Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


06.10.2005   2006. gada budžets neiepriecina

              Savā kārtēja plenārsēde Saeima uzsāka nākamā gada budžeta izskatīšanu. Sēde, kas bija tikko sākusies, pēc deputātu grupas priekšlikuma uz pusotru stundu tika pārtraukta.

    PCTVL deputāts Juris Sokolovskis dalījās savās domās par šīs parlamentārās dienas liktenīgo nozīmi. Saskaņā ar deputāta teikto, 2006. gada budžetā, salīdzinājumā ar pagājušo gadu finansiāliem dokumentiem, ir paziņots par ekonomikas sekmīgu attīstību, par sociālo ievirzi, par to, ka visas Latvijas problēmas ir atrisinātas: “Tie ir četros sējumos apkopotie, iztīrītie un izdezinficētie priekš masu saziņas līdzekļiem dokumenti. ”      

    Bet kas tad pievērš sev uzmanību, ja iedziļināties saturā ? Investīciju, importa, eksporta pieaugums, kaut gan tas notiek uz iekšējā patēriņa rēķina – “bankas izsniedz kredītus iedzīvotājiem mājokļu, sadzīves tehnikas iegādei, bet katra nopirktā prece tiek aplikta ar nodokļiem, kuri ienāk budžetā, bet nevis zinātniski ietilpīgā ražošanā. Finansiālie ienākumi tiek tērēti, bet valsts materiāli tehniskā bāze izsīkst.”

    Eksporta pamats – mežs, kokapstrādes produkcija, tekstils. Šāda ražošana balstās uz lēto darbaspēku. Teiksim, šuvējas šeit strādā par niecīgu atalgojumu, bet viņu saražotā produkcija aiziet uz ārzemēm par nesamērojami augstu cenu. Tomēr, piebilst J. Sokolovskis, tiek novērota vietējā darbaspēka masu noplūde, it īpaši pēc Latvijas iestāšanās ES. Kad darbaspēka resursi tiks izsmelti, mūsu valsts pārvērtīsies par importētāju un būs spiesta ievest to pašu tekstilu, teiksim, no Ķīnas un citām valstīm. Bet kas būs tālāk?

    “Trūkst stratēģijas, attīstības koncepcijas, Latvija nesagatavo speciālistus prioritārās jomās – valstij nav savas “nišas”, to ir aizrāvusi straume.”

     Galvenais Latvijas “baņķieris” Rimševica k-gs, tiekoties ar Nākotnes apakškomisijas deputātiem, teica, ka nākotnē ir iespējama nopietna krīze. Investīciju teorijā ir šāds likums : ja nauda netiek ieguldīta ražošanā, bet kredītos, tad tās ir dzīres mēra laikos. Pievienotā vērtība, kas nav saistīta ar zinātni, izglītību, ražošanu, vienkārši tiek “ierakta” smiltīs.

     Budžets konceptuāli neatrisina inflācijas problēmu: pensijas tiks palielinātas par 5 latiem, bet cik celsies benzīna, pakalpojumu un pārtikas produktu cenas? Šādā fonā naudas pielikums labi, ja kompensēs inflāciju, bet nebūt neuzlabos iedzīvotāju materiālo stāvokli. Un tanī pat laikā Latvija ir pārlieku dāsna, piešķirdama līdzekļus militārajām, galvenokārt, NATO vajadzībām – šī sadaļa “velk” uz 153 miljoniem latu.

     “Tātad 2006. gada budžets ir glīts no ārpuses, bet sapuvis iekšpusē,” konstatē deputāts Juris Sokolovskis.           

Komentāri


Осталось символов:  4124124