Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


30.03.2005   TIESA ATCĒLA JŪRMALAS DOMES VĒLĒŠANU REZULTĀTUS      Aģentūra LETA ziņo, ka 30. martā administratīvā tiesa atcēla Jūrmalas domes vēlēšanu rezultātus.

     Līdz ar to Jūrmala jau ir otrā pašvaldība, kurā būs jārīko vēlēšanas atkārtoti (pagājušajā nedēļā tiesa anulēja Rēzeknes domes vēlēšanu rezultātus).

     29. martā tiesa astoņu stundu laikā izskatīja prasību pārskatīt vēlēšanu rezultātus. Šādu prasību iesniedza partijas “Reformu savienība”, “Latvijas Kalve” un Latvijas Zaļā partija (LZP). Šīm partijām pievienojās vēl septiņas citas partijas, kuru pārstāvji nebija ievēlēti vietējā domē.

    Iesniedzot tiesā prasību pārskatīt vēlēšanu rezultātus, partijas pamatojās uz vairākiem desmitu cilvēku liecību, kā arī uz KNAB ierosināto krimināllietu pret Dolgopolova vadītās partijas “Jaunais Centrs” pārstāvjiem par vēlētāju balsu pirkšanu. 

    Prasītāji uzskata, ka balsu pirkšanas gadījumi ir ietekmējuši vietu sadalījumu Jūrmalas domē, turklāt LZP līdz ievēlēšanai pietrūka tikai 15 balsis.

    Kā norādīja Jūrmalas Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Aivars Griķis, komisija nebija saņēmusi sūdzības par būtiskiem pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos nedz no vēlētāju, nedz no novērotāju puses. Turklāt neesot arī drošu pierādījumu, ka uzpirktie vēlētāji tiešām būtu balsojuši par domē netikušo LZP un citu partiju pārstāvjiem.

     29. marta tiesas sēdē tika nopratināti astoņi liecinieki, kuri apstiprināja, ka visvairāk balsis bija “pirkuši” Igora Dreijas pārstāvētās  partijas “Jaunais Centrs” un SIA “Jūrmalas namsaimnieks” valdes priekšsēdētāja Raimonda Munkeviča pārstāvētās partijas “Jūrmala – mūsu mājas” (JMM) pārstāvji. Abas partijas Jūrmalas domē ieguva katra vienu vietu.

     Saskaņā ar liecinieku stāstiem, par vienu balsi maksāja līdz pat 20 latiem, atsevišķos gadījumos ar balsu pirkšanu bija saistīti arī vēlēšanu komisiju locekļi un Pašvaldības policijas darbinieki. Kā ziņo aģentūra LETA, lielākā daļa liecinieku ir saistīti ar kādu no domē neiekļuvušajām partijām.       

      Agrāk LETA jau ziņoja, ka Drošības policija griezusies Rīgas apgabala prokuratūrā ar lūgumu uzsākt kriminālvajāšanu pret I. Dreiju un viņa palīgu uzņēmēju Sergeju Zikinu un vēl diviem Jūrmalas domes deputātu kandidātiem no saraksta “Jaunais Centrs” – arodbiedrības “MAS “Jūras līcis” darbinieki” priekšsēdētāju Valentīnu Spruktu un šīs arodbiedrības revidentu Valentīnu Staško.

     Pašlaik attiecība pret Dreiju un Zikinu ir piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, bet pret Spruktu un Staško – paraksts par dzīvesvietas nemainīšanu.

     Izmeklēšanā jau ir noskaidrots, ka vēlētāju uzpirkšana bija notikusi Kauguru vēlēšanu iecirknī, kas atradās 2. vidusskolas ēkā.

     Jūrmalas domes vēlēšanās par 15 domes deputātu vietām cīnījās deputātu kandidāti, kuri pārstāvēja 21 partiju. Domē iekļuva pārstāvji no 11 sarakstiem. Jūrmalas domes mēra amatā bija ievēlēta Inese Aizstrauta ( “Jaunais Laiks”) – šī partija saņēma 3 vietas pilsētas domē. Divus deputāta mandātus saņēma Politiskā apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”, tik pat – apvienība TB/LNNK, pa vienam mandātam – Latvijas Pirmā partija, Tautas Partija, LSDSP, “Jūrmala – mūsu mājas”, “Mūsu zeme”, Dolgopolova JC, “Dzimtene” un Jurkāna TSP.

      Pēc tiesas sprieduma pasludināšanas Jūrmalas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Griķa kungs nespēja atbildēt uz jautājumu, vai viņa vadītā komisija grasās pārsūdzēt tiesas spriedumu. Viņš norādīja, ka komisijas rīcībā jābūt pilnam tiesas sprieduma tekstam, tad varētu dot motivācijas novērtējumu, kas ir likta tam par pamatu. Vēl Griķa kungs atzīmēja, ka šajā gadījumā komisija izrādījās “bez vainas vainīgā” : tā saskaitīja balsis, apkopoja vēlēšanu rezultātus. Jautājums par balsu pirkšanu ir “pavisam citu struktūru lieta”, piebilda A. Griķis un atzīmēja, ka radītais vēlētāju balsu pirkšanas precedents varētu turpmāk ietekmēt lēmumu par politiskās aģitācijas aizliegšanu vēlēšanu dienā.

     Tiesas spriedumu var pārsūdzēt 20 dienu laikā pēc tā pasludināšanas.

 

     Sakarā ar Jūrmalas domes vēlēšanu rezultātu atcelšanu līdz jaunām vēlēšanām pilsētā varētu tikt iecelta pagaidu administrācija – šādu iespēju apsver Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM). Saskaņā ar likumu iepriekšējās domes deputāti ir zaudējuši savas pilnvaras un nevar turpināt izpildīt savus pienākumus, jo pirmā jaunievēlētās domes sēde jau bija notikusi.

      RAPLM preses sekretārs Ansis Pūpols paziņoja, ka lēmumu par pagaidu administrācijas iecelšanu varētu pieņemt Ministru kabinets saskaņā ar Satversmes 81. pantu, jo Saeimas deputātiem pašlaik ir Lieldienu brīvlaiks. Pūpols uzsvēra, ka šis ir viens no iespējamajiem situācijas risinājumiem, par citiem variantiem viņš neko konkrēti neteica. Viņš atzīmēja, ka līdz pagaidu administrācijas iecelšanai pašvaldību turpinās vadīt jaunā sasaukuma deputātu ieceltā domes priekšsēdētāja Inese Aizstrauta (JL).  

     Jaunu vēlēšanu  rīkošana Jūrmalā varētu notikt pēc dažiem mēnešiem un tās varētu izmaksāt aptuveni 24 000 latu.

    

     PCTVL Jūrmalas domes jaunievēlēta deputāte Žanna Kupčika raksturo situāciju kā visai neizprotamu : 29. martā administratīvā tiesa paziņo, ka tiešu pierādījumu par vēlētāju balsu pirkšanu nav, bet 30. martā no rīta tā pati tiesa paziņo, ka balsu pirkšanas fakti bija un tie ir apstiprinājušies.

    “Sarunu līmenim nedrīkst kļūt par apstiprināšanas kritēriju. Izrunāto vārdu tiesas lietai nevar pievienot. Rodas iespaids, ka šeit ir darīšana ar kaut kāda politiskā pasūtījuma izpildi – pārspēlēt vēlēšanas, rezultātā “labot” vēlēšanu iznākumu, ” saka deputāte Ž. Kupčika. Viņasprāt, ja atkārtotas vēlēšanas notiks vasarā, tad būtiski pazemināsies vēlētāju aktivitāte, tam par pierādījumu kalpo Eiroparlamenta deputātu vēlēšanas, kas notika 2004. gada 12.jūnijā.

     Deputāte paziņoja, ka 30. martā plkst. 15.00 notiks Jūrmalas domes deputātu sēde, kurā tiks paziņots par to, kā strādās šīs pilsētas pašvaldība līdz jaunām vēlēšanām.                                              

Komentāri


Осталось символов:  4124124