Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


27.10.2005   Deputāta V.Buzajeva runa, apspriežot Nacionālās drošības likumu

Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Cienījamās dāmas un kungi!

 

    Spēkā esošā likuma redakcijā ir rakstīts, ka Nacionālo drošības sistēmu veido ne visi iedzīvotāji, bet tikai iedzīvotāju daļa, proti – Latvijas pilsoņi. Mākslīgi radītos mazākumtautību masu bezpilsonības apstākļos šāda likuma redakcija nav pieļaujama. Jo tā viennozīmīgi norāda, ka mazākumtautības ir nevis likuma subjekti, bet gan tā objekti. Tātad attiecībā tieši pret viņiem, šīm minoritātēm arī būtu jāpielieto nacionālās drošības nodrošināšanas pasākumus. 

   Es zinu, ka personas, kas sēž zālē pa labi, pilnība atbalsta šādu likuma traktējumu un ir gatavi to sagaidīt ar aplausiem.

    Bet, atstādama likumu spēkā esošajā redakcijā, ar šādu likuma traktējumu solidarizējās jau visa Saeima. Tādēļ lūdzu nobalsot manu priekšlikumu un padarīt visus Latvijas iedzīvotājus par nacionālās drošības nostiprināšanas pasākumu subjektiem, bet nevis objektiem.

 

     Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Cienījamās dāmas un kungi!

 

   Manis piedāvātā likuma piektā panta redakcija skan ļoti patriotiski: Katra Latvijas pilsoņa pienākums ir aizstāvēt valsts neatkarību, brīvību un demokrātisko valsts iekārtu. Tikai Latvijas pilsoņi ir tiesīgi pildīt militāro dienestu. Īstenībā man gribētos izslēgt pilsoņu īpašu privilēģiju nodarboties ar sekojošajiem darbiem :

       - pirmkārt, piedalīties nacionālās drošības plāna izstrādē;

       - otrkārt, ieņemt amatus valsts drošības iestādēs.

 

    Pirmais no minētajiem noteikumiem aizliedz izmantot nacionālās drošības plāna izstrādē jebkurus ārvalstu padomniekus. Ņemot vērā to apstākli, ka mūsu Latvija ir NATO dalībvalsts, šis nolikums ir morāli novecojis. Jau sen, ja ne no paša sākuma mūsu nacionālās drošības plāns vispār tiek izstrādāts nevis Rīgā, bet gan Vašingtonā.

    Tādēļ šis nolikums nekad netika izpildīts. Atcerēsimies kaut vai Kažociņa kungu, kurš ieņem visaugstāko amatu mūsu nacionālās drošības dienestā. Diennakts laikā mēs piešķīrām viņām pilsonību, un ne tikai PCTVL frakcija balsoja PRET šo priekšlikumu.

    Deputātiem, kuriem ir laba atmiņa, būtu jāatceras, ka tad mums visiem izdalīja šī lieliskā britu ģenerāļa biogrāfiju. Nu, bet tur melns uz balta bija rakstīts, ka viņš, nebūdams Latvijas pilsonis, piedalījās mūsu nacionālās drošības plāna izstrādē.

     Lai šāds kaunpilnais balsojums par pilsonības piešķiršanu uz brokastu laiku neatkārtotos, es uzreiz piedāvātu izslēgt no likuma aizliegumu ārvalstniekiem ieņemt amatus valsts drošības iestādēs.

   Būtu arī jāņem vērā, ka valsts drošības sistēma iekļauj sevī arī ārējo izlūkdienestu. Un lai ārvalstnieki, kurus mēs esam novervējuši aiz robežas, saņem ne tikai atlīdzību latos, bet lai arī tiem būtu iespēja kāpt pa dienesta kāpnēm pēc katra izzagtā no ārzemju draugiem slepenā dokumenta.         

 

  

Komentāri


Осталось символов:  4124124