Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


10.10.2005   Denacionalizēto namu iedzīvotāju pikets pie Rīgas domes             Denacionalizēto namu iedzīvotāju pikets                                 pie Rīgas domes 

 

      Kārtējo reizi denacionalizēto namu iedzīvotāji centās pievērst sev Rīgas domes deputātu uzmanību. “Pietiek vairot bezpajumtniekus!”, “Dzīvokļa īres paaugstināšana denacionalizētajos namos – tiešs ceļš uz ielu! ” – šādi virsraksti bija redzami plakātos. 1994.-2004. gadi tika nosaukti par Otrās Republikas baigiem gadiem. Šajā laikā tiesā tika iesniegtas 61 995 lietas par izlikšanu no dzīvokļa.

     Tomēr cilvēki padoties negrasās. Viņi atgādināja par precedentu – Avotu ielas nama spridzināšanu.

     Varas institūcijām būtu jāizpilda tos likumus, kurus tās pašas ir pieņēmušas : izmaksāt cilvēka cienīgas kompensācijas tiem, kuri atbrīvo mājokļus. Patlaban piedāvātā summa sastāda 8 000 latus, saka PCTVL frakcijas priekšsēdētāja Rīgas domē Natālija Jolkina. Problēmu būtu normāli jāatrisina – kompensācijai jālīdzinās atbrīvotā dzīvokļa cenai. Rīgas mēram A. Aksenokam adresēto aicinājumu parakstījuši pieci tūkstoši cilvēku.

    Piecpadsmit gadu laika posmā situācija tika pamatīgi ielaista : iepriekšējā sasaukuma domei nebija iespējas kādu 3-4 gadu laikā to pilnībā atrisināt, kaut gan tika iesākta municipālo namu celtniecība, stāsta PCTVL domnieks Deniss Gorba. Tagadējo pilsētas vadītāju plānos – 4 000 dzīvokļu celtniecība Rumbulā, bet projekta izstrādes termiņi ir pārāk ievilkti – 2006.-2007. gadi, un tikai pēc tam sāksies mājokļu būvniecība. Gribēja ķerties arī pie municipālo namu Dreiliņos otrās kārtas būvēšanas, bet izrādījās, ka tur ir privāta zeme. Vēl paies daži gadi, kamēr šo problēmu atrisinās (protams, ja gribēs). Pēc pilsētas varas maiņas Rīgā vēl nav nodots neviena municipālā dzīvokļa. Lietas gaitu bremzē arī Ministru kabinets, kas no budžeta piešķīra niecīgu summu – trīs miljonus latu. Dome varētu pielikt vēl kādus piecus miljonus, bet tad tiktu pārkāpts proporcionalitātes princips.    

     Kad 1990. gada oktobrī tika pieņemts Denacionalizācijas likums, toreizējie brīvās valsts sludinātāji, tai skaitā arī Gorbunova k-gs, solīja, ka varas pārstāvji nepametīs izliktos no dzīvokļiem bez palīdzības. Pameta. Ar vieglu sirdi. Arī tagadējā valdība publiski paziņoja par nodomiem uzsākt celtniecības un kompensāciju izmaksas programmu, bet termiņš – 1. jūlijs sen iztecējis, tomēr cilvēki joprojām ir pakļauti namīpašnieku patvaļai. Turklāt pilsētas Īres valdi sāka vadīt namīpašnieku biedrības pārstāvis. Vai tad viņu uztrauc denacionalizēto namu iemītnieku problēmas?

    Piketa gaitā tā dalībnieki uzdeva daudz konkrētu jautājumu, konsultējās ar PCTVL deputātiem N. Jolkinu, D.Gorbu, V. Dergunovu. Piketētāji ar plakāta starpniecību griezās pie mēra : “Aksenok, tu esi gļēvulis! ” , ko šis pats arī apstiprināja, neiziedams no domes ēkas pie pilsētniekiem. Toties garāmejošie ārvalstnieki jautāja PCTVL domniekam Aleksandram Kuzminam, kas īsti šeit notiek. Viņš teicamā angļu valodā paskaidroja tiem notiekošā būtību. Domājams, ka Rīgas viesi uztvēra informāciju ne tikai ar prātu, bet arī ar sirdi – to varēja redzēt pēc viņu seju izteiksmes.

     Turpretī Rīgas domes ierēdņu sejas staroja smaidos – piketa laikā viņi sagaidīja viesus no Polijas. Kafija nedrīkstētu atdziest ...                       

 

 

     

Komentāri


Осталось символов:  4124124