to, kas aizgāja, kas palika un kā sadalīt portfeļus nākamajā valdošajā koalīcijā. Izņēmums bija vienīgi nelokamie tēvzemieši.

            Ministru kabinets sākotnējā likumprojekta variantā nekādu diskrimināciju neparedzēja, bet otrajam lasījumam priekšlikumu iesniedza tēvzemieši. Atbildīgā komisija priekšlikumu neatbalstīja, bet tēvzemieši, kārtīgi līdz galam atstrādādami savu pienākumu saistība ar mandātu, bez debatēm pieprasīja balsošanu. Saeima pieņēma lēmumu ar 26 balsīm, plenārsēžu zālē klātesot tikai 51 deputātam. Tikai ceturtā daļa tautas priekšstāvju izteicās par to, lai diskriminētu nepilsoņus.

            Otrkārt, saskaņā ar Labklājības ministrijas datiem, šādu pensionāru ir tikai 13 tūkstoši un pensijas paaugstināšana no minimālās ( 58 Ls) līdz vidējai (81 LS) prasīja piešķirt no budžeta kādus 3,6 mln. Ls, kas ir niecīga summa salīdzinājumā ar gaidāmo sociālās apdrošināšanas maksājumu summas pieaugumu.

            Treškārt, jau ir gatavs līgums ar Krieviju par savstarpējo darba stāža ieskaitīšanu. Tādēļ summas lauvas tiesu 3,6 mln. Ls tik un tā nāksies iekļaut 2007. gada budžetā. Apdalīti būs tikai cilvēki, kas strādāja Kazahijā, Kirgīzijā, Baltkrievijā un citās bijušās PSRS republikās, izņemot Igauniju, Lietuvu un Ukrainu, ar kurām līgumi jau ir slēgti.

            Ceturtkārt, līdz 12. oktobrim valdībai bija jāsniedz skaidrojumus Eiropas Tiesai sakarā ar manis sagatavoto pensionāres Andrejevas lietu, kuru jūlijā tiesa ar balsu vairākumu (izņemot tiesnesi no Latvijas) atzina par pieņemamu. Tiesas viedoklis ir šāds: ir visai iespējama Konvencijas Pirmā Protokola pirmā panta pārkāpšana līdzās ar iespējamo diskrimināciju. Raksturīgi, ka tiesa piedāvāja Krievijai un Ukrainai, valstīm, kuru teritorijā pensionāre uzkrāja savu stāžu, iejaukties šajā lietā. Bet aizvakar es saņēmu paziņojumu par to, ka abas šīs valstis atteicās.

 

            Tiesas procesa labvēlīgs iznākums ir arī sagaidāms 2007. gadā (pastāv precedenti no Austrijas un Francijas). Tātad Latvijai būtu labāk ieviest grozījumus likumdošanā labprātīgi, bet nevis zem spiediena.  

Aicinu atbalstīt!

 

 

                Balsošanas rezultāti :

 

PAR balsoja – 17,

PRET – 32,

Atturējās – 31 deputāts.

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124