Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


28.02.2005   PCTVL pret tukšo nesēju aplikšanu ar nodokli

Patreiz pērkot jebkuru tukšu nesēju (DVD, CD, Audio vai video kaseti), kā arī iekārtas informācijas ierakstīšanai uz nesējiem (videomagnetofonus, iekārtas kompaktdisku ierakstīšanai CD-RW, DVD-RW) tiek ņemta nodeva – tā saucamā “autora atlīdzība”. Pieņemot šo lēmumu Saeima slēpās aiz ES prasībām. Patiesībā ES direktīva par autortiesībām (2001/29/EK) tādas prasības nesatur.

Kā zināms, valsts pati izvēlas, kā ieviest ES direktīvas prasības. Pirms iestāšanās Eiropas Savienībā likumdevējs ieviesa tukšo nesēju atlīdzību, izvēloties vieglāko, bet ne taisnīgāko metodi Autortiesību direktīvas prasību pārņemšanai. Frakcija PCTVL uzskata, ka ir pienācis laiks šo lēmumu grozīt.

Līdzīgu ES vēlmju traktējumu PCTVL jau apstrīdēja lietā par nodokli medikamentiem, toreiz likumdevējs apgalvoja, ka ES pieprasa 9% nodokli. patiesībā izrādījās, ka var aprobežoties arī ar 5% nodokli, kas arī tika realizēts dzīvē.

Lietā ar tukšajiem nesējiem tika lobētas autortiesību aģentūras AKKA/LAA intereses. 2003. gadā AKKA/LAA no tukšajiem materiālajiem nesējiem iekasējusi atlīdzību 158 740 LVL apmērā, savukārt sadalījusi 142 471LVL. Tas nozīmē, ka par šīs summas administrēšanu AKKA/LAA 2003. gadā ir paņēmusi 16 269 LVL!

Politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL) Saeimas frakcija iesniegusi likumprojektu “Grozījumi Autortiesību likumā”, paredzot atteikšanos no tukšo nesēju atlīdzības.

Mūsu skatījumā taisnīga atlīdzība autoram būtu nodrošināta, ja autortiesību vai blakustiesību objekts tiktu aplikts ar speciālu nodevu. Līdz ar to ikviens, kurš likumīgi iegādājas filmu, fonogrammu vai vizuālo darbu, vienlaicīgi maksātu arī par šī darba reproducēšanu personiskām vajadzībām. Iespējams, ir arī citi veidi, kā nodrošināt taisnīgu atlīdzību autoram. Tieši par to PCTVL frakcija vēlējās diskutēt, iesniedzot Saeimā savu likumprojektu. Tomēr mēs viennozīmīgi esam pret tukšo nesēju atlīdzību, jo tūkstošiem cilvēku izmanto tukšos nesējus pašu (oriģinālo) darbu fiksācijai, nevis to reproducēšanai.

Komentāri


Осталось символов:  4124124