Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


15.04.2005   Atklātā vēstule valsts augstākajām amatpersonām

Rīgā, 2005. g. 15. aprīlī

 

Jaunatnes sociāldemokrātiskā savienība (JSS), Vides Aizsardzības klubs (VAK), Tautas Saskaņas partijas Jaunatnes organizācija, PCTVL jaunieši, Alianse ilgtspējīgai attīstībai un Jaunā Centra jaunieši, aizstāvot vispārpieņemtās demokrātijas normas un starptautiskās konvencijās nostiprinātos cilvēktiesību ideālus, nosūtīja šo vēstuli Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājai Ingrīdai Ūdrei, Ministru prezidentam Aigaram Kalvītim un valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai.

 

Latvijas Republika pirms diviem gadiem pauda atbalstu ASV vadītajai Irākas okupācijai ar mērķi likvidēt iespējamo starptautisko apdraudējumu, ko varētu radīt tās rīcībā it kā esošie masu iznīcināšanas ieroči. Vienlaicīgi Latvijā tika izplatīti paziņojumi par paredzamās operācijas īslaicīgo raksturu 2 – 3 mēnešu garumā, kā arī tās nekaitīgumu civiliedzīvotājiem.

 

Patlaban mēs esam arvien vairāk satraukti par notikumu attīstību šajā Persijas līča valstī, ko raksturo ilgstoša ārvalstu karaspēka okupācija, ekoloģiskā un sociālekonomiskā katastrofa – iznīcināta infrastruktūra, bads, noziedzība u.c.. Veicot karadarbību valsts teritorijā, sabiedroto karaspēks pastrādāja kara noziegumus, iznīcinot civilos objektus un infrastruktūru. Izmantojot ar urānu bagātinātu munīciju un kauju rezultātā izraisot plašus naftas lauku ugunsgrēkus, sabiedroto karaspēks ar ASV priekšgalā ir radījis ekoloģiskas problēmas un atstājis graujošu iespaidu uz lauksaimniecību visā reģionā. Vienlaicīgi kavējas ASV solītās palīdzības sniegšana Irākas atjaunošanā. Tā rezultātā liela daļa Irākas civiliedzīvotāju, it sevišķi bērni, cieš badu. Okupācijas valstu karaspēks, neveiksmīgi meklējot masu iznīcināšanas ieročus, daudzos gadījumos ir pārkāpis jebkādas cilvēciskas izturēšanās normas attiecībā uz kara gūstekņiem vai aizturētajām personām. Tas, savukārt, ir veicinājis neskaitāmu reliģiskā fundamentālisma grupu rašanos, kas, izmantojot bruņotas cīņas metodes, pretojas ārvalstu karaspēka okupācijai un tā sludinātajām vērtībām, kā pašu valstī, tā arī starptautiskā vidē.

 

Ņemot vērā notikumu attīstību Irākā, kā arī valsts prezidentes ierosināto diskusiju par Latvijas okupāciju, tās norisi, sekām un demokrātijas nozīmi mūsu sabiedrībā, lūdzam, paust Latvijas oficiālo viedokli par:

 

–         okupācijas karaspēka izraisīto vardarbību un cilvēktiesību pārkāpumiem attiecībā pret Irākas civiliedzīvotājiem un aizturētajiem karagūstekņiem;

–         notikušo Irākas parlamenta vēlēšanu leģitimitāti, okupācijas karaspēka klātbūtnē un uzraudzībā;

–         demokrātijas vērtību un miermīlīga dialoga veicināšanas iespējām mūsdienu starptautiskā vidē, izmatojot bruņotas okupācijas varu;

–         Latvijas karaspēka atsaukšanu no Irākas

 

 

PCTVL jaunieši: A. Kuzmins


Jaunatnes sociāldemokrātiskā savienība (JSS): A. Dobelis

Vides Aizsardzības klubs (VAK): J. Ulme

Tautas Saskaņas partijas Jaunatnes organizācija: A. Vaičulis

Alianse ilgtspējīgai attīstībai: A. Bombiza

„Jaunā Centra” jaunieši: R. Ūdre

 

 

P.S. Atklāto vēstuli parakstījušās organizācijas cer saņemt drīzu atbildi uz izvirzītajiem jautājumiem un aicina tai pievienoties arī citas organizācijas, kuru viedoklis ir līdzīgs.

Preses konferencē Barikāžu muzejā, kur bija prezentēta vēstule,  tika pausta apņēmība rīkot vairākas kopīgas protesta akcijas. Kā galvenā tika minēts mītiņš krastmalā, kas varētu notikt 7. maijā, kad Rīgā plānots Baltijas valstu un Amerikas Savienoto Valstu samits. Tāpat plānots līdz Buša vizītei uzņemt aptuveni 15 minūtes garu īsfilmu par situāciju Irākā. Filmā būtu gan vizuālie materiāli no Irākas, kā arī Latvijā zināmu personību viedoklis par ASV politiku šajā reģionā. Lai Latvijas sabiedrībai būtu pēc iespējas plašāk pieejama informācija par situāciju Irākā, ekoloģiskajām problēmām pasaulē, ko izraisa ASV politika, tiek plānots atvērt interneta portālu, kurš darbosies gan līdz Buša vizītei, gan pēc tās. Vizītes laikā tiks organizēti vēl vairāki pasākumi, kā piemēram informatīvās teltis, lai nodrošinātu informācijas pieejamību.

Šobrīd protesta akcijām vienojušās sešas organizācijas, bet mēs aicinām arī pārējos interesentus, kam sirdsapziņa nespēj klusēt, pievienoties Dž. Buša sagaidīšanas kampaņai!

Komentāri


Осталось символов:  4124124