Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


28.10.2005   Mītiņu, piketu – aizliegt!

 

 

                     Mītiņu, piketu – aizliegt!

 

Deputāti dara visu iespējamo, lai aizliegtu piketus, mītiņus un jebkurus iedzīvotāju protestus vispār.

   

“1990.-91. gados, kad pie varas vēl bija komunisti, vai arī, kā tagad pieņemts teikt, okupanti, notika gan streiki, gan mītiņi, gan gājieni... Patlaban brīvā un formāli demokrātiskā valstī iespēja šādā forma paust savu pozīciju ir faktiski novesta līdz minimumam.

Ja valdošā vairākuma grozījumi tiks pieņemti, kas droši vien arī notiks, tad LR Satversmes 103. pantu vispār varēs atcelt vai arī apvienot ar 110. pantu, kuru “mācītāju partija” vēlas papildināt ar skaidrojumu, ka laulība ir vīrieša un sievietes savienība.

Jaunā apvienotā panta redakcija varētu skanēt šādi: mītiņu un piketu brīvība notiek tikai laulāto gultā pēc pašvaldības iepriekšējās piekrišanas saņemšanas, ” pie šādiem “optimistiskiem” secinājumiem nonāca Saeimas deputāts Vladimirs Buzajevs pēc Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas nesenās sēdes, kurā tika izskatīti grozījumi Likumā “Par mītiņiem, piketiem un gājieniem”.

    

Vispār pati sēdes atmosfēra bija ļoti sasprindzināta, un lielākoties tas notika pateicoties Jura Dobeļa centieniem. Viņš sarīkoja kaut ko līdzīgu psihiskajam uzbrukumam V. Buzajevam, kurš atnāca uz komisijas sēdi, lai aizstāvētu savus priekšlikumus. Vēl pirms PCTVL grozījumu apspriešanas J. Dobelis aicināja tos noraidīt, pēc tam vispār sāka vērst personīgos izlēcienus pret V. Buzajevu. Dabiski, ka “bitenieks” parādā nepalika, un rezultātā komisijas sēde periodiski pārvērtās par klačošanos.

Tomēr rezultāts, kas bija nepieciešams J. Dobelim, tika sasniegts: PCTVL grozījumi, kas tika vērsti, lai liberalizētu Likumu “Par mītiņiem, piketiem un gājieniem”, bija noraidīti. Tagad masu akciju rīkošanas kārtība paliks daudz stingrāka.

   

Bet tā ir tikai puse bēdas. Pats galvenais ir tas, ka ir atbalstīts grozījums, kas faktiski atraisa rokas vietējām pašvaldībām un krasi sašaurina sabiedrisko organizāciju un iniciatīvo grupu iespējas rīkot kaut vai piketu. Tā, saskaņā ar grozījumu, pieteikumu masu akciju rīkošanai būtu jāiesniedz pašvaldībai ne vēlāk kā 10 dienas pirms paredzētās akcijas. savukārt, pašvaldība paziņo par savu lēmumu – ļaut vai neļaut rīkot piketu vai mītiņu – ne agrāk, kā 72 stundas pirms paredzētā pasākuma.

     

            “Un tagad uzmanību: ja mītiņa vai piketa organizētājs saņem pašvaldības atteikumu, tad viņam vienkārši neatliek laika, lai to apstrīdētu tiesā. Jo tiesas garantē sūdzības izskatīšanu tikai tajā gadījumā, ja tā ir iesniegta 72 stundas pirms ieplānotā mītiņa. Tas nozīmē, ka saņemot atteikumu mītiņa rīkošanai, tā organizatoram vajadzētu teleportēties, lai paspētu nokļūt tiesā. Absolūts absurds! Toties rezultātā valdošās aprindas panāca to, ko gribēja – viņi atņem valsts iedzīvotājiem tiesības uz likumīgu protestu, uz likumīgu savas gribas paušanu! Tas ir antikonstitucionāli un antidemokrātiski! ” – izsaka savu sašutumu V.Buzajevs un solās iesniegt prasību Satversmes tiesā ar pieprasījumu atcelt diskriminējošos likuma grozījumus.

    

Derētu atzīmēt, ka vēl agrāk Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Likumā par streikiem, kuri jau tagad atņem arodbiedrībām tiesības rīkot pašu streiku! Viens no grozījumiem skan šādi: ja pret pieteikto streiku rodas iebildumi vai arī tiesā tiek iesniegta prasība, tad streiks tiek apstādināts līdz tiesas lēmuma pieņemšanai! Tādā veidā jebkurš darba devējs uzreiz var griezties tiesā un apstādināt streiku tā iedīglī!

“Tālāk mums vairs nav kur virzīties, ejot pa demokrātijas ierobežošanas ceļu,” secināja V. Buzajevs.

 

 (tulkojums no laikraksta “Vesti Segodņa”)  

               

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124