Galvenā lapa - Arhīvs - 2006


12.10.2006   Saeima atbalstīja likumprojektu par kompensācijām denacionalizēto namu iedzīvotajiem

12. oktobrī Saeima pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu par kompensācijām denacionalizēto namu iemītniekiem, kuru bija izstrādājusi PCTVL frakcija. Šis jaunais likums paredz kompensāciju denacionalizēto namu iemītniekiem par to nevienlīdzīgo stāvokli, kādā viņi atrodas salīdzinājumā ar tiem iedzīvotājiem, kuriem bija iespēja savus dzīvokļus privatizēt. Tāpat likums aizstāv “denacionalizēto” iedzīvotāju tiesības gadījumā, ja viņi tiek izlikti no dzīvokļa.

           

            Likums paredz īpaša statusa piešķiršanu denacionalizēto namu iemītniekiem. Šo statusu piešķir pašvaldība, pamatojoties uz iedzīvotāja iesniegumu, īres līgumu vai pierakstu, kā arī gadījumā, ja ir tiesas spriedums par izlikšanu no dzīvokļa.

 

            Triju mēnešu laikā pēc statusa piešķiršanas pašvaldība aprēķina kompensācijas apmērus. Lai to izdarītu, tiek ņemti vērā sekojošie faktori:    

            1) dzīvokļa tirgus vērtība īpaša statusa piešķiršanas brīdī ;

            2) starpība starp dzīvokļa īres maksu municipālajā namā un faktisko dzīvokļa īres maksu iedzīvotājam.

 

            Kompensāciju paredzēts ik mēnesi izmaksāt no valsts budžeta desmit gadu laikā kopš tās aprēķināšanas momenta. Ja iedzīvotājs iegādājās kādu nekustamo īpašumu, tad pēc viņa pieprasījuma kompensāciju var izmaksāt avansā, pārskaitot to uz nekustamā īpašuma pārdevēja rēķina.

 

            Atgādināsim, ka denacionalizētajos namos dzīvo apmēram 3% Latvijas iedzīvotāju. Izstrādājot likumprojektu, PCTVL deputāti konsultējās ar Latvijas Denacionalizēto un Municipālo īrnieku un dzīvokļu īpašnieku asociāciju (LMIA).

Uzstājoties no Saeimas tribīnes,  PCTVL deputāts Andrejs Aļeksejevs atsaucās arī uz Valsts Cilvēktiesību biroja viedokli, kas regulāri saņem sūdzības no denacionalizēto namu īrniekiem. Birojs ziņo, ka iedzīvotāji cieš arī no informācijas par savām tiesībām trūkuma – rezultātā ar viņiem nereti tiek slēgti līgumi, kas tiem ir pavisam neizdevīgi.

 

            Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisija jau agrāk ar nelielu balsu vairākumu noraidīja likumprojektu. Neskatoties uz to, 47 Saeimas deputāti atbalstīja PCTVL iniciatīvu. “Pret” nobalsoja 18 cilvēki, tik pat daudz atturējās. Kad notika debates par likumprojektu, tribīnē viens pēc otra kāpa gandrīz visi PCTVL frakcijas deputāti – Juris Sokolovskis, Jakovs Pliners, Vladimirs Buzajevs, Nikolajs Kabanovs, Andrejs Aļeksejevs. Ar viņu uzstāšanās stenogrammām var iepazīties mūsu mājas lapā.

 

Balsošanas rezultāti par likumprojektu par kompensācijām denacionalizēto namu īrniekiem ( 2006. gada 12. oktobrī)

Piereģistrējušies – 91

Nebalsoja – 8

PAR – 47

PRET – 18

Atturējās - 18 

          

Komentāri


Осталось символов:  4124124