Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


24.11.2005   EP pieņēma ķīmisko vielu rūpnieciskās izmantošanas noteikumus

 

            Eiropas Parlaments pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas kardināli maina ķīmisko vielu rūpnieciskās izmantošanas noteikumus. Šī likumdošanas akta saīsinātais nosaukums ir REAH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals – ķimikāliju reģistrācija, novērtējums un autorizācija.)

 

            Kādēļ REACH ir tik svarīgs? Pēdējā gadsimta laikā cilvēki ir atklājuši vai sintezējuši simtiem tūkstošu jaunu ķīmisko vielu. Zinātne atvēra Pandoras lādi – ķīmiskās sintēzes tehnoloģijas, pateicoties kurām pasaulē uzradās līdz šim neredzētas molekulas. Patlaban tūkstošiem jaunu ķimikāliju tiek izmantotas rūpnieciskajā ražošanā. Caur ieelpojamo gaisu, sadzīvē lietoto ūdeni, pārtikas produktiem, apģērbu un citām patēriņa precēm ķīmiskās vielas, kas tiek izmantotas ražošanā, nokļūst cilvēka organismā. Pat tad, ja mēs tērpjamies apģērbā no naturālās šķiedras, notiek mūsu ādas mijiedarbība ar sintētisko vielu paliekām, kas tika izmantotas naturālo audumu apstrādes procesā. Nesen tika veikti pētījumi, kuru mērķis bija noteikt aptuveni simt ķīmisko vielu saturu triju paaudžu Eiropas iedzīvotāju organismos. Šie pētījumi neviennozīmīgi liecina, ka šīs ķimikālijas ļoti nelielās devās nokļūstot organismā, pēdējo 70 gadu laikā sakrājās dzīvajos audos. Pēdējo 20 gadu laikā ķimikāliju uzkrāšanās dinamika eiropiešu organismos manāmi palielinājās. Tanī pat laikā ir ļoti maz zināms par to, kādas var būt šo vielu iedarbības uz cilvēka veselību un ģenētiku ilgtermiņa sekas.

 

            Sadzīvē ar daudzām sintētiskajām vielām mēs sastopamies daudz biežāk, nekā ar zālēm. Teiksim, katru dienu mēs nēsājam apģērbu, kas ir mazgāts pielietojot sintētiskos mazgāšanas līdzekļus, un ņemam rokās polietilēna iepakojumu. Situācijas absurdums slēpjas tanī, ka pastāv stingras zāļu sertifikācijas procedūras un to izcelsmes ceļu apsekošana. Sadzīves sintētiskajiem materiāliem un sadzīves ķīmijai šādu striktu noteikumu nav. Tanī pat laikā it kā nevainīgas piedevas ( kuru izcelsme patlaban netiek apsekota) iepakojumu materiālam vai veļas pulveriem var izsaukt lēnu patērētāju saindēšanos vai alerģizāciju.

           

            REACH paredz pastiprināt ķimikāliju ražošanas kontroli. Šis likums uzliek par pienākumu ražotājiem publicēt pašus svarīgākos datus par visiem viņu saražotajiem ķīmiskiem produktiem. Pilnībā būtu jāmainās arī ķimikāliju kontrolei. Ar REACH realizēšanu nodarbosies Eiropas Ķīmijas aģentūra, kura atradīsies Somijā. Lai samazinātu risku cilvēka veselībai un apkārtējās vides stāvoklim, bīstamos ķīmiskos savienojumus ir jāaizvieto ar drošajiem vai arī jāizmanto alternatīvas tehnoloģijas, kas nav saistītas ar ķimikāliju pielietošanu. Prasību stingrības līmenis attiecībā uz ķimikāliju reģistrāciju būs atkarīgs no importējamās vielas daudzuma. Tikpat paaugstinātas prasības tiks izvirzītas attiecībā uz īpaši bīstamajām vielām: toksiskām, kancerogēnām, mutagēnām, kā arī vielām, kurām ir paaugstināts noturības un bioloģiskās uzkrāšanās līmenis.

           

            Kā rakstīts paskaidrojumā likumprojektam: “Minētā politika tiek mērķēta uz to, lai vienas paaudzes dzīves laikā (līdz 2020. gadam) panāktu to, ka ķimikāliju ražošana un patērēšana vairs nenodarītu kaut cik nozīmīgu kaitējumu cilvēka veselībai un apkārtējās vides stāvoklim.”

 

            Laiks rādīs, vai tik ambicioziem plāniem ir lemts īstenoties. Pagaidām likumprojekta pieņemšana pirmajā lasījumā noveda pie Eiroparlamenta krasas polarizācijas. Deputāti no labējās Tautas partijas visiem spēkiem centās lobēt transnacionālo ķīmisko kompāniju intereses. Kreisie, tai skaitā arī “Zaļo/EBA” frakcija, kurā ietilpst mūsu deputāte Tatjana Ždanoka, centās saglabāt sākotnējās striktās normas. Korporāciju satraukums ir labi saprotams. Saskaņā ar Beļģijas ķīmisko uzņēmumu īpašnieku novērtējumu, pirmajā laikā pēc REACH stāšanās spēkā viņiem būs papildus jātērē vienu procentu no apgrozījuma, lai veiktu pētījumus un nodrošinātu patērētāju papildu drošību. Tanī pat laikā biznesa ienesīgums sastāda ne vairāk kā pusotra procenta.

 

            Mēģinādami izjaukt stingro normu pieņemšanu labējie pielietoja paņēmienu, kuru parasti izmanto parlamentārā opozīcija – iesniedza likumprojektā apmēram tūkstoti grozījumu. Galvenais, ko gribēja panākt, - paaugstināt saražotās produkcijas apjoma līmeni, kas tiek atbrīvots no obligātās sertifikācijas. Balsošanas priekšvakarā labējie ķīmiskās rūpniecības lobētāji pat atteicās no agrāk panāktajiem kompromisiem, kas paredzēja pašu galveno akcentu likt uz vielas kaitīgumu, bet nevis uz tās apjomu. Nobalsotais REACH izrādījās stipri mīkstināts.

 

            Līdz ar to šis stāsts nebeidzas. Turpmāk vēl ir paredzēti daži saskaņošanas cikli. Galīgā programmas pieņemšana paredzēta 2006. gada oktobrī- novembrī.

           

 

  

 

                   

Komentāri


Осталось символов:  4124124