Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


17.11.2005   Saeima neatbalstīja grozījumu Satversmē

  

            “Jaunā Laika” frakcijas pārstāvji iesniedza grozījumus Satversmē, kas paredz atņemt deputātiem neaizskaramību. 17. novembra Saeimas plenārsēdē šis jautājums tika apspriests daudz ilgāk par pārējiem.

            Priekšlikums attiecās uz 30. pantu. Tas skan šādi: “Pret Saeimas locekli nevar uzsākt kriminālvajāšanu vai uzlikt viņam administratīvu sodu bez Saeimas piekrišanas. ”

            “Jaunā Laika” deputāti uzskata, ka ir nepieciešams saīsināt pantu, izsvītrojot no tā administratīvo sodu, atstājot Saeimas kompetencē tikai tiesības izskatīt jautājumu par kriminālvajāšanu.

            Daudzi deputāti, un pirmām kārtām PCTVL frakcijas priekšsēdētājs J. Pliners, runāja par šāda soļa nopietnību, par to, ka nedrīkstētu mainīt Satversmi, ka deputātu neaizskaramība tā nav vienkārši aizsardzība no atbildības par sadzīves administratīvajiem pārkāpumiem – pirmām kārtām tā ir garantija pret to, ka Saeimas locekļi būs brīvi savu politisko lēmumu un morālo vērtību izvēlē. Deputātam jābauda tiesības izskaidrot savu pozīciju kolēģiem, kā tas bija ar A. Ulmi, kas izteica savu negatīvo attieksmi pret seksuālo minoritāšu gājienu – toreiz Saeima nedeva piekrišanu saukt viņu pie administratīvās atbildības.     

            Demokrātiskajā valstī likumdošanas vara ir augstāka par izpildvaru, bet patiesībā neaizskaramību jau sen bauda valdība un augsta ranga ierēdņi. To bauda arī daudzi masu saziņas līdzekļi.

            Pret Saeimu tiek izvērsts īsts karš, un ne tikai politiskajos rakstos, bet arī tajos, kas veltīti kultūrai. Nevienā citā valstī deputātus tā “nesmērē”, kā Latvijā. Tautas priekšstāvjiem jābūt iespējai pašiem izklāstīt tās lietas būtību, kas kļuva par iemeslu saukšanai pie administratīvās atbildības, cilvēkiem būtu jāuzzina par to no pirmās personas, bet nevis no žurnālistiem. Atbalstīdami priekšlikumu grozīt 30. pantu, deputāti atbalstīs nomelnošanas kampaņu. Turklāt pašreizējam deputātu korpusam nav morālo tiesību pieņemt šāda veida lēmumus jaunās Saeimas velēšanu priekšvakarā. Šo jautājumu, ja tas atkal kļūs aktuāls, būtu jārisina 9. Saeimas jaunievēlētajiem deputātiem.

            PAR grozījumu Satversmes 30. pantā nobalsoja 52 deputāti, PRET – 22, atturējās – 15.

            Grozījums netika atbalstīts – lai ieviestu grozījumus Satversmē ir nepieciešams, lai par to nobalsotu divas trešdaļas deputātu.  

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124