Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


06.10.2005   PCTVL neatbalsta 2006.gada budžeta projektu

 

 

Cienījamie kolēģi!

 

Neskatoties uz to, ka 2006. gada budžeta projekts ir vairāk sociāli orientēts, mēs domājam, ka tas ir saistīts arī ar to, ka tas ir vēlēšanu gads, mūsuprāt tam piemīt virkne trūkumu, tāpēc mēs nevaram par to nobalsot.

Populistiskais minimālās algas palielinājums par 10 latiem un Oskara Spurdziņa ziņojumā nosauktie 5,6 miljoni latu, kas ir atvēlēti šim mērķim tikai maldina Latvijas sabiedrību, jo valsts ieņēmumi no šīs minimālās algas palielināšanas pārsniegs iepriekšminēto summu.

Starpība starp neapliekamo minimumu un minimālo algu ir tā minimālā summa, no kuras valstij obligāti ir jāsaņem sava daļa. Palielinot minimālo algu un vienlaicīgi proporcionāli nepaaugstinot neapliekamo minimumu mēs tikai palielināsim summu no kuras ir jānomaksā nodoklis un tādējādi pieaugs budžeta ieņēmumi. Šajā gadījumā nevar būt ne runas par strādājošo cilvēku labklājības uzlabošanos, jo valsts dotajā gadījumā ar vienu roku dot, bet ar otru ņem, pie tam vairāk nekā ir iedots.

Nav nekāds noslēpums, ka liela daļa iedzīvotāju saņem oficiāli tikai minimālo algu, bet pārējo saņem aploksnēs un par to mēs varam pateikties valdošajām partijām, kas visus šos gadus realizēja nepārdomātu nodokļu politiku. Šāds populistisks minimālās algas palielinājums neko nedos cilvēkiem.

Budžeta projektā noteiktais minimālās algas pieaugums no 80 uz 90 latiem ir pilnīgi nepieņemams, jo tam ir jāsasniedz vismaz iztikas minimums, kurš šobrīd sastāda 105 latus, pie tam proporcionāli ir jāpalielina arī neapliekamais minimums.

Starp Baltijas valstīm Latvijai ir ne tikai pati mazākā minimālā alga, bet arī vislielākā starpība starp nepaliekamo minimumu un minimālo algu. Pēdējo triju gadu laikā minimālā alga ir pieaugusi par 20 latiem savukārt neapliekamais minimums tikai par 5 latiem. Kur tad paliek rūpes par iedzīvotājiem, redzama ir tikai vēlme palielināt budžeta ieņēmumus uz nodokļu maksātāju rēķina?

Ministru prezidenta ziņojumā par budžetu mērķi tiek minēti sekojošā secībā: augstāka labklājība, drošība un tikai pēc tam pievēršanās ilgstoši uzkrātajām problēmām sociālajā jomā. Mēs uzskatām, ka sākt vajag tieši ar sociālo problēmu risinājumu, tas novedīs pie sociālās spriedzes samazināšanās iekšējās drošības palielināšanās un rezultātā arī pie visas tautas labklājības.

Tā, piemēram, 4. oktobrī PCTVL frakcija saņēma Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vēstuli, kurā ir teikts, ka līdzšinējās sarunas nav nesušas ne mazākās cerības panākt to darba samaksas palielinājumu pedagogiem par ko puses iepriekš bija savstarpēji vienojušās. Tas nozīmē, ka valdība kārtējo reizi ir kaut ko apsolījusi ar mērķi samazināt sabiedrībā esošās kaislības ap šo jautājumu, bet kārtējo reizi savus solījumus nav pildījusi. Tā vietā lai apmierinātu pedagogu taisnīgās prasības valdība taisās pieņemt visās šī vārda nozīmēs “dārgos” NATO viesus par daudziem miljoniem latu.

 

Andris Tolmačovs

Komentāri


Осталось символов:  4124124