Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


07.10.2005   PCTVL frakcijas priekšsēdētāja, deputāta Jakova Plinera runa, apspriežot 2006. gada budžetu

 

 

                               Godātie deputāti!

    Jau ne vienu reizi vien Latvijas premjerministrs ir teicis, ka nu beigu beigās mums ir, mums būs 2006.gadā sociāls budžets.

    Diemžēl es uzskatu, ka šis budžeta projekts ir asociāls un amorāls.

    Es klausījos deputātus – Ostrovskas kundzi un Tabūna kungu. Un viņi tieši teica to pašu, ko mēs – PCTVL deputāti jau sakām daudzus gadus. Faktiski, ja pēc šīsdienas runas, šie kolēģi uzrakstītu iesniegumu PCTVL, mēs būtu ar mieru viņus pieņemt.

    Krīze medicīnā, krīze policijā, krīze izglītībā. Kā Jums ir zināms, nesen streikoja mediķi, protesta akcijās izgāja skolotāji un policisti. Es zinu, ka cienījamais veselības  ministrs nesen deva interviju – krīze ir novērsta, viss ir kārtībā, es uzvarēju! Nu nav tā. Nav tā! Es negribu atkārtot Tabūna kunga vārdus: cilvēkiem nav naudiņas, viņi negriežas pie ārstiem. Mirstība pārsniedz dzimstību un tā tālāk, un tā joprojām.

   Kā Jums ir zināms, ļoti sekmīgi (pēdiņās), manuprāt, Jēkabsona kungs cīnās ar krīzi policijā. Tikai pagājušajā gadā palika neatklāti 32 tūkstoši noziegumu. Tas ir kaut kur 52% no pastrādāto noziegumu skaita, tas nozīmē, ka puse noziedznieku šodien staigā starp mums un viss ir kārtībā, lieliskā marķīze!

   Vai izskatāmais budžeta projekts apmierinās tautas cerības un vēlmes? Neapmierinās. Arī šodien šeit pie Saeimas stāvēja grupa skolotāju. Lūdzās palielināt viņiem algu. Daudzi deputāti no valdošās koalīcijas piegāja tiem klāt, juta līdzi. Es uzskatu, nav politiskās gribas. Mēs jau varējām no 1. septembra palielināt viņiem algu par 40 latiem. Šos apmēram 32 miljonus Jūs sadalījāt tā, kā uzskatījāt par pareizu. Just līdzi un neko nedarīt, vai tas nav noziegums no deputātu puses?

    Sen ir pienācis laiks palielināt minimālo pensiju līdz iztikas minimumam un tas ir 106 lati. Vismaz šodien jau bija jābūt plānam, kā mēs to varam izdarīt un līdz kādam termiņam?

  Sen ir laiks palielināt minimālo algu līdz 145 latiem, tad, atskaitot nodokļus, cilvēks kaut vai saņems iztikas minimumu.

  Es uzskatu, ka amorāli, ja 1,5 miljonu sadala valdošās koalīcijas deputāti. Vai tā nav savdabīga politiskā korupcija, pret kuru tik dedzīgi solījās cīnīties “Jaunais laiks”? Starp citu, es atceros Repšes kunga vārdus, ka mēs to nepieļausim, ka mēs tā nekad nedarīsim un “neklausies manos vārdos...”, tālāk Jūs jau zināt kas un kā.

   Ministriju paspārnē darbojas aģentūras. Piemēram, tie paši “Trīs brāļi”. Pagājušajā gadā, kad pārdalījām budžetā vai nu 600 000, vai 500 000 latus, naudiņa tika “apēsta”, bet vai  no tās aģentūras ir kāds labums? Es ļoti šaubos, un es domāju, ka arī Jūs šaubaties.

   Visiem zināmā denacionalizēto namu iedzīvotāju problēma. Vai ar ieplānotiem, atvainojiet, smieklīgiem 5 miljoniem, to var atrisināt? Nevar! Kā es šeit stāvu, nevar! Un Jūs arī to saprotat, bet būtu jārisina! Cilvēki jau iziet  ielās un vēl izies. Un es uzskatu, ka valsts drošība nav atkarīga tikai no naudiņas, kuru mēs izdalām aizsardzībai, tikai no robežas drošības. Valsts drošība ir lielā mērā atkarīga no sabiedrības stāvokļa, no cilvēku noskaņojuma, no cilvēku patriotisma un tā tālāk un tā joprojām.

   Jums laikām arī ir zināmi pēdējie pētījumi, ka tikai 5,4% no Rīgas vecāko klašu skolēniem plāno palikt Latvijā. Un pārējie... Pārējie jaunie cilvēki - mūsu tagadne un mūsu nākotne - plāno izbraukt no Latvijas. Cik daudzi no viņiem atgriezīsies Latvijā? Jūs taču esat Latvijas patrioti! Diemžēl vārdos , bet ne darbos!

    Latvijas iedzīvotāji izmisuma dēļ, bezdarba dēļ, zemo algu dēļ brauc strādāt ārzemēs. Precīzu ziņu mums nav. Vai tur atrodas 40 000, vai 60 000, vai 200 000 ?.. Jums ir vienalga. Es domāju, ka tomēr mēs negribam, lai Latvija paliktu tukša vai pilna ar iebraucējiem. Vai arī palikušie latvieši... pēc kāda laika vēl izjutīs nostaļģiju, atcerēdamies vietējos nelatviešus, kuri tomēr bija līdzīgi latviešiem, vairums no kuriem tomēr labāk vai sliktāk runāja latviski un vairākums no kuriem tomēr mīl un mīlēs mūsu zemīti. Mīl mūsu ezerus, jūru, mežus, bet nemīl daudzus no mums un tanī mēs paši esam vainīgi.

   Es nerunāju vēl par to, kā Jūs rīkojaties ne tikai ar budžetu, bet arī ar citiem svarīgiem jautājumiem. No rīta nobalsojām, lai dokumenti aizietu uz komisijām, tūlīt pirmajā lasījumā... Nu, laikam 20.oktobrī būs otrais lasījums, bet es nebrīnītos, ja Jūs otro lasījumu organizētu parīt un viss būtu o’key. Kāpēc ne? Jums ir 70 balsis. Jūs esat tautas kalpi. Atvainojiet, pēdiņās... Es nebalsošu par tādu budžetu, bet Jūs balsosiet. Kā komunistiskajos laikos - runājat vienu, darat otru, domājat trešo. Un sakāt... Piemēram, Leopolds Ozoliņš saka, ka... ir gods kalpot Latvijai! Jā, Latvijai kalpot ir gods, bet to, ko dara Saeimas vairākums, tas ir negods, mīļie kolēģi!

   PCTVL frakcija, bez šaubām, nevarēs atbalstīt tādu budžeta projektu.

Komentāri


Осталось символов:  4124124